Jak zabezpieczyć instalację przed zablokowaniem się podajnika w kotle węglowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zabezpieczyć instalację przed zablokowaniem się podajnika w kotle węglowym?

Mam w domu zainstalowany kocioł węglowy z podajnikiem i sądziłem, że kilkudniowy wyjazd na ferie zimowe nie spowoduje konieczności zapewnienia dozoru nad jego funkcjonowaniem. Niestety po powrocie okazało się, że zablokował się podajnik i w pomieszczeniach panowała temperatura bliska 0°C. Na szczęście nic nie zamarzło. Jak w przyszłości zabezpieczyć się przed tego rodzaju sytuacją, a także mieć możliwość powiadomienia na telefon komórkowy o ewentualnej awarii?

Odpowiedź eksperta: Najpewniejszym źródłem ogrzewania awaryjnego będzie wykorzystanie energii elektrycznej, przy czym ogrzewanie takie może być zrealizowane jako oddzielne dla każdego pomieszczenia lub tez centralne wykorzystujące istniejącą instalację grzewczą. W pierwszym wariancie najprostsze i najtańsze pod względem inwestycyjnym będzie ustawienie elektrycznych grzejników np. olejowych podłączonych do zwykłych gniazdek w kilku pomieszczeniach. Powinny to być grzejniki wyposażone w termostat pozwalający na utrzymanie temperatury na poziomie 10-12°C.

Przy funkcjonującym ogrzewaniu podstawowym nastawionym na ok. 15°C nie włączą się one, jeśli nie pojawią się jakieś zakłócenia w funkcjonowaniu c.o. Liczbę i moc grzejników trzeba tak dobrać, aby odpowiadała około połowie mocy grzewczej dla warunków normalnego użytkowania. Oczywiście łączna moc grzejników nie może przekraczać tzw. przydziału mocy i przekraczać wartości prądu wyłączników nadmiarowych zabezpieczających domową instalację.

W przypadku zasilania budynku z przyłącza trójfazowego, grzejniki powinny być podłączone do gniazdek zasilanych z różnych faz, co zapewni równomierne rozłożenie obciążenia. Wadą tego rozwiązania jest konieczność przechowywania tych grzejników, gdy nie są używane, a także możliwość zamarznięcia odcinków instalacji, jeśli przebiegają one przez zimne strefy, a pompa obiegowa kotła przestała działać.

W istniejącą instalację grzewczą można też włączyć równolegle dodatkowy, awaryjny kocioł elektryczny zasilany z oddzielnego obwodu. Kotły elektryczne dostępne są w różnych wersjach wyposażenia - zintegrowane z pompą obiegową i naczyniem wzbiorczym lub bez tych elementów, mogą więc pracować niezależnie lub wymagać połączenia z istniejącą pompą obiegową. Oczywiście najlepiej zamontować kocioł elektryczny z pełnym wyposażeniem, a miejsce podłączenia do instalacji powinno zapewniać swobodny obieg nieblokowany np. przez pompę kotła węglowego.

Załączanie kotła elektrycznego, przy spadku temperatury poniżej bezpiecznej granicy, następuje poprzez odpowiednio nastawiony termostat umieszczony w jednym z pomieszczeń. O ewentualnych awariach ogrzewania czy też innych zagrożeniach, które pojawią się podczas naszej nieobecności, możemy otrzymać powiadomienie na "komórkę" jeśli zamontujemy tzw. dialer telefoniczny. Umożliwia on zaprogramowanie kilku numerów telefonów i podłączenie czujników (np. temperatury, ruchu), a w razie awarii powiadomienie komunikatem (zwykle SMS) o pojawieniu się nieprawidłowości.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Kocioł elektryczny może zapewnić ogrzewanie w razie awarii kotła węglowego (fot. Kospel)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość radomik

17 Feb 2011, 10:47

Pan \"Expert\" nie odpowiada na pytanie! Pytanie dotyczy pieca na węgiel, a nie na en.el. Miałem taki problem i zrobiłem tak: kupiłem czujkę temp. wody od 0-3 kOhm, zbliżyłem ją do silnika napędu i w ten sposób monitoruję przegrzewanie się silnika spowodowane brakiem obrotów ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image