3 sposoby prowadzenia instalacji wodnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2014-01-09 09:37:35
3 sposoby prowadzenia instalacji wodnej

Bezawaryjne i komfortowe korzystanie z ciepłej i zimnej wody wymaga starannego rozprowadzenia rur, dostosowanych do instalowanych urządzeń sanitarnych i zapewnienia pożądanych parametrów wody – intensywności jej wypływu i odpowiedniej temperatury. Oto trzy sposoby prowadzenia instalacji wody zimnej i ciepłej, w zależności od sposobu jej podgrzewania.

Średnie zużycie ciepłej wody (o temperaturze 55°C) na mieszkańca w ciągu doby to 50 l. Korzystamy zwykle z baterii mieszających, co wymaga doprowadzenia do nich wody zimnej i ciepłej.

1 sposób prowadzenia instalacji wodnej

Podgrzewanie wody użytkowej można zrealizować centralnie – z dwufunkcyjnego kotła grzewczego, zasobnika c.w.u. 

Podgrzewanie wody użytkowej można zrealizować centralnie – z dwufunkcyjnego kotła grzewczego, zasobnika c.w.u.

2 sposób prowadzenia instalacji wodnej

Podgrzewanie wody użytkowej można zrealizować indywidualnie dla każdego przyboru grupy punktów czerpania. 

Podgrzewanie wody użytkowej można zrealizować indywidualnie dla każdego przyboru grupy punktów czerpania.

Może cię zainteresować
MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Wszystko o rurach spustowych Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych?
Zobacz więcej Zwiń

3 sposób prowadzenia instalacji wodnej

Podgrzewanie wody użytkowej można zrealizować z podgrzewaczy pojemnościowych lub przepływowych.

Podgrzewanie wody użytkowej można zrealizować z podgrzewaczy pojemnościowych lub przepływowych.

W przypadku centralnego podgrzewania wody, rury c.w.u. prowadzi się równolegle z rurami wody zimnej. Warto ułożyć również dodatkową rurę cyrkulacyjną, co daje szansę wypływu ciepłej wody natychmiast po odkręceniu kranu.

 

Instalacja c.w.u. z cyrkulacją pociąga jednak za sobą dodatkowe straty energii, gdyż w obiegu cyklicznie lub na stałe krąży ciepła woda, którą trzeba stale podgrzewać, aby utrzymać wymaganą temperaturę.

 

Przy zasilaniu w ciepłą wodę punktów znacznie oddalonych od źródła ciepła, warto zatem zastosować rozwiązanie mieszane – centralnie podgrzewana gorąca woda dopływa do elektrycznego podgrzewacza przepływowego, zapewniając natychmiastowy wypływ ciepłej wody, a gdy do niego dopłynie, podgrzewacz przepływowy samoczynnie się wyłączy, nie pobierając już energii elektrycznej. Eliminuje to potrzebę montowania układu cyrkulacyjnego, zapewniając jednocześnie komfort korzystania z ciepłej wody.

 

Alternatywnie, zamiast dodatkowego podgrzewacza przepływowego, można wprowadzić elektryczny podgrzewacz pojemnościowy (5–15-litrowy), co zmniejszy obciążenie instalacji elektrycznej, ale też spowoduje pewne straty energii cieplnej w czasie przestoju.

Redakcja BudujemyDom

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!