Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Aktualności

Libet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletach

Właściwe zabezpieczenie towaru w transporcie dotyczy nie tylko materiałów delikatnych. Nawet ciężkie elementy betonowe wymagają właściwej ochrony. Libet opatentował ekonomiczną i ekologiczną metodę zabezpieczania poszczególnych warstw materiału na paletach. Skuteczność tego rozwiązania zostawiła w tyle wszystkie dotychczas stosowane w tym celu sposoby.

Ponad standard

Libet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletachStosowane do tej pory w Polsce rozwiązania nie były idealne. Nie było 100% pewności, że kostka po rozpakowaniu będzie wyglądała tak samo jak po zdjęciu z taśmy w fabryce. Do pakowania palet używano najczęściej przepuszczalnej siatki lub arkusza foliowego. Oba rozwiązania miały jednak swoje wady – przede wszystkim były nieekonomiczne i czasem okazywały się nieskuteczne.

Woda potrafi wedrzeć się w każdą, nawet najmniejszą dziurkę – opowiada Dariusz Zima, główny technolog w firmie Libet – Kiedy kostka zapakowana jest w folię - nie oddycha, a woda nie ma możliwości odparowania. Zostaje wewnątrz palety. To potencjalnie, jedna z przyczyn tworzenia się na kostce wykwitów, których można jednak uniknąć.

Mniejsi producenci przy pakowaniu kostki wykorzystują też tekturę lub trociny. I te rozwiązania trudno jednak określić jako optymalne – oba materiały dobrze magazynują wilgoć.

Poszukiwania rozwiązań innowacyjnych są w Libecie tematem stale aktualnym. Już od pewnego czasu trwały testy rozwiązań alternatywnych do wyżej wymienionych – skuteczniejszych i jednocześnie tańszych. W wyniku badań technolodzy stwierdzili, że najlepiej zastosować materiał z tworzywa sztucznego pochodzący z recyklingu.

Ma on formę granulatu, którego ziarna zbliżone są kształtem i rozmiarem do tabletek (średnica 5 mm, grubość 2-3 mm). Materiał jest rozsypywany na każdą pojedynczą warstwę kostki podczas procesu pakowania Jego wykorzystanie zapobiega powstawaniu zarysowań i umożliwia wodzie odparowanie. Pakowanie przy użyciu granulatu pilotażowo wprowadzono już w zakładzie w Mysłowicach.

Libet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletachLibet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletach

Same plusy

Zgłoszenie patentowe zostało już wykonane – podsumowuje Główny Technolog Libet – Teraz w okresie zimowym przygotowujemy instalacje do nanoszenia granulatu w trzech kolejnych zakładach i od marca 2011 także tam uruchamiamy nowy sposób pakowania palet.

Nowa technologia ma wiele atutów, które pozwalają umieścić ją ponad stosowanymi do tej pory rozwiązaniami. Podstawowy to znaczące oszczędności w zużyciu folii (nawet do 70%!). Wykorzystuje się ją tylko po bokach palety (tzw. streczowanie). Kolejny plus to grubość materiału. Folia ma zaledwie 80 mikrometrów, granulat zapewnia 2-3 mm odległości między warstwami, co wpływa też na lepszy dostęp powietrza do wnętrza.

 

Firma powiązana: Libet
aktualizacja: 2011-01-27

Dodaj komentarz

Nawierzchnia z kostki betonowej

Fachowo wykonane ścieżki i podjazdy z kostki betonowej są trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają estetycznie. Trwałość zapewnia właściwie wykonana podbudowa i kostka odpowiedniej grubości, a wygodę – właściwe wymiary traktów oraz delikatne spadki, dzięki którym na bruku nie tworzą się kałuże.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x