Uzdatnianie wody - niezbędne w każdym domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody - niezbędne w każdym domu?

Dowiedz się, jak uzdatnić wodę w swoim domu, aby była czysta, zdrowa i smaczna. Poznaj różne rodzaje filtrów i urządzeń do uzdatniania wody, a także wybierz rozwiązanie idealne dla Twoich potrzeb.

aktualizacja: 2024-04-03 07:46:22

Uzdatnianie wody

Przy okazji remontu instalacji wodnej warto rozważyć montaż urządzeń uzdatniających kranówkę. Zarówno wtedy, gdy czerpiemy ją w własnej studni, jak i z wodociągu. Bo choć w drugim przypadku woda musi spełniać wszystkie normy, to nierzadko bywa niesmaczna, zbyt twarda czy brzydko pachnie.

Aby dobrać metodę oczyszczania, należy zlecić wyspecjalizowanej firmie lub laboratorium analizę kranówki. Dopiero wtedy będzie można określić, jaki rodzaj filtracji jest potrzebny.

A wybór sposobów uzdatniania i urządzeń oczyszczających jest bardzo szeroki. Przy okazji remontu może się okazać, że nie da się zamontować wszystkich niezbędnych, bo niektóre zajmują sporo miejsca. W idealnym wariancie domową stację uzdatniania lokuje się w pomieszczeniu gospodarczym. Urządzenia filtracyjne można też umieścić w wydzielonym miejscu kotłowni, piwnicy bądź w ogrzewanym garażu (temperatura nie może tam spadać poniżej 0°C). Trzeba również pomyśleć o miejscu składowania komponentów niezbędnych do działania filtrów - przykładowo sól używana do zmiękczaczy pakowana jest w duże i ciężkie opakowania zbiorcze.

Urządzenia filtracyjne

Najbardziej rozpowszechnione są filtry mechaniczne (wstępne), które zatrzymują piasek, rdzę i zawiesiny występujące w wodzie. Montuje się je na początku instalacji wodociągowej i w razie potrzeby także bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp.

Często stosowane są również odżelaziacze. Ich zadaniem jest usuwanie z wody nadmiaru żelaza i ewentualnie także manganu (odżelaziaczo-odmanganiacze). Wymagają regularnego płukania, dlatego muszą być podłączone do kanalizacji, do której trafia wytrącone przez wodę żelazo.

Wspomniane problemy ze zbyt twardą wodą rozwiąże montaż zmiękczacza, który także musi być podłączony do kanalizacji. Należy go zainstalować tak, aby trafiła do niego woda już wstępnie oczyszczona mechanicznie oraz pozbawiona np. nadmiaru żelaza.

Sporą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne, usuwające z wody żelazo i mangan, a następnie zmiękczające ją. Ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca.

Filtry węglowe usuwają wiele zanieczyszczeń, np. chlor, metale ciężkie, związki azotu czy pestycydy, a dodatkowo poprawiają smak i zapach wody.

Urządzenia działające na zasadzie odwróconej osmozy bardzo dokładnie oczyszczają wodę, ale jednocześnie pozbawiają ją większości minerałów. Zakłada się je bezpośrednio przed punktem czerpania wody do picia, zazwyczaj w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem. Te filtry również wymagają podłączenia do kanalizacji. Ich wydajność jest niewielka, dlatego w ten sposób uzdatnia się wyłącznie wodę przeznaczoną do spożycia.

W sprzedaży są też filtry kuchenne, również montowane pod zlewozmywakiem. Nie są zbyt wydajne, dlatego stosuje się je przeważnie jako uzupełnienie centralnego oczyszczania wody bądź wtedy, gdy na początku domowej instalacji wodnej nie zastosowano innych filtrów do uzdatniania.

Do uzdatniania wykorzystuje się także lampy UV, które promieniowaniem ultrafioletowym niszczą znajdujące się w wodzie mikroorganizmy. Lampy UV działają miejscowo, dlatego umieszcza się je blisko punktu poboru wody, np. jako element zestawu filtracyjnego w szafce pod zlewem.

Nie wiesz, jaki filtr dobrać do uzdatniania wody? ➡️ Sprawdź, na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń do uzdatniania wody?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Dafi (Formaster)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!