Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu

Postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Wtedy przeczytaliśmy o bramach roletowych. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń parkingową wewnątrz garażu - mówi Mietek, Czytelnik Budujemy Dom, który najpierw użytkował dwuskrzydłową bramę, a od 2007 r. roletową.

Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu

Garaż: w bryle budynku, na jeden samochód, powierzchnia 20 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

 • Roletowa; wymiary 2700 × 2000 mm; lamele z aluminium, pomalowane matową farbą proszkową, wewnątrz ocieplenie z pianki PU o gr. 35 mm. 
 • Napęd – fabryczny, centrala sterująca. 
 • Sterowanie – 3 piloty dwukanałowe, przycisk na ścianie.

Decyzja: dom postawiłem w latach 80. XX w. Najpierw w garażu zamontowałem dwuskrzydłową drewnianą bramę od "rzemieślnika". Otwierało się ją ręcznie. Psy skakały na skrzydła i podrapane drewno nie wyglądało dobrze, mimo odnawiania. Dwadzieścia kilka lat później postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Myśleliśmy o wrotach segmentowych, chowanych pod sufitem, ale niski garaż się do nich nie nadawał. Brakowało miejsca na prowadnice pod stropem.

Wtedy w poradnikach budowlanych przeczytaliśmy o bramach roletowych. Pobliski dystrybutor wyrobów polskiego producenta miał takie modele. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń parkingową wewnątrz garażu o 0,5 m. Na froncie wymurowaliśmy z cegły klinkierowej słupy i do nich oraz istniejącego wysuniętego stropu pod loggią na piętrze firmowi monterzy przymocowali nowe wrota.

Kiedyś po zaparkowaniu auta ledwie domykaliśmy drzwi, obecnie – pozostaje więcej miejsca. To też zasługa bramy – składa się tylko z kasety z centralą sterującą, wbudowaną w silnik rurowy, pionowych prowadnic i pancerza.

Płaszcz rolety zwija się na wał w kasecie, umocowanej pod stropem parteru
Płaszcz rolety zwija się na wał w kasecie, umocowanej pod stropem parteru. Od frontu kasetę obudowano maskownicą z drewna.

Brama roletowa - rady i przestrogi:

Lamele pancerza nie są grube, jednak warstwa pianki PU o gr. 35 mm daje dostateczne ocieplenie. Do wnętrza garażu nie przedostaje się mróz i wiatr. Tylko w czasie silnych mrozów czujemy w garażu chłód. Uszczelki z włosia są w prowadnicach, a z elastycznego PVC w progu i przy kasecie. Dotąd nie sparciały i nie wypadły. Farba proszkowa nigdzie nie odprysnęła, łatwo się ją czyści myjką ciśnieniową.

Do sterowania, oprócz pilotów, zamówiliśmy stacjonarny przycisk na ścianie. Jest on praktyczny, bo nie musimy mieć pilotów pod ręką. Przez 10 lat ani razu nie konserwowaliśmy bramy, pracowała bezusterkowo i cicho. Dopiero niedawno zaczęła trzeszczeć, więc zajrzymy do kasety. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem podpięliśmy bramę do systemu alarmowego.

Brama roletowa - koszty:

 • brama z montażem i sterowaniem 3100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Starą dwuskrzydłową bramę z drewna zastąpiła nowoczesna roletowa.

aktualizacja: 2017-09-14

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2 Firma KRISPOL wprowadziła do swojej oferty okleinę Beton 2. Nowy dekor to idealna propozycja dla wszystkich miłośników szarości i industrialnych ...
Solidna taktyka na bezpieczny dom
Solidna taktyka na bezpieczny dom Dwie solidne marki w swojej branży - KRISPOL i Solid Security - połączyły siły na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa klientom indywidualnym. ...
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny!
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny! Jak zyskać pewność, że nikt niepowołany nie wtargnie do naszego domostwa? Jak uniknąć obaw o bezpieczeństwo samochodu i innych sprzętów ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze