Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych

Okienne dekoracje mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb. Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele...

Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych
(fot. Fakro)
Poziome pasy na roletach czy zasłonach – poszerzą wąskie okno.

Zasłona zawieszona na ścianie po bokach okna w taki sposób, by nie zasłaniała nawet małego jego fragmentu (ramy ani szyby) – powiększy optycznie okno.

Stora lub zasłona zawieszona wysoko nad oknem, pod samym sufitem, ze złożoną lub zmarszczoną częścią, która na stałe zasłoni nadproże, pozostawiając odkryty fragment okna z szybą – wydłuży zbyt niski otwór okienny.

Wertikale (z nowoczesnych materiałów) lub zasłony panelowe (szerokie na kilkadziesiąt centymetrów pasy tkaniny usztywnione na górze i dole i przesuwające się jak wertikale) – maksymalnie wydłużą okno i zwiększą optycznie wysokość całego wnętrza.

Wertikale o poszerzonych lamelach z powodzeniem mogą być przesłoną między holem a salonemWertikale o poszerzonych lamelach z powodzeniem mogą być przesłoną między holem a salonem. Wykonane z laminowanych listew mogą znakomicie zastąpić drzwi wewnętrzne

Intensywny kolor zasłon lub rolet – wyeksponuje okna i ich wystrój, ale tylko wtedy, gdy reszta wnętrza będzie monotonna i mało wyrazista. Jeśli mamy ciekawe meble, piękną podłogę czy interesującą kolekcję grafik na ścianach, pozostawmy okna i ich wystój na drugim planie, jako neutralne tło.

Piękny widok za oknem na przyrodę lub panoramę miasta (oświet­loną nocą tysiącem lamp) powinien cieszyć oko, więc nie zasłaniajmy go firankami, a jeśli chcemy zachować nieco więcej prywatności – zastosujmy „techniczne” rozwiązanie i naklejmy na szyby folię, niczym lustro weneckie.

W oknie kuchennym, pod którym ustawiono szafki, najlepiej zamontować roletę lub żaluzję albo na dolną część szyby, przykleić folię. Zasłonki i firanki w kuchni nie są dobrym pomysłem. Niepotrzebnie oddzielają parapetową część blatu od pozostałej, zmniejszając tym samym jego powierzchnię użytkowąW oknie kuchennym, pod którym ustawiono szafki, najlepiej zamontować roletę lub żaluzję albo na dolną część szyby, przykleić folię

Delikatna, zwiewna tkanina zastępuje firankę i zasłonę
Delikatna, zwiewna tkanina zastępuje firankę i zasłonę. Pełni podwójną rolę, pozostając w cieniu eleganckich, stylowych mebli. Okno ze szprosami i dużą ilością szybek jest tak bogate w wystroju, że zbyteczne jest dodatkowe strojne wykończenie
Fikuśnie i zbyt obficie udrapowane zasłony – nie w każdym wnętrzu wyglądają efektownie, zdecydowanie bardziej elegancka i zawsze modna jest prostota – lekkie, zwiewne, półprzezroczyste tkaniny. Zapomnijmy o ciężkich kotarach z pluszu.

Zasłony i story rzymskie (układające się w poziome plisy dzięki prętom w tunelach) ze szlachetnej tafty lub surówki z jedwabiu, najlepiej w tonacjach złamanej bieli – najlepiej wyglądają w stylowych wnętrzach.

Story weneckie (układające się w pofalowane fałdy) – powinny być wykonane z bardzo miękkich (cienkich lub grubszych) tkanin – najlepiej prezentują się we wnętrzu urządzonym w jasnej, ciepłej kolorystyce.

Rolety, maty rolowane, drewniane żaluzje, naklejane na szyby folie – nie zajmują wiele miejsca (odstają od szyby najwyżej kilka centymetrów) i zwykle kończą się nad parapetem okiennym lub progiem drzwi tarasowych. Na parapetach można więc ustawić kwiaty lub inne ozdoby, a tuż przy oknie biurko czy szafki kuchenne.

Transparentna folia samoprzylepna (częściowo przepuszczająca światło dzienne) – szczególnie sprawdzi się w łazienkowym oknie, ale ważne jest, by wzór na folii był na tyle gęsty, żeby nawet wieczorem, przy zapalonym świetle z zewnątrz nie było widać, co się dzieje w łazience. W kuchennych oknach, w których kiedyś wieszano „zazdrostki”, teraz nakleja się folie nieprzezroczyste z mniej lub bardziej wyciętym drobnym wzorem naśladującym firanki. Popularna jest też folia imitująca mrożone szkło. Okno można myć razem z folią przez kilka lat, jest ona bowiem odporna na wilgoć.

Naklejki z kolorowej, matowej folii – ozdobią szyby w pokojach dzieci; takie dekoracje można łatwo i niedrogo zmieniać w zależności od upodobań czy dziecięcych fascynacji bajkowymi bohaterami.

Przesłony z drobnych elementów wyciętych np. ze sklejki lub filcu, nawleczonych na sznureczki i zmontowanych w całość na listewce – to oryginalny pomysł nie tylko na okienną dekorację.

Zasłony sznurkowe – w luksusowej wersji wykonane z nitek wyglądających jak spływająca z sufitu kaskada wodospadu. Sznureczki mają właściwości antystatyczne i nasączone są preparatem usuwającym zapachy np. nikotyny, idealne są więc do domu palaczy.

Klasyczne, długie zasłony podkreślają wysokość okna i całego pokoju oraz smukłość sprzętów i wąskie wnętrze. Karnisz zamocowany jest pod samym sufitem, a tkanina nawleczona na drążek bez zastosowania żabekKlasyczne, długie zasłony podkreślają wysokość okna i całego pokoju oraz smukłość sprzętów i wąskie wnętrze

Tkaninowe ekrany (usztywnione listewkami suwającymi się po szynach) – kilka warstw takich ekranów pozwala dowolnie aranżować przestrzeń przed oknem, urozmaicać kolorystykę, zmniejszać i powiększać optycznie okno, częściowo lub całkowicie zaciemniać wnętrze albo wprost przeciwnie – wpuszczać do niego mnóstwo światła. Takie przesłony pasują do ultranowoczesnych wnętrz.

Ewa Milbert, architekt wnętrz

 

aktualizacja: 2009-05-06

Zdaniem naszych Czytelników

Bardzo modne są teraz ładnie wyglądają w nowoczesnych i stylowych wnętrzach rolety, plisy, panele-verticale o poszerzonych lamelach, rolety rzymskie, oraz żaluzje drewniane.

Gość Agnieszka

07 Maj 2009, 14:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej
Branża przeciw obniżaniu współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej Na VIII Kongresie Stolarki Polskiej, w dniu 26 maja 2017 roku, ogłoszono wyniki głosowania branży odnośnie dalszego obniżania parametrów ...
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych Schüco ThermoSlide Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide gwarantują całościową ochronę przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. ...
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort
Drzwi HIBRY - bezpieczeństwo i komfort HIBRY to jedyne drzwi na rynku z zamkiem elektromechanicznym, podobnie jak zamki w samochodach, które łączą w sobie właściwości automatyczne ...

Okna - sposób na chwytanie słońca

Nowoczesne okna powinny ograniczać zużycie energii grzewczej oraz umożliwiać optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z zewnątrz. W przeciwnym razie przez cały okres eksploatacji będą przynosiły spore straty – nie tylko energetyczne...
topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x