Do uzdatniania wody z wodociągu przekonał nas znajomy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Do uzdatniania wody z wodociągu przekonał nas znajomy

Hydraulik zalecił nam zastosowanie filtrów mechanicznych i zmiękczacza - początkowo odnieśliśmy się do tego sceptycznie. Przekonała nas jednak wizyta u znajomego - mówią Monika i Irek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.

Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej.

Uzdatnianie:

  • 3 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (ze sznurka, włókniny). Kompaktowy zmiękczacz wody ze złożem o pojemności 25 l i sterowaniem automatycznym (elektroniczna głowica czasowo-objętościowa z by-passem).
  • Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba użytkowników - 3.
  • Liczba łazienek - 2.

Decyzja: Monika - W poprzednim domu nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu, więc kiedy podczas wyposażania nowych "czterech kątów" hydraulik zalecił nam zastosowanie filtrów mechanicznych i zmiękczacza - początkowo odnieśliśmy się do tego sceptycznie. Przekonała nas jednak wizyta u znajomego, mieszkającego w miejscowości, do której zamierzaliśmy się przeprowadzić. Pokazał nam nalot mineralny na sanitariatach i w czajniku - opowiedział, że zbagatelizował ten temat w fazie układania hydrauliki i teraz żałuje.

Wiedząc, że będziemy używać tej samej wody, natychmiast zleciliśmy hydraulikowi zakup właściwego sprzętu uzdatniającego. Zdążyliśmy z tym - tuż przed skonfigurowaniem urządzeń grzewczych w kotłowni. Dzięki temu instalator znalazł odpowiednie miejsca na wszystkie potrzebne elementy instalacji. Trzy wymienne filtry mechaniczne założył na rurze tuż za wodomierzem, a dalej (przed kotłem grzewczym) - zmiękczacz z automatyczną głowicą sterującą. Zapewnił wygodny dostęp do każdego urządzenia i osprzętu.

W zmiękczaczu znajduje się kolumna ze złożem żywicowym
W zmiękczaczu znajduje się kolumna ze złożem żywicowym.

Uzdatnianie wody z wodociągu - rady i przestrogi:

Irek: Wkłady do filtrów mechanicznych sam kupuję w hipermarketach budowlanych i wymieniam, kiedy stare są brunatne od brudu. Operacja jest prosta. Muszę robić to co 2-3 miesiące, choć hydraulik mówił co 6. Wynika to z tego, że blisko naszego domu przeprowadza się wiele budów i wciąż przyłącza do sieci wodociągowej nowe domy - co wiąże się z chwilowymi przerwami w dostawie wody. Po takiej "wcince" pojawiają się w niej różne zanieczyszczenia, które osadzają się na wstępnych filtrach. Zauważyłem np., że wtedy woda ma przez chwilę rude zabarwienie.

Drugą obowiązkową czynnością jest regularne aplikowanie, do zbiornika zmiękczacza, soli w pastylkach. Rocznie do urządzenia podaję 50 kg, czyli 2 worki. Płukanie złoża obsługuje automat - u nas hydraulik nastawił ten proces w godzinach nocnych. Śpimy w przeciwległym, do kotłowni, skrzydle domu i nawet nie wiemy, kiedy to się odbywa.

Na pytanie, czy warto dodatkowo uzdatniać wodę wodociągową pod własnym dachem, odpowiadam - absolutnie tak! Wydatek nie jest duży, w porównaniu z korzyścią, jaką zapewnia prosta stacja. Do najważniejszych zaliczam miękką i smaczną wodę, brak osadów w instalacjach i na urządzeniach, przedłużenie ich trwałości.

Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Wszystko o rurach spustowych Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak działa pompa abisynka? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej?
Zobacz więcej Zwiń

Koszty uzdatniania wody z wodociągu:

  • Zmiękczacz z montażem - 3600 zł.
  • Eksploatacja - wymiana filtrów mechanicznych 10-20 zł/szt.
  • Sól do zmiękczacza 2 worki (25 kg) 2 x 30 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Tuż za wodomierzem zamontowano 3 filtry mechaniczne.

Zdaniem naszych Czytelników

Czytałem obszerne artykuły i badania na temat skutków zdrowotnych wyjałowienia wody pitnej ze związków wapnia. Uzdatnianie to nie tylko zmiękczanie i tutaj trzeba mieć na względzie wyniki badań wody. Woda zbyt twarda też nie jest "zdrowa". Inna kwestia, ze argumentacja niektórych ...

Gość Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich

11 May 2021, 14:28

Filtrowanie, a szczególnie "zmiękczanie" wody z kranu jest nie tylko kosztowne, ale może być wręcz szkodliwe, a nie zdrowe. Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe w Polsce muszą dostarczać odbiorcom wodę spełniająca ostre kryteria m.in. pod względem zawartości minerałów. Polecam ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!