Pompa ciepła typu split czy monoblok - co wybrać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła typu split czy monoblok - co wybrać?

Pompy ciepła typu powietrze-woda to jedno z najbardziej ekologicznych i popularnych rozwiązań do ogrzewania domu. Ogólna zasada działania pompy ciepła powietrze-woda typu split oraz monoblok jest taka sama, natomiast różnią się budową, montażem oraz późniejszą kontrolą. Sprawdźmy różnice pomiędzy pompą ciepła typu split a monoblok.

aktualizacja: 2023-11-15 07:15:31

Pompa ciepła typu monoblok powietrze-woda

Pompy ciepła typu monoblok HYDRO UNIT M marki Beretta są w całości zmontowane fabrycznie, tym samym mają sprawdzoną szczelność i są łatwiejsze w montażu w porównaniu do pomp ciepła typu split, ponieważ do zamontowania jest tylko jeden element zamiast dwóch. W jednej jednostce znajdują się wszystkie komponenty pompy wraz z hermetycznie zamkniętym układem chłodniczym, dlatego do jej montażu nie są wymagane dodatkowe uprawnienia F-gazowe. Instalacja wymaga jedynie podłączenia elektrycznego i hydraulicznego. Do wnętrza budynku doprowadzane są rury, którymi płynie woda lub płyn krążący w układzie o właściwościach niezamarzających oraz montowana jest pompa obiegowa, panel sterowania, zasobnik na wodę oraz trójdrogowy zawór przełączający c.w.u. Monobloki są przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku, dlatego istotne jest zabezpieczenie układu w razie mrozów. Pompa ciepła HYDRO UNIT M w tym celu wykorzystuje funkcję "Antyzamarzaniową" i może pracować w szerokim zakresie temperatur: od -25°C do 43°C.

Pompa ciepła typu monoblok HYDRO UNIT M marki Beretta
Pompa ciepła typu monoblok HYDRO UNIT M marki Beretta

Pompa ciepła typu split powietrze-woda

Pompy ciepła typu split EXCLUSIVE AGILE marki Beretta składają się z dwóch części - zewnętrznej i wewnętrznej. Niewątpliwym atutem jest wbudowana grzałka elektryczna, która może wspierać pracę pompy ciepła w trakcie wyjątkowo mroźnych dni. Wymiennik ciepła, pełniący w trybie grzania rolę skraplacza, ulokowany jest w jednostce wewnętrznej instalowanej w budynku. W jednostce zewnętrznej znajdują się sprężarka, zawór rozprężny, oraz wentylator. Pomiędzy jednostkami krąży gazowy czynnik roboczy R32, dlatego do montażu wymagane są tzw. F-gazy. Korzystając z pomp ciepła split o mocy powyżej 10 kW konieczne jest kontrolowanie szczelności przez wykwalifikowanego pracownika oraz prowadzenie karty produktu. Na korzyść pomp ciepła typu split przemawia zazwyczaj niższa cena urządzenia w porównaniu do pomp ciepła typu monoblok.

Pompa ciepła typu split EXCLUSIVE AGILE marki Beretta
Pompa ciepła typu split EXCLUSIVE AGILE marki Beretta

Pompa jako samodzielne źródło ciepła

Pompa ciepła zapewni ciepło w każdym domu, pod warunkiem że zostanie odpowiednio dobrana. W tym celu niezbędny będzie audyt energetyczny budynku. Warto zlecić projekt i montaż instalacji profesjonalnej firmie, aby mieć pewność, że poszczególne elementy są ze sobą dobrane w celu uzyskania jak najlepszej wydajności systemu. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników marka Beretta oferuje pompy typu monoblok aż w 14 modelach, a pompy typu split w 10 modelach, co pozwala dopasować urządzenie do potrzeb budynku i jego mieszkańców. To nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze przeznaczone do domów energooszczędnych lub poddanych termomodernizacji.

Pompa ciepła do remontowanego domu

Ze względy na walory użytkowe, pompy ciepła są obecnie urządzeniem grzewczym najczęściej wybieranym przez inwestorów przeprowadzających termomodernizacje swoich domów. Bardzo często są one instalowane w połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczną, co stanowi rozwiązanie optymalne pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Taki wariant jest promowany w programie "Czyste Powietrze" przez zapewnienie najwyższego możliwego w jego ramach dofinansowania. Tego rodzaju inwestycja może być również uwzględniona w uldze termomodernizacyjnej, przez co obniży nasze podatki.

Pompa ciepła do nowego domu

Wszystkie obecnie budowane domy muszą być energooszczędne. Żeby to spełnić, konieczne jest wykorzystanie nowoczesnych urządzeń grzewczych - zeroemisyjnych i o jak najniższym zużyciu energii. Wybierając pompę ciepła należy zwrócić uwagę na wydajność i klasę efektywności energetycznej. Wariantem najlepszym jest wykorzystanie jej do zasilania niskotemperaturowej instalacji ogrzewania podłogowego. W ramach programu "Moje ciepło" inwestorzy budujący domy o podwyższonym standardzie energetycznym mogą uzyskać dofinansowanie pompy ciepła.

Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną

Pompy ciepła typu split, jak i monoblok mogą współpracować z domową instalacją fotowoltaiczną wykorzystując energię elektryczną pozyskaną z odnawialnych źródeł. Oba rodzaje pomp ciepła zapewniają ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu odpowiednio dobranych akcesoriów i mogą pracować bardzo efektywnie. Co istotne, w dniu 12.10.2023 zatwierdzana została kolejna zmiana programu Mój Prąd. Zwiększono budżet programu o kolejne 450 000 000 zł. Dodatkowo umożliwiono uzyskanie dofinansowania na urządzenia dodatkowe (magazyny energii, pompy ciepła lub magazyny ciepła, systemy EMS/HEMS, kolektory słoneczne) Wnioskodawcom który otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych.

Programy rządowe takie jak "Mój Prąd", "Czyste Powietrze" czy "Moje Ciepło" umożliwiają uzyskanie dofinansowania nawet do 135 000 zł. SPRAWDŹ DOSTĘPNE DOTACJE na zakup i montaż pomp ciepła marki Beretta.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły