Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Jak sterować wydajnością ogrzewania?

Gdy temperatura grzejników wyraźnie różni się w poszczególnych pomieszczeniach, to najprawdopodobniej instalacja jest źle wyregulowana. Jak zatem prawidłowo sterować wydajnością ogrzewania?

Głowice termostatyczne samoczynnie zmniejszają przepływ przez zawór grzejnikowy
Głowica termostatyczna (fot. Danfoss)

Regulacja hydrauliczna

Gdy temperatura grzejników wyraźnie różni się w poszczególnych pomieszczeniach, to najprawdopodobniej instalacja jest źle wyregulowana. Najczęściej grzejniki położone daleko od kotła są zawsze zbyt zimne, a w efekcie niektóre pomieszczenia są niedogrzane.

Nie jest to wina samych grzejników, które czasem instalator pochopnie radzi wymienić na większe, lecz zbyt małego przepływu wody, a jeśli przepływ jest niewystarczający, to grzejnik nie osiąga nigdy założonej mocy cieplnej.

Doraźny sposób radzenia sobie z tym problemem to pełne otwarcie zaworów przy grzejnikach, tam gdzie grzeją one zbyt słabo, i przymknięcie pozostałych. Jednak dostępny dzięki temu zakres regulacji może być niewystarczający. Dlatego właśnie zawory grzejnikowe mają tzw. nastawę wstępną, która pozwala dobrać „bazową” wielkość przepływu, tak by użytkownik miał do dyspozycji pełen zakres nastaw głowicy.

W starych grzejnikach funkcję wstępnej nastawy zaworu może też pełnić wymienna kryza zmniejszająca przepływ.

Sytuację komplikuje ponadto stosowanie w instalacjach głowic termostatycznych, które samoczynnie zmniejszają przepływ przez zawór grzejnikowy, jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie nastawioną wartość. Kłopot w tym, że przymknięcie części zaworów powoduje wzrost ciśnienia w instalacji, zmienia się więc przepływ.

Efektem nadmiernego wzrostu ciśnienia mogą być szumy, piski itp., gdy woda pod dużym ciśnieniem przepływa przez mocno przymknięte zawory. Jest to dokuczliwe szczególnie nocą i wówczas częściej też występuje, bo wiele osób przymyka na noc zawory grzejnikowe poza sypialniami.

Pompa z elektroniczną regulacją obrotów utrzymuje stałe ciśnienie w instalacji i zużywa mniej prądu niż tradycyjna
Pompa z elektroniczną regulacją obrotów utrzymuje stałe ciśnienie w instalacji i zużywa mniej prądu niż tradycyjna (fot. Wilo)

Sposobem na uniknięcie tego przykrego zjawiska jest zastosowanie pompy obiegowej z regulacją obrotów. Najwygodniej, jeśli pompa automatycznie zmienia swą wydajność, tak by w instalacji zawsze było utrzymywane jednakowe ciśnienie, nawet jeśli część zaworów zostanie zamknięta. Jeśli takiego automatycznego sterowania nie ma, nastawy pompy trzeba korygować samodzielnie.

Sterowanie ogrzewaniem

Najprostszy sposób sterowania wydajnością ogrzewania to głowice termostatyczne zaworów przy grzejnikach. Typowe zawory termostatyczne powodują bardzo duże opory przepływu, nie nadają się więc do stosowania w obiegach grawitacyjnych (bez pompy obiegowej), jednak są również specjalne zawory przeznaczone do tego rodzaju instalacji.

Wadą sterowania za pomocą głowic jest to, że jeśli chcemy obniżyć temperaturę, np. wychodząc z domu, to musimy ręcznie zmienić nastawę każdej z nich. Są już jednak głowice wyposażone w zasilany przez baterię siłownik i komunikujące się bezprzewodowo z centralką, dzięki czemu możemy z jednego miejsca zmieniać nastawy wielu zaworów.

Kotły gazowe i olejowe dają największe możliwości sterowania, a użytkownik ustawia jedynie żądaną temperaturę
Kotły gazowe i olejowe dają największe możliwości sterowania, a użytkownik ustawia jedynie żądaną temperaturę (fot. Vaillant)

Obecnie zautomatyzowane sterowanie jest dostępne nie tylko dla kotłów gazowych i olejowych, ale również dla tych na paliwa stałe. Od razu zaznaczmy jednak, że chodzi o kotły z podajnikiem, w zasypowych możliwości są bardzo ograniczone, bo tam można jedynie zmieniać ilość powietrza do spalania.

Sterowanie kotłami na paliwo stałe jest jednak trudniejsze niż gazowymi i olejowymi, bo sam proces spalania jest w nich bardziej złożony. Najprostsze sterowniki tzw. dwustanowe wymagają najwięcej wysiłku od użytkownika, który przy każdej zmianie gatunku węgla (np. od innego dostawcy) musi dobrać ich optymalne nastawy i to kierując się przede wszystkim wyglądem płomienia na palniku.

Bardziej zaawansowanych zmian ustawień dokonują automatycznie, korzystając np. z zapisanych w pamięci informacji o przebiegu spalania różnych gatunków węgla. Zanim kupimy nowy kocioł ze sterownikiem, sprawdźmy więc, na ile absorbująca jest jego obsługa.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat ..... instalatora bez umowy i rachunku wiec potem nawet nie mają jak go ścigać za źle działającą instalację. Wręcz odwrotnie - na takiego to się dopiero ma bat - nie dość, że z węzełkami, to jeszcze kilka ostrych ...

bajbaga

11 Wrz 2014, 10:28

Cytat Niestety tutaj klienci są sami sobie winni ponieważ biorą najtańszego instalatora bez umowy i rachunku wiec potem nawet nie mają jak go ścigać za źle działającą instalację. To słaba motywacja i słabe pocieszenie, ...

Jani_63

11 Wrz 2014, 10:20

Faktem jest że obecnie większość instalacji po uruchomieniu nie jest właściwie ustawiona i bardzo często występują problemy z dogrzaniem pomieszczeń najbardziej oddalonych od kotłowni. Niestety tutaj klienci są sami sobie winni ponieważ biorą najtańszego instalatora bez umowy ...

Gość Kuba

11 Wrz 2014, 07:25

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Aplikacja Ensto HEATEK
Aplikacja Ensto HEATEK Aplikacja Ensto HEATEK pozwala każdemu, niezależnie od posiadanej wiedzy technicznej, na dobór odpowiedniego ogrzewania elektrycznego do swojego ...
Złoty Laur Konsumenta 2017 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe
Złoty Laur Konsumenta 2017 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek i jakość produktów, w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Uponor Smatrix Style - nowoczesny i efektywny system zarządzania temperaturą
Uponor Smatrix Style - nowoczesny i efektywny system zarządzania temperaturą W tym roku firma Uponor wprowadziła do swojej oferty nowoczesny i efektywny system zarządzania temperaturą. Smatrix Style to rozwiązanie, ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze