Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z DGP - wykorzystać jak najwięcej ciepła

Stawiając kominek, starałem się wykorzystać jak najwięcej ciepła, które zostanie wyprodukowane. Zatrudniłem doświadczonego wykonawcę. Doradził mi, żebym dokupił kilka żeliwnych pierścieni, które zamontował nad wkładem. Fachowiec nie był tani, ale... - mówi Marcin, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje kominek od roku.

Parametry domu: powierzchnia 200 m2, dwukondygnacyjny, ogrzewany kotłem na gaz płynny i kominkiem z DGP.

Parametry kominka: żeliwny wkład z zaokrągloną szybą, moc 15 kW, sprawność 79%. System DGP na poddaszu. Paliwo – drewno (dąb, grab, brzoza).

Lokalizacja: przy ścianie zewnętrznej, w salonie.

Decyzja: w gotowym projekcie kominek był przy wewnętrznej ścianie salonu, w centrum domu. Zabierał tam jednak dużo miejsca i drewno trzeba byłoby nosić przez cały salon. Wolałem ustawić go przy zewnętrznej ścianie, przy drzwiach tarasowych. Tym samym skróciłem drogę transportu drewna, a kominek znalazł się znacznie bliżej jadalni i kuchni. Włączyłem go w komin, który obsłuży w przyszłości stacjonarny grill na tarasie.

Wybrałem zgrabny model kominka, z ładną panoramiczną szybą. Najbardziej zależało mi jednak na szerokiej komorze wkładu, mieszczącej kloce drewna do długości 50–60 cm. Opał kupuję w nadleśnictwie w balach o długości 125 cm. Potem sam je tnę na kawałki. Dla zaoszczędzenia sobie pracy, bale przecinam na trzy kawałki.

Komora kominka, z półokrągłą szybą, mieści kloce drewna długości 50–60 cm Drewno przechowywane w garażu zapleśniało, dlatego obecnie suszymy je pod przewiewną wiatą

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Zmiana lokalizacji kominka jest udana. Łatwiej było zbudować kanał powietrzny, przechodzi tylko przez ścianę. Transport drewna jest łatwiejszy, bo odbywa się od pobliskiego wolno stojącego garażu z drewutnią, przez taras, do kominka. Nie brudzi strefy dziennej, ponieważ biegnie tylko po ciągu komunikacyjnym wykończonym płytami gresu.

 • Już podczas budowy domu pomyślałem o systemie DGP. Rury rozprowadziłem w stropie teriva, bo zamiast tracić miejsce pod sufitem, wolałem mieć o 20 cm wyższe wnętrza na parterze. Majster pomógł je tam rozciągnąć i starannie zalać betonem.

 • Stawiając kominek, starałem się wykorzystać jak najwięcej ciepła, które zostanie wyprodukowane. Zatrudniłem doświadczonego wykonawcę. Doradził mi, żebym dokupił kilka żeliwnych pierścieni, które zamontował nad wkładem. Żeliwny wkład oparł na solidnym betonowym fundamencie, na którym wymurował postument z cegły szamotowej. Komorę powietrzną nad wkładem i radiatorami też obmurował cegłą szamotową. Dzięki temu kominek akumuluje dużo ciepła, a potem długo je oddaje.

  Fachowiec nie był tani, ale znakomicie wykonał pracę. Jego kosztorys trochę mnie przeraził, ale teraz uważam, że warto było go zatrudniać, odrzucając tańszych, ale mniej kompetentnych. Materiały też były drogie, ale są solidne i trwałe. Jestem bardzo zadowolony z modelu wkładu.

 • Dom głównie ogrzewam gazem, bo jest to najbardziej praktyczne paliwo. W okresach przejściowych i wieczorami w zimie palę jednak drewnem w kominku. Zawsze kupuję je w lesie i w zimie. Takie drewno jest tańsze i bardziej suche. Wystarczy, że poleży u mnie w garażu do kolejnej zimy, żeby nadawało się do palenia. Ponieważ jest suche, nie brudzi szyby. Czyszczę ją zaledwie 2 razy w sezonie. Popiół wyjmuję 2 razy w miesiącu.
Kominek z DGP stoi przy zewnętrznej ścianie, blisko wyjścia tarasowego Transport drewna odbywa się po posadzce z płyt gresu

Kominek z DGP - koszty zakupu i montażu:

 • 15 000 zł, w tym wkład kominkowy z radiatorami 6500 zł, system DGP (rury) 100 zł, obudowa z płyt granitu 4000 zł.

Kominek z DGP - koszty użytkowania:

 • opał 5–6 mp. za 1000 zł, 
 • czyszczenie kominka i komina 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-11-18

Zdaniem naszych Czytelników

Mam pytanie, czy obudowę z cegły szamotowej też od środka wyścielił Pan wełną czy już nie?

Gość bruno

05 Sty 2016, 13:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe

Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji. - mówią Janka i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominki od lat 2005 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x