Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?

Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?

Zamierzam w remontowanej łazience zamontować panel prysznicowy w kabinie. Ponieważ jestem na etapie wymiany instalacji chciałbym dowiedzieć się, jak należy wyprowadzić podłączenia wody do takiego panelu?

Odpowiedź eksperta: Przed zakończeniem wymiany instalacji, warto ustalić, jaki konkretny model panelu będzie montowany – można go już kupić lub przynajmniej pozyskać instrukcję montażową. Bardzo często znajdziemy ją na stronach internetowych producenta. Możemy też poprosić w sklepie o pokazanie instrukcji i spisać najważniejsze wymagania montażowe. 

Umożliwi to precyzyjne dostosowanie wyprowadzeń wody zimnej i ciepłej oraz zapobiegnie ewentualnym przeróbkom instalacji. Jeśli jednak jeszcze nie został wybrany rodzaj panelu prysznicowego, to najlepiej przewidzieć dla niego miejsce w narożniku kabiny natryskowej. Dzięki temu nie zmniejszy on znacznie szerokości wolnej przestrzeni w kabinie i łatwo będzie podłączyć niemal wszystkie modele. W praktyce warto kupić kabinę nie mniejszą niż 90 × 90 cm, by po zamontowaniu panelu zostało jeszcze wystarczająco dużo przestrzeni.

Ponieważ podłączenie do instalacji wykonuje się przewodami elastycznymi, nie trzeba dokładnie ustalać miejsca wyprowadzenia rur. Jednak ze względu na możliwość kolizji z armaturą wystającą z tyłu panelu, wyprowadzenia należy zrobić na wysokości nieco powyżej dolnej jego krawędzi – najczęściej na wysokości 70–80 cm od brzegu brodzika.

Natomiast zawory odcinające oraz ewentualnie filtry zatrzymujące zanieczyszczenia powinny być zlokalizowane w miejscu łatwo dostępnym, poza brodzikiem, np. bezpośrednio przy rozdzielaczu lub na odgałęzieniu od pionu.

Panele z funkcją hydromasażu i dużą liczbą dysz często wymagają dodatkowej pompy podnoszącej ciśnienie wody. Wówczas potrzebne jest miejsce na pompę oraz doprowadzenie zasilania elektrycznego.

Redakcja BD
fot. Sanplast

aktualizacja: 2013-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Łazienka na drewnianym stropie

Strop nad parterem mojego domu jest oparty na belkach drewnianych pokrytych płytą OSB. Początkowo nie planowaliśmy na górze łazienki, ale doszliśmy jednak do wniosku, że będzie ona tam niezbędna. Problem w tym, że nie ułożyliśmy żadnej izolacji przeciwwilgociowej, a w łazience – wiadomo – zawsze coś wyleje się na podłogę. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć płyty przed zawilgoceniem i jaką można na nich ułożyć posadzkę?

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe parawany prysznicowe w trzech seriach kabin prysznicowych: Free Line II, Prestige oraz Altus
Nowe parawany prysznicowe w trzech seriach kabin prysznicowych: Free Line II, Prestige oraz Altus Osoby ceniące elegancję na co dzień, kochające piękno i harmonię, chcą zaprosić ją w każdy zakątek domu - również do łazienki. ...
Nowości produktowe Sanplast
Nowości produktowe Sanplast Nowy Rok to nowe postanowienia, nowe pomysły. Sanplast jak co roku, proponuje cały szerog nowości produktowych.
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016!
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016! Płyta brodzikowa z odpływem liniowym BOTAMENT została doceniona przez czołowych polskich architektów wspierających projekt i wyróżnione ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x