Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy zamiast komórki na narzędzia

W projekcie domu, w miejscu obecnej oranżerii, architekt zaplanował komórkę z narzędziami. Podczas budowy pomyśleliśmy z mężem, że szkoda nam widoków na ogród i warto zaadaptować ją na ogród zimowy - mówi Wiesława, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 12 m2; na planie trapezu; konstrukcja murowana; nachylenie dachu 40 stopni.

Wystawa: zachodnia i północna.

Decyzja: W projekcie domu, w miejscu obecnej oranżerii, architekt zaplanował komórkę z narzędziami. Podczas budowy pomyśleliśmy z mężem, że szkoda nam widoków na ogród i warto zaadaptować ją na ogród zimowy, tym bardziej że bezpośrednio przylegała do salonu. Do klasycznie wymurowanego pomieszczenia wstawiliśmy duże okna, a w dachu kilka okien połaciowych. Na granicy z salonem zastosowaliśmy przesuwane drzwi. Tak powstał nasz ogród zimowy. Jesteśmy z niego ogromnie zadowoleni.

Materiały: Ceramiczne mury; drewniane okna z szybami termofloat; w dachu okna połaciowe.

Ogród zimowy powstał w miejscu komórki na narzędzia ogrodnicze. Okna połaciowe doświetlają go z górySzerokie przesuwane drzwi mają szyby, przez które do salonu wpada światło z oranżerii
Ogród zimowy powstał w miejscu komórki na narzędzia ogrodnicze. Okna połaciowe doświetlają go z górySzerokie przesuwane drzwi mają szyby, przez które do salonu wpada światło z oranżerii

Porady i przestrogi:

  • Nieplanowane wcześniej pomieszczenie okazało się przydatne przez cały rok. Utrzymujemy w nim temperaturę 20–21°C, bo lubimy tam czytać i wypoczywać. Wstawiłam do niego pianino i niekiedy urządzam koncerty.

  • Zastosowaliśmy przeszklone drzwi, aby widzieć roślinność i doświetlić salon. Unikamy ustawiania kwiatów w innych pokojach. Zgromadziliśmy je w ogrodzie zimowym, gdzie mają najlepsze warunki do życia.

  • Nie mamy problemu z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia w lecie. Zawdzięczamy to niedużym przeszkleniom dachu, ścianom z dwóch warstw pustaków ceramicznych i ociepleniem ze styropianu, oknom z szybami termofloat oraz prawidłowej wentylacji. Celowo zamówiliśmy wszystkie okna rozwieralno-uchylne, a nie fiksy (ze względu na wietrzenie i komfort mycia). Okna połaciowe również możemy łatwo uchylać za pomocą teleskopowego pręta. Nie potrzebujemy rolet ani żaluzji.

  • Posadzka szybko wysycha po zraszaniu roślin i nie pozostają na niej żadne plamy. Zamontowaliśmy w niej również kratkę odpływową. Aby nie nosić wody z kuchni, zmontowaliśmy w oranżerii kran. Polecamy!

  • Mamy wymurowane donice na zewnątrz budynku, pod oknami. Są trochę kłopotliwe, bo trzeba przy nich odnawiać tynk. W ogrodzie zimowym lepiej sprawdzają się tradycyjne, bo można je przestawiać.

Koszty: Adaptacja komórki na ogród zimowy, z robocizną – 30 000 zł.

Duże przeszklenia skierowano na zachód i północ. W wnętrzu ustawiono komplet bambusowych mebli i pianinoDuże przeszklenia skierowano na zachód i północ. W wnętrzu ustawiono komplet bambusowych mebli i pianino

Ozdobny kran i kanę na mleko właściciele znaleźli na targu staroci. Posadzkę wykończono płytkami typu JasbaOzdobny kran i kanę na mleko właściciele znaleźli na targu staroci. Posadzkę wykończono płytkami typu Jasba

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-02-29

Zdaniem naszych Czytelników

i pomyśleć że część garsonier w miastach ma 18mkw, a tu bambusownia do wypoczynku ponad 12....

Gość PiotrNicosia

09 Mar 2012, 12:23

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp Palisada Zen firmy Polbruk to nieoceniona pomoc w modelowaniu ziemi i budowaniu atrakcyjnych "wysp kwiatowych". W przeciwieństwie do murków ...
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...

Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Odpowiedź eksperta: Warto zwrócić uwagę, jak gruba jest górna warstwa kostki, nazywana ścierną. Normy określają jej minimalną grubość na 4 mm. W dobrej jakości kostkach liczących się producentów warstwa ta wynosi od 7 do 10 mm.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x