Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Pompa ciepła bez zarzutu, gorzej z kominkiem

Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania. - mówią Kasia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: 200 m2; murowany, parterowy z poddaszem; na razie wentylacja grawitacyjna, docelowo mechaniczna z rekuperacją; kotłownia 2 m2.

Parametry urządzeń i instalacji: pompa ciepła IVT Greenline HT Plus 9 C/E; sterowanie automatyczne; zasobnik c.w.u. 165 l; pompa obiegowa; podłogówka na dwóch kondygnacjach; żeliwny wkład kominkowy 16 kW bez DGP; elektryczna mata grzewcza 2 kW w pralni, 20 m2; orurowanie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (jeszcze bez rekuperatora).

Decyzja: Wykluczyliśmy gaz płynny, bo był drogi i nie chcieliśmy mieć w ogrodzie zbiornika oraz gaz ziemny, bo musielibyśmy założyć komitet społeczny z sąsiadami i kilka lat czekać na przyłącze za 12 000 zł. Zdecydowaliśmy się więc na pompę ciepła. Przez 4 miesiące korespondowaliśmy z kilkoma producentami i skrupulatnie zgłębialiśmy temat.

Pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym na dwóch kondygnacjach Obudowa nad żeliwnym wkładem kominkowym rozszczelniła się. Drewniana belka pod czopuchem zaczęła się tlić
Pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym na dwóch kondygnacjach Obudowa nad żeliwnym wkładem kominkowym rozszczelniła się. Drewniana belka pod czopuchem zaczęła się tlić
W trakcie budowy domu powstała instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (ale jeszcze brakuje rekuperatora). Część instalacji znajduje się przed budynkiem, pod ogródkiem skalnym W trakcie budowy domu powstała instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (ale jeszcze brakuje rekuperatora). Część instalacji znajduje się przed budynkiem, pod ogródkiem skalnym

Rady i przestrogi:

  • Pompa ciepła jest efektywna i bezobsługowa. Przez 8 lat użytkowania zepsuł się tylko zawór poza pompą. Najlepiej pracuje, gdy nie ma dużych wahań temperatury na zewnątrz. Na parterze automatyczny sterownik utrzymuje 21°C, a na poddaszu 19°C. Jest to spowodowane rodzajem wykończenia podłóg i wychładzaniem się narożnych pokojów z lukarnami, mimo że zadbaliśmy o izolację dachu (wełna mineralna gr. 30 cm). W pokoju z wykładziną jest najchłodniej (różnica 2°C).

  • Podczas budowy domu położyliśmy instalację do wentylacji mechanicznej, ale zakup rekuperatora odłożyliśmy na przyszłość (kosztuje ok. 13 000 zł). Pompę obiegową podłączyliśmy do zegara, więc kiedy śpimy nie pracuje i nie wymusza krążenia c.w.u.

  • Kominek użytkujemy tylko okazyjnie. Działa niezależnie od reszty systemu grzewczego. Stoi w centrum parteru i nie ma DGP. Na początku br. rozszczelniła się izolacja obudowy nad kominkiem i gorące powietrze, buchające od nagrzanej komory wkładu, przez szczelinę w izolacji dotarło do drewnianej belki, na której opiera się obudowa (z płyt k-g i wełny z ekranem aluminiowym). Belka zaczęła się tlić. Wieczorem poczuliśmy zapach dymu i wygasiliśmy ogień w kominku. Poszliśmy spać, ale w nocy obudził nas gęsty dym, który wypełniał wnętrza. Odradzamy stosowanie w obudowie kominka drewna! To niebezpieczne.

  • Źle się stało, że w pralni od razu nie założyliśmy wodnego ogrzewania podłogowego. Zabrakło nam na to pieniędzy. Potem musieliśmy ułożyć tam elektryczną matę grzewczą, co generuje wyższe rachunki za prąd.

  • Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania.

Koszty: Instalacja – c.o. (górne źródło) 41 000 zł; dolne poziome źródło (400 m) 19 000 zł; wkład kominkowy 3000 zł, obudowa i robocizna 7000 zł; mata elektryczna i sterownik 800 zł; orurowanie do wentylacji mechanicznej 10 000 zł. Eksploatacja – ogrzewanie pompą – elektryczność zima 2011/12 – 1800 zł, zima 2010/11 – 2500–3000 zł; mata elektryczna – do 100 zł miesięcznie.

Polecamy reportaż z budowy domu Kasi i Jarka: Dom na wsi, 30 km od stolicy

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-23

Zdaniem naszych Czytelników

Ucieka koszt przy wpisie...a wiec ponizej 5000 za rok :)

Gość R

05 Lut 2013, 14:12

Sa na runku pompy ktorych celem jest zastapienie kotlow, piecow etc.W naszym przypadkum drogiego CO miejskiego. A wiec z zalozenia maja pracowac z instalacja "stara" grzejnikowa.Nie po to sie inwestuje w PC ktora moze oddac 80C aby miec 55-70C w podlodze :OZa to 60C na grzejnikach wystarcza ...

Gość R

05 Lut 2013, 01:09

Połączenie PCi, do tego powietrznej i kaloryferów to tak jak małżeństwo z musu a nie z rozsądku.

Jani_63

04 Lut 2013, 07:08

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak zabezpieczyć instalację grzewczą kominka z płaszczem wodnym?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne instalacje grzewcze zasilane kominkami, a w szczególności wkładami ogrzewającymi wodę, są układami dosyć skomplikowanymi i tym samym wymagającymi (m.in. duża liczby urządzeń peryferyjnych obsługuje tego typu systemy). Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ich pracy są zaniki napięcia w sieci energetycznej. Eliminują one automatycznie wykorzystanie wszystkich urządzeń elektrycznych odpowiedzialnych za obsługę całego systemu.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x