Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Chłodzenie za pomocą podłogówki

Chłodzenie za pomocą podłogówki

Chłodzenie płaszczyznowe to metoda na wychładzanie domu przy użyciu wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego, czyli najczęściej popularnej podłogówki. Podobnie jak przy chłodzeniu powietrzem, instalacji zapewnić trzeba źródło zimna, czyli w tym wypadku - dopływ chłodnej wody.

Chłodzenie płaszczyznowe z pompą ciepła 

Do pracy w takim trybie przystosowana jest większość systemów grzewczych z gruntową pompą ciepła i jest to powszechnie spotykany wariant chłodzenia płaszczyznowego.

Pompa ciepła może być przy tym aktywna (tzn. tłoczyć ciepło w kierunku odwrotnym, niż w trybie ogrzewania) albo wyłączona. W tym drugim przypadku, do chłodzenia wykorzystuje się wodę z dolnego źródła ciepła pompy, które pracuje wtedy analogicznie do opisanego powyżej powietrznego wymiennika gruntowego (tzw. chłodzenie pasywne).

Chłodzenie płaszczyznowe bez pompy ciepła 

Schemat działania systemu chłodzenia, wykorzystującego klasyczny obieg ogrzewania podłogowego, połączony przez wymiennik ciepła ze źródłem chłodu, np. studnią głębinową

Schemat działania systemu chłodzenia, wykorzystującego klasyczny obieg ogrzewania podłogowego, połączony przez wymiennik ciepła ze źródłem chłodu, np. studnią głębinową

Jednak wychładzanie pomieszczeń przy użyciu podłogówki możliwe jest również w instalacjach bez pompy ciepła. Wśród dostępnych rozwiązań wymienić można wykorzystanie wód podziemnych.

Źródłem zimna dla podłogówki staje się tu wymiennik ciepła, zasilany wodą przepływającą ze studni czerpalnej do studni chłonnej (zrzutowej). Kolejną, luksusową opcją w przypadku chłodzenia wodnego jest montaż wytwornicy wody lodowej, ale – podobnie jak przy klimatyzacji – jest to rozwiązanie bardzo energochłonne, zatem kosztowne w eksploatacji.

Firmy oferujące urządzenia do chłodzenia wodnego podkreślają, że jest ono zdrowsze od chłodzenia powietrzem, eliminuje bowiem tzw. zimny nadmuch (niekorzystne odczucia, wiążące się z ruchem schłodzonego powietrza) oraz problemy z bakteriami, lubiącymi gnieździć się w przewodach wentylacyjnych.

Jednak i chłodząca podłogówka nie jest bez wad (dotyczy to także chłodzenia przy użyciu pompy ciepła). Zimne powietrze nie uniesie się do góry, co sprawia, że pomieszczenie jest najbardziej wychłodzone przy podłodze, a to wielu osobom zdecydowanie nie odpowiada.

Ograniczeniem intensywności chłodzenia jest ponadto zjawisko wykraplania się wilgoci z powietrza na powierzchni zimnej posadzki. W rezultacie, jeśli podłoga chłodzona jest na wyczucie, to trzeba to robić z dużą ostrożnością (temperatura podłogi może być tylko nieznacznie niższa od temperatury powietrza), albo konieczne staje się użycie skomplikowanych systemów sterujących, uwzględniających temperaturę i wilgotność powietrza w chłodzonym pomieszczeniu.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Kisan

aktualizacja: 2014-08-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Techniprot z Gazelą Biznesu
Techniprot z Gazelą Biznesu Firma TECHNIPROT dołączyła do elitarnego klubu Gazel Biznesu - grona najdynamiczniej rozwijających się firm.
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun
Nowość KOSPEL - promienniki podczerwieni IH GoldSun Firma KOSPEL wprowadziła do oferty nową kategorię urządzeń - promienniki podczerwieni IH GoldSun. Promienniki zapewniają komfort cieplny ...
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system
Hybrydowy grzejnik podtynkowy 3THERMO-system Zapewnić komfort termiczny przy zminimalizowaniu strat energii – oto cel, jaki postawiła sobie firma 3THERMO, opracowując pierwszy na świecie ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x