Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Służebność drogi koniecznej

Służebność drogi koniecznej

Kupiłem działkę, która ma dostęp do drogi publicznej przez służebność drogi o szer. 2 m. Chciałbym poszerzyć tę drogę, ale sąsiad, przez którego posesję ona biegnie, nie chce się zgodzić. Co mogę zrobić?


Odpowiedź eksperta: Ma Pan prawo zwrócić się do sądu i mocą jego orzeczenia ustanowić przymusową służebność drogi koniecznej. Ustanawia się ją, gdy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej lub jest on szczególnie niedogodny (jak w Pana przypadku). Nie zawsze jednak poszerzenie drogi będzie możliwe, choćby ze względy na np. sposób zagospodarowania działki sąsiada, układ granic albo ukształtowanie terenu. Sąd ocenia potrzeby nieruchomości izolowanej i "możliwości" nieruchomości, która ma być obciążona.

Przeprowadzenie drogi koniecznej musi nastąpić z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić i oznacza określenie wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością. Przepisy nie definiują jednak sposobu jego obliczenia. W praktyce sądy opierają się więc na opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Koszt jego powołania obciąża osobę wnioskującego o ustanowienie służebności.

Redakcja BD
fot. acia (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2015-06-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kto może wystąpić z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy?

Poszukuję działki pod budowę domu. Wpadła mi w oko działka rolna (bez MPZP), której właściciel mieszka za granicą. Czy może on upoważnić mnie do sformułowania wniosku o warunki zabudowy?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x