Uzdatnianie wody, przypadek nr 6: Woda z podwyższonym stężeniem manganu, niskim odczynem pH

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2015-05-18 09:43:11
Uzdatnianie wody, przypadek nr 6: Woda z podwyższonym stężeniem manganu, niskim odczynem pH

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z podwyższonym stężeniem manganu oraz niskim odczynem pH.

Żelazo i mangan wpływają na barwę wody, ponieważ podczas ich utleniania powstają ciemno zabarwione osady. Jednak zwykle proces utleniania przebiega na skutek kontaktu z powietrzem. Jeśli woda ma ciemny kolor od samego początku, może to oznaczać, że zawiera substancje humusowe – naturalne związki organiczne.

Skład wody:

  • zawartość manganu 140 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
  • odczyn pH 5,8 (norma 6,5 do 9,5).

Dobór i budowa filtra

W podanym przypadku zaleca się zastosowanie filtra z tzw. złożem neutralizującym. Takie filtry są zbudowane podobnie jak węglowe. Ich funkcją jest neutralizacja, czyli podnoszenie odczynu pH. Najczęściej to dolomit lub podobne kruszywo. Radzą sobie one też z manganem i niewielkimi stężeniami żelaza. Ponieważ jest to skała zbudowana z węglanów wapniowo-magnezowych, rozpuszcza się, jednocześnie wiążąc dwutlenek węgla, będący przyczyną kwaśnego odczynu wody. Z tego powodu czasem zużywa się i po pewnym czasie takie złoże najlepiej wymienić, ewentualnie uzupełnić. O konieczności wymiany decyduje głównie to, czy złoże jeszcze radzi sobie z uzdatnianiem wody. Taki filtr usunie również ponadnormatywne stężenie manganu.

Na rynku znaleźć można wiele złóż, które mają zbliżone działanie, a uwagę należy zwracać na warunki eksploatacyjne. Przykładowo Imerys – wymaga długiego kontaktu wody ze złożem, zatem nie może pracować w bardzo małym zbiorniku filtracyjnym. Złoże to może być w filtrach pracujących okresowo, a więc w wersjach domowych. Jeśli woda jest bardzo twarda, a podczas filtracji ta twardość jeszcze wzrasta, to niewłaściwe zastosowanie tego typu złoża może przysporzyć wielu problemów, choćby ekipie wymieniającej złoże, które mogło utworzyć trudne do rozbicia grudy. Takie urządzenie może przestać działać, filtracja będzie minimalna, a zanieczyszczenia nie będą usuwane.

Filtr neutralizujący składa się z następujących elementów: 1. Zbiornik filtracyjny. Znajduje się w nim materiał filtracyjny – złoże neutralizujące. 2. Głowica sterująca. Pracuje w trybie czasowym (płukanie po zadanym okresie).

Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Wszystko o rurach spustowych ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak działa pompa abisynka? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych
Zobacz więcej Zwiń

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Konieczna jest głowica sterująca z funkcją samego płukania, czasowego.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na jeden zbiornik filtracyjny, o średnicy 25–35 cm, wysokości 130–165 cm.

Eksploatacja i serwis

W przypadku filtra neutralizującego, wymagana jest okresowa wymiana złoża, co kilka lat, gdy złoże przestaje już spełniać swoje funkcje, czyli po 3–5 latach.

Koszt stacji uzdatniania wody – 3000 zł. 

Anna Chmiel
fot. J. Jampolska

Materiały do pobrania:
pdf icon
Koszt domowej stacji uzdatniania wody ze studni

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!