Wymienniki ciepła do urządzeń korzystających z OZE

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wymienniki ciepła do urządzeń korzystających z OZE

W urządzeniach korzystających z odnawialnych źródeł energii istotną rolę odgrywają m.in. wymienniki ciepła. Ich zadaniem jest zapewnienie skutecznej i wydajnej wymiany ciepła w procesach generowania energii.

aktualizacja: 2024-03-18 11:23:56

Wymienniki ciepła do kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne służą do konwersji energii słonecznej na ciepło. Wymienniki ciepła wewnątrz kolektorów pomagają w przenoszeniu ciepła do medium, które może być dalej wykorzystane w systemach grzewczych lub ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne solarne wymienniki ciepła powinny być wyposażone w dwie spiralne wężownice. Markowe urządzenia, takie jak produkty marki Termica, to trwałe wymienniki, doskonale radzące sobie przy regularnym wykorzystaniu - zarówno do współpracy z instalacją kotła c.o., jak i do efektywnego działania wraz z kolektorem słonecznym.

Dobrej jakości zbiorniki solarne wykonane są w całości z niepodatnej na zniszczenia, trwałej stali nierdzewnej renomowanych europejskich producentów. Trwałość zbiornika zwiększają trawione i pasywowane spawy. Znakomitym przykładem jest tu model stojący, z dwiema wężownicami, dostępny w kilku wersjach i pojemnościach - 200-300 l z obudową metalową oraz 500-1000 l z wysokiej klasy obudową zdejmowalną. Te wymienniki nie wymagają stosowania anody ochronnej. Ich walorem jest także to, że fabrycznie wyposażone zostały w zawór bezpieczeństwa. Oczywiście, ze względu na przeznaczenie, posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny.

Wymienniki do pomp ciepła

Jak wiadomo, pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia, aby generować ciepło lub chłodzenie. Wymienniki ciepła dedykowane do pomp ciepła mają za zadanie efektywne podgrzewanie c.w.u. Firma Termica oferuje wymienniki ciepła do pomp ciepła, które wykonane zostały z atestowanej stali nierdzewnej. Charakteryzuje je duża powierzchnia grzewcza, którą zawdzięczają unikalnej konstrukcji "wężownicy w wężownicy". Zastosowana w tych urządzeniach stal nierdzewna dodatkowo zapewnia efektywny transfer ciepła. Termica oferuje wymienniki ciepła do różnych typów pomp ciepła, o różnym przeznaczeniu i rozmiarach. Mniejsze, o pojemności od 200 do 300 l, znajdują się w estetycznej obudowie metalowej, natomiast większe, 500 l, posiadają wysokiej klasy zdejmowaną obudowę dostępną w kolorach białym lub szarym.

Zbiorniki buforowe do pomp ciepła

Jak już wspomnieliśmy, Termica oferuje także zbiorniki buforowe do pomp ciepła. Dostępne są pojemności od 80 do 500 l, przy czym warianty o wielkości od 80 do 100 l wyposażone są w wieszaki do montażu ściennego. Większe zbiorniki - o pojemności 500 l, posiadają wysokiej klasy zdejmowalną obudowę - białą lub szarą.

Tak jak w przypadku innych wymienników tej firmy, zbiorniki wykonane są z atestowanej stali nierdzewnej. Warto zwrócić uwagę na przejrzystą gwarancję producenta, bez stosowanych często przez inne firmy niezbędnych cyklicznych przeglądów.

Zbiornik buforowy do pomp ciepła
Zbiornik buforowy do pomp ciepła

Zbiorniki kombinowane do pomp ciepła

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy tym wariancie wymienników ciepła. Zbiorniki kombinowane (takie jak model WW230-Z95), to połączenie 230-litrowego wymiennika z wężownicą oraz 95-litrowego bufora. Walorem tego bardzo efektywnego rozwiązania jest dużą powierzchnia grzewcza wężownicy. Oczywiście zarówno zbiorniki jak i wężownica wykonane są ze stali nierdzewnej. Znajdują się w metalowej, srebrnej obudowie zaizolowanej pianką PUR. Wyposażone są dodatkowo w trzy rurki wgłębne na czujniki temperatury oraz w termometry i zawory bezpieczeństwa.

Zbiornik kombinowany do pomp ciepła WW230Z95 - przekrój
Zbiornik kombinowany do pomp ciepła WW230Z95 - przekrój

Wymienniki ciepła do fotowoltaiki

Do układów fotowoltaicznych, a dokładniej - do podgrzewania c.w.u dedykowane są zbiorniki bez wężownicy. Podobnie jak pozostałe urządzenia Termica, wykonane są z atestowanej stali nierdzewnej, a ich spawy są trawione i pasywowane, dzięki czemu zbiornik jest wyjątkowo trwały i odporny na wysokie ciśnienie. Dużą zaletą tych urządzeń jest ich dobra izolacja oraz estetyczna obudowa.

Dostępne są w wariantach o pojemnościach zbiornika od 120 do 1000 l, przy czym modele od 120-300 l (Z120-300) posiadają srebrną obudowę metalową, a większe - 500 i 100 l (Z500-1000) - wysokiej klasy zdejmowalną obudowę białą lub szarą.

Urządzenia te są stojące. Można je wyposażyć w jedną lub w dwie grzałki elektryczne. Na życzenie klienta, producent może wykonać zbiorniki z innym, niż standardowy, układem króćców.

Wymienniki do pomp ciepła i kolektorów słonecznych

Wymienniki z wężownicami do pomp ciepła i dodatkowego źródła ciepła to urządzenia z wężownicą solarną, o tak samo wysokiej jakości, jak pozostałe urządzenia, zarówno pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane (a zatem atestowanej stali nierdzewnej i dobrze zabezpieczonych spawów), jak i estetyki obudowy. Są to urządzenia stojące, oferowane ze zbiornikami o pojemnościach od 250 do 300 l. Podobnie jak w innych wymiennikach, zbiorniki posiadają srebrną metalową obudowę.

Na listę zalet tych wymienników ciepła wpisać można także dużą powierzchnię grzewczą wężownic, a także dodatkowe wyposażenie w postaci zaworu bezpieczeństwa, zaworu bezpieczeństwa temperaturowo-ciśnieniowego oraz termometru.

Producent daje na te zbiorniki aż 8 lat gwarancji. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych urządzeń Termica, warunki gwarancji są bardzo przejrzyste i nie ma obowiązku wykonywania cyklicznych, kosztownych przeglądów.

W urządzeniach korzystających z odnawialnych źródeł energii istotną rolę odgrywają m.in. wymienniki ciepła
W urządzeniach korzystających z odnawialnych źródeł energii istotną rolę odgrywają m.in. wymienniki ciepła.

https://www.termica.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły