Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Pilarki tarczowe

Pilarki tarczowe przeznaczone są głównie do prostoliniowego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych, a także niektórych tworzyw sztucznych i metali lekkich. W pracach przy budowie i wykończeniu domu pilarki tarczowe wykorzystywane są np. do cięcia elementów więźby dachowej, przycinania desek, płyt OSB i blatów kuchennych.

Pilarki tarczowe
(fot. Graphite)
Zakres grubości przecinanych materiałów mieści się w granicach 45-75 mm, zależnie od mocy silnika i średnicy tarczy tnącej. O jakości i efektywności pracy pilarki decyduje dobór odpowiedniej tarczy do rodzaju przecinanego materiału. Dołączana do pilarki tarcza z reguły przystosowana jest do zgrubnego przecinania drewna i zamierzając ciąć  również inne materiały powinniśmy dokupić także dodatkowe tarcze.

Jak kupować?

Funkcje różnych modeli pilarek są bardzo zbliżone, i przy wyborze odpowiadającego nam modelu kierujemy się głownie maksymalną grubością przecinania.

Jeśli pilarka ma być wykorzystywana do cięcia innych materiałów niż drewno czy materiały drewnopochodne, warto wybrać model z regulacją obrotów, która pozwoli na optymalny dobór prędkości cięcia.

Wszystkie pilarki wyposażone są w regulację głębokości cięcia oraz umożliwiają przecinanie pod kątem 0-45 stopni.

Większość z nich ma również króciec umożliwiający podłączenie odkurzacza pochłaniającego pył. Przydatnym dodatkiem jest też wskaźnik laserowy wyznaczający linie cięcia. Warto też zwrócić uwagę na sztywność stopki. Zbyt wiotka nie zapewni precyzyjnego cięcia wzdłuż wyznaczonej linii.

Pilarki tarczowePilarki tarczowe
 (fot. DWT)

Jak pracować?

Przygotowanie pilarki do pracy polega na przestrzeganiu wymienionych poniżej zasad:

 1. Założenie odpowiedniej tarczy tnącej oraz ustalenie głębokości wysunięcia tarczy ze stopki. Zęby tarczy powinny wystawać mniej wiece na połowę ich wysokości poniżej grubości przecinanego materiały. Zbyt duże wysunięcie zwiększa opory pracy i utrudnia korektę prowadzenia pilarki wzdłuż wyznaczonej linii.

 2. Przecinany materiał powinien być odpowiednio podparty, aby w końcowej fazie przecinania nie nastąpiło zakleszczenie tarczy lub wyłamanie materiału. Najwygodniej ułożyć przecinany materiał (zwłaszcza płyty) na dwóch listwach, ustawionych prostopadle do linii ciecia. W czasie ciecia będzie on przez cały czas stabilnie podparty i jedynie na listwach pozostaną nacięcia.

 3. Trzeba tez sprawdzić ustawienie klina rozdzielającego, aby nie ocierał się o tarczę.

 4. Przy zgrubnym cięciu do kontroli prawidłowej linii cięcia można posłużyć się wskaźnikiem - nacięciem na stopce lub obserwując samą tarczę, ale precyzyjne ciecie uzyskamy jedynie wykorzystując prowadnicę. Do tego celu możemy zastosować równą listwę,  długą poziomnicą przymocowaną do ciętego materiału ściskami stolarskimi. Przed zamocowaniem prowadnicy dokładnie mierzymy odległość od krawędzi stopki do brzegu tarczy i wymiar ten uwzględniamy przy ustawianiu prowadnicy.

 5. Podczas cięcia materiałów laminowanych np. blatu kuchennego strona dekoracyjna powinna znajdować się na spodzie. Dzięki temu unikniemy nieestetycznego poszarpania krawędzi laminatu. Podczas cięcia tarcza dociska materiał do podłoża a nie wyrywa go, jak by to miało miejsce przy cieciu z odwrotnej strony.

 6. Pilarkę zawsze dosuwamy do materiału po wcześniejszym uruchomieniu silnika.

 7. Jeśli w czasie cięcia pojawia się nadmierne opory, pilarkę należy delikatnie nieznacznie wycofać i po uzyskaniu właściwych obrotów kontynuować cięcie. 
Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2011-09-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe należą do jednych z bardziej uniwersalnych elektronarzędzi, ponieważ oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przecinanie metali, betonu, twardych materiałów ceramicznych, mogą być stosowane również do szlifowania powierzchni: czyszczenia z rdzy i farby.

YATO YT-82900 - wielozadaniowe narzędzie akumulatorowe
YATO YT-82900 - wielozadaniowe narzędzie akumulatorowe YATO YT-82900 to akumulatorowe kompaktowe urządzenie, którym można zarówno szlifować, skrobać, jak i ciąć. Precyzyjnie przecina panele ...
Dłuższa gwarancja na elektronarzędzia Bosch
Dłuższa gwarancja na elektronarzędzia Bosch Bosch wprowadza trzyletnią gwarancję dla elektronarzędzi z linii Zielonej. Od teraz standardową, dwuletnią gwarancję można bezpłatnie ...
Trzy nowe modele wiertarko-wkrętarek marki YATO
Trzy nowe modele wiertarko-wkrętarek marki YATO Marka YATO rozszerzyła program narzędzi akumulatorowych o trzy nowe modele wiertarko-wkrętarek, które są standardowo dostarczane w twardych ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe