Czy obniżenie temperatury wody w gazowym kotle niekondensacyjnym ma sens?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy obniżenie temperatury wody w gazowym kotle niekondensacyjnym ma sens?

Mam gazowy kocioł niekondensacyjny i zastanawiam się, jakie rozwiązanie jest korzystniejsze ze względu na zużycie paliwa i trwałość samego urządzenia. Ustawić niższą temperaturę np. 60°C na zasilaniu, tak by kocioł pracował dłużej w ciągu doby, czy też podnieść temperaturę do 70°C, a wtedy czas pracy się skróci. Dom ma dość ciężką konstrukcję, więc temperatura jest stabilna, nawet gdy kocioł nie pracuje kilka godzin. Rozumiem że w kotłach kondensacyjnych obniżenie temperatury wody ma sens, ale u mnie? Wydaje mi się przy tym, że kocioł, jak każde urządzenie może przepracować bez awarii określoną liczbę godzin, skrócenie dobowego czasu pracy powinno więc być korzystne.

aktualizacja: 2020-04-04 06:48:50

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne kotły gazowe wyposażone są w palniki o zmiennej mocy, dostosowują się więc samoczynnie do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Automatyka kotła analizuje różnice temperatury zasilania oraz powrotu i odpowiednio dobiera parametry pracy palnika.

Ponadto kocioł powinien współpracować przynajmniej z termostatem pokojowym, który steruje temperaturą wody zasilającej. Ustawienie temperatury na kotle określa wtedy jedynie do jakiej maksymalnie wartości może się ona nagrzać, ale oprócz okresów skrajnych spadków temperatury zewnętrznej instalacja zasilana jest znacznie chłodniejszą wodą.

Starsze urządzenia nie dają takiej możliwości i temperatura wody zasilającej nie zmienia się w zależności od zapotrzebowania na ciepło - możemy ją zmieniać tylko ręcznie. Może to prowadzić do obniżenia komfortu w pomieszczeniach (raz za zimno raz za ciepło), dlatego warto zmienić ustawienie, gdy temperatura zewnętrzna zmienia się znacząco.

Jednak w obu przypadkach za najkorzystniejsze uznaje się takie ustawienie temperatury wody przygotowywanej przez kocioł, by pracował on w miarę możliwości w sposób ciągły. Włączenia i wyłączenia wiążą się bowiem z tzw. stratami postojowymi i rozruchowymi (stygnięcie i nagrzewanie elementów).

Może cię zainteresować
Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak działa sterowanie EOS 6? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak ustalić moc kotła grzewczego? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu
Zobacz więcej Zwiń

Ponadto każdy kocioł ma niższą sprawność w momencie rozruchu, a jego częste powtarzanie obniża trwałość urządzenia.

 

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Dla trwałości elementów kotła szkodliwe jest przede wszystkim jego częste włączanie i wyłączanie, a nie długotrwała praca (fot. Termet)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image