Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek na drewnianym szkielecie

Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka - mówi Dominika, czytelniczka Budujemy Dom

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, murowany, 120 m2 powierzchni użytkowej, 6 pomieszczeń.

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy.

Parametry kominka: Ponieważ kupiliśmy dom z rynku wtórnego wyposażony już w kominek, nie znamy jego parametrów. Jest to żeliwny wkład z drzwiczkami otwieranymi na bok.

Drewno: na Mazurach kupujemy dobrze wysuszony jesion.

Eksploatacja: z kominka korzystamy bardzo często. Podczas dużych mrozów codziennie. Popiół wynosimy po każdym paleniu, szybę czyścimy co kilka rozpaleń, preparatem "Tytan do czyszczenia kominków" – jest tani i w miarę dobry.

Decyzja: kiedy szukaliśmy domu, jednym z warunków był kominek. Przede wszystkim dlatego, że prawdziwy ogień daje niepowtarzalny klimat w domu, dopiero na drugim miejscu są względy praktyczne – np. dogrzewanie jesienią bez konieczności włączania głównego ogrzewania.

W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni
W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni

Porady i przestrogi:

– Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka. Niestety, nie pomyśleliśmy od razu o wyprowadzeniu przewodu rozprowadzającego ciepłe powietrze do pokoju znajdującego się nad salonem.

Dopiero później stwierdziliśmy, że bardzo by nam się przydało jesienią ogrzewanie sypialni kominkiem. Na szczęście udało się zrobić małą przeróbkę i teraz mamy tzw. komin na kominku – który zasłania rurę wyprowadzającą ciepłe powietrze z obudowy do pokoju na górze. Ponieważ mamy drewniany strop, fachowcy nie mieli żadnego problemu, by zrobić w nim otwór. W ten sposób od tego sezonu mamy wyprowadzoną rurę z obudowy przez sufit do sypialni nad salonem.

– Warto pomyśleć o wykorzystywaniu gorącego powietrza i nawet już po wykonaniu kominka zamontować system DGP lub, jak w naszym przypadku, jego namiastkę.

Koszty inwestycyjne: nie znamy.

Koszty eksploatacyjne: w sezonie grzewczym spalamy ok. 10 metrów przestrzennych drewna. W 2010 roku za mp zapłaciliśmy 180 zł.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-03-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...

10 błędów popełnianych przy wykonywaniu komina

Przeczytaj i sprawdź, czy budowlańcy popełnili błędy przy wykonywaniu komina w Twoim domu.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze