Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?

Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?

Zamierzam w remontowanej łazience zamontować panel prysznicowy w kabinie. Ponieważ jestem na etapie wymiany instalacji chciałbym dowiedzieć się, jak należy wyprowadzić podłączenia wody do takiego panelu?

Odpowiedź eksperta: Przed zakończeniem wymiany instalacji, warto ustalić, jaki konkretny model panelu będzie montowany – można go już kupić lub przynajmniej pozyskać instrukcję montażową. Bardzo często znajdziemy ją na stronach internetowych producenta. Możemy też poprosić w sklepie o pokazanie instrukcji i spisać najważniejsze wymagania montażowe. 

Umożliwi to precyzyjne dostosowanie wyprowadzeń wody zimnej i ciepłej oraz zapobiegnie ewentualnym przeróbkom instalacji. Jeśli jednak jeszcze nie został wybrany rodzaj panelu prysznicowego, to najlepiej przewidzieć dla niego miejsce w narożniku kabiny natryskowej. Dzięki temu nie zmniejszy on znacznie szerokości wolnej przestrzeni w kabinie i łatwo będzie podłączyć niemal wszystkie modele. W praktyce warto kupić kabinę nie mniejszą niż 90 × 90 cm, by po zamontowaniu panelu zostało jeszcze wystarczająco dużo przestrzeni.

Ponieważ podłączenie do instalacji wykonuje się przewodami elastycznymi, nie trzeba dokładnie ustalać miejsca wyprowadzenia rur. Jednak ze względu na możliwość kolizji z armaturą wystającą z tyłu panelu, wyprowadzenia należy zrobić na wysokości nieco powyżej dolnej jego krawędzi – najczęściej na wysokości 70–80 cm od brzegu brodzika.

Natomiast zawory odcinające oraz ewentualnie filtry zatrzymujące zanieczyszczenia powinny być zlokalizowane w miejscu łatwo dostępnym, poza brodzikiem, np. bezpośrednio przy rozdzielaczu lub na odgałęzieniu od pionu.

Panele z funkcją hydromasażu i dużą liczbą dysz często wymagają dodatkowej pompy podnoszącej ciśnienie wody. Wówczas potrzebne jest miejsce na pompę oraz doprowadzenie zasilania elektrycznego.

Redakcja BD
fot. Sanplast

aktualizacja: 2013-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Mikado - designerski wieszak Jaga
Mikado - designerski wieszak Jaga Wieszak ręcznikowy Jaga Mikado sprawdzi się w roli wieszaka na kuchenne ściereczki, uchwytu na torebkę, czy relingu na doniczki z ziołami. ...
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO Najnowsza seria baterii marki KLUDI, której premiera miała miejsce na tegorocznych targach ISH, może poszczycić się jedną z najważniejszych ...
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze