Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Dwa powody wymiany bramy garażowej

W 2008 r. kupiliśmy dom z garażem z uchylną bramą, którą obsługiwało się pilotem. Napęd był okay, lecz inne parametry bramy nie były wygodne - mówią Joanna i Adam – Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylną bramę garażową użytkowali w latach 2008–2014, a segmentową górną – od 2014 r

Dwa powody wymiany bramy garażowej

Parametry garażu: wolno stojący, powierzchnia 42 m2; nieogrzewany.

Charakterystyka:

 • Brama – najpierw uchylna płytowa, z przetłaczanej blachy stalowej; 2400 x 2130 mm, obecnie – segmentowa górna, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową o gr. 46 mm, wykończona okleiną z tworzywa sztucznego na zewnątrz w kolorze mahoń, wewnątrz biała; 3000 x 2130 mm. 
 • Nowy napęd – z mechanizmem łańcuchowym i enkoderem do wykrywania przeszkód; siła uciągu 900 N. 
 • Sterowanie – 3 piloty dwukanałowe.

Decyzja: w 2008 r. kupiliśmy dom z garażem z uchylną bramą, którą obsługiwało się pilotem. Napęd był okay, lecz inne parametry bramy nie były wygodne.

 • Po pierwsze i najważniejsze – podjeżdżając pod garaż samochodem, musieliśmy uważać, żeby nie zahaczyć o duże niełamane skrzydło, poruszające się po łuku do góry. 
 • Po drugie – w garażu było zimno. 

Po sześciu latach po przeprowadzce, podczas remontu elewacji poszerzyliśmy otwór wjazdowy o 30 cm z obu stron. Wcześniej był niewygodny ze względu na fakt, że garaż nie stoi idealnie na wprost bramy wjazdowej na działkę, tylko podjeżdża się do niego po linii ukośnej. Zamontowaliśmy nowoczesną bramę segmentową z napędem. Chodziło nam o solidny komplet.

Kolor i fakturę okleiny zewnętrznej dobraliśmy do okien. Kupiliśmy czterokanałowe piloty, żebyśmy mogli nimi otwierać furtkę i bramę wjazdową na posesję.

Otwór wjazdowy poszerzono o 30 cm z każdej strony i podłączono nowy napęd.
Otwór wjazdowy poszerzono o 30 cm z każdej strony i podłączono nowy napęd.

Nowoczesna brama segmentowa z napędem - rady i przestrogi:

Demontaż poprzedniej bramy był prosty i wykonali go murarze, remontujący elewacje. Montaż nowej wykonali pracownicy dystrybutora, u którego zamówiliśmy pełną obsługę. Trwał zaledwie kilka godzin. Nowa brama zdaje egzamin. Wrota pracują szybko, ale lekko i cicho, no i teraz nie wysuwają się nad podjazd, jak poprzednio. Wszystkie elementy są dopracowane – każdy segment jest dobrze zaizolowany termicznie i ma świetne uszczelki, dlatego w garażu jest cieplej, niż było wcześniej.

Nowoczesny napęd automatycznie wyczuwa wszelkie przeszkody. W ościeżnicy z ocynkowanej nierdzewnej stali znajdują się specjalne rygle, które zabezpieczają bramę przed podniesieniem od zewnątrz oraz wyważeniem. Oprócz tego, dla lepszego bezpieczeństwa, objęliśmy garaż instalacją alarmową.

Nowoczesna brama segmentowa z napędem - koszty:

 • brama z napędem, sterowaniem i montażem 5000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novomatic 563 S - energooszczędny napęd podsufitowy Novoferm
Novomatic 563 S - energooszczędny napęd podsufitowy Novoferm Napęd podsufitowy Novoferm Novomatic 563 S, produkowany w Niemczech, przeznaczony do bram o powierzchni do 15 m2, o prędkości otwierania/zamykania ...
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu Firma KRISPOL, wiodący polski producent bram, okien, rolet oraz drzwi wejściowych został laureatem nagrody - Złotego Godła - Najwyższa ...
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa Brama RenoMatic 2017 marki Hörmann to automatyczna brama segmentowa zbudowana z pełnych segmentów grubości 42 mm o wysokiej izolacyjności cieplnej.

Dobudowa wiaty garażowej - nawierzchnia, konstrukcja i zadaszenie

Wiata garażowa nie zastąpi, co prawda, ogrzewanego garażu, ale dostatecznie ochroni samochód przed promieniami słońca, śniegiem oraz zamarzającą na szybach mżawką. Możemy ją postawić jako wolno stającą, z dala od domu, lub też przylegającą do jednej ze ścian budynku. Całkowicie otwartą lub "zabudowaną" ażurową ścianką, która będzie oparciem dla roślin pnących, pełniących funkcję dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

topowe produkty

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze