Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Pompa ciepła bez zarzutu, gorzej z kominkiem

Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania. - mówią Kasia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: 200 m2; murowany, parterowy z poddaszem; na razie wentylacja grawitacyjna, docelowo mechaniczna z rekuperacją; kotłownia 2 m2.

Parametry urządzeń i instalacji: pompa ciepła IVT Greenline HT Plus 9 C/E; sterowanie automatyczne; zasobnik c.w.u. 165 l; pompa obiegowa; podłogówka na dwóch kondygnacjach; żeliwny wkład kominkowy 16 kW bez DGP; elektryczna mata grzewcza 2 kW w pralni, 20 m2; orurowanie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (jeszcze bez rekuperatora).

Decyzja: Wykluczyliśmy gaz płynny, bo był drogi i nie chcieliśmy mieć w ogrodzie zbiornika oraz gaz ziemny, bo musielibyśmy założyć komitet społeczny z sąsiadami i kilka lat czekać na przyłącze za 12 000 zł. Zdecydowaliśmy się więc na pompę ciepła. Przez 4 miesiące korespondowaliśmy z kilkoma producentami i skrupulatnie zgłębialiśmy temat.

Pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym na dwóch kondygnacjach Obudowa nad żeliwnym wkładem kominkowym rozszczelniła się. Drewniana belka pod czopuchem zaczęła się tlić
Pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym na dwóch kondygnacjach Obudowa nad żeliwnym wkładem kominkowym rozszczelniła się. Drewniana belka pod czopuchem zaczęła się tlić
W trakcie budowy domu powstała instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (ale jeszcze brakuje rekuperatora). Część instalacji znajduje się przed budynkiem, pod ogródkiem skalnym W trakcie budowy domu powstała instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (ale jeszcze brakuje rekuperatora). Część instalacji znajduje się przed budynkiem, pod ogródkiem skalnym

Rady i przestrogi:

  • Pompa ciepła jest efektywna i bezobsługowa. Przez 8 lat użytkowania zepsuł się tylko zawór poza pompą. Najlepiej pracuje, gdy nie ma dużych wahań temperatury na zewnątrz. Na parterze automatyczny sterownik utrzymuje 21°C, a na poddaszu 19°C. Jest to spowodowane rodzajem wykończenia podłóg i wychładzaniem się narożnych pokojów z lukarnami, mimo że zadbaliśmy o izolację dachu (wełna mineralna gr. 30 cm). W pokoju z wykładziną jest najchłodniej (różnica 2°C).

  • Podczas budowy domu położyliśmy instalację do wentylacji mechanicznej, ale zakup rekuperatora odłożyliśmy na przyszłość (kosztuje ok. 13 000 zł). Pompę obiegową podłączyliśmy do zegara, więc kiedy śpimy nie pracuje i nie wymusza krążenia c.w.u.

  • Kominek użytkujemy tylko okazyjnie. Działa niezależnie od reszty systemu grzewczego. Stoi w centrum parteru i nie ma DGP. Na początku br. rozszczelniła się izolacja obudowy nad kominkiem i gorące powietrze, buchające od nagrzanej komory wkładu, przez szczelinę w izolacji dotarło do drewnianej belki, na której opiera się obudowa (z płyt k-g i wełny z ekranem aluminiowym). Belka zaczęła się tlić. Wieczorem poczuliśmy zapach dymu i wygasiliśmy ogień w kominku. Poszliśmy spać, ale w nocy obudził nas gęsty dym, który wypełniał wnętrza. Odradzamy stosowanie w obudowie kominka drewna! To niebezpieczne.

  • Źle się stało, że w pralni od razu nie założyliśmy wodnego ogrzewania podłogowego. Zabrakło nam na to pieniędzy. Potem musieliśmy ułożyć tam elektryczną matę grzewczą, co generuje wyższe rachunki za prąd.

  • Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania.

Koszty: Instalacja – c.o. (górne źródło) 41 000 zł; dolne poziome źródło (400 m) 19 000 zł; wkład kominkowy 3000 zł, obudowa i robocizna 7000 zł; mata elektryczna i sterownik 800 zł; orurowanie do wentylacji mechanicznej 10 000 zł. Eksploatacja – ogrzewanie pompą – elektryczność zima 2011/12 – 1800 zł, zima 2010/11 – 2500–3000 zł; mata elektryczna – do 100 zł miesięcznie.

Polecamy reportaż z budowy domu Kasi i Jarka: Dom na wsi, 30 km od stolicy

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-07-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak zabezpieczyć instalację grzewczą kominka z płaszczem wodnym?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne instalacje grzewcze zasilane kominkami, a w szczególności wkładami ogrzewającymi wodę, są układami dosyć skomplikowanymi i tym samym wymagającymi (m.in. duża liczby urządzeń peryferyjnych obsługuje tego typu systemy). Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ich pracy są zaniki napięcia w sieci energetycznej. Eliminują one automatycznie wykorzystanie wszystkich urządzeń elektrycznych odpowiedzialnych za obsługę całego systemu.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x