Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Prawo autorskie a projekt architektoniczny domu

Prawo autorskie a projekt architektoniczny domu

Kupiłem projekt budowlany, lecz chciałbym w nim dokonać kilku zmian. Czy potrzebuję do tego zgody autora projektu?

Odpowiedź eksperta: Dokonywanie zmian w projekcie budowlanym jest spotykane dość często. Oczywiście, projektant może dokonać zmian, mając na uwadze uzasadniony interes zamawiającego. Jednakże należy pamiętać o tym, że prawo autorskie reguluje kwestię wprowadzania zmian w projektach budowlanych.

Twórcy projektu przysługuje prawo do integralności utworu oraz do nienaruszalności formy i treści. Ponadto przysługuje mu osobiste prawo autorskie do weryfikowania zmian w projekcie (jest to tzw. nadzór autorski). Następca prawny nie może, co do zasady, wprowadzać zmian w utworze bez zgody twórcy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której konieczność zmian jest ewidentna, natomiast twórca nie ma słusznej podstawy, aby sprzeciwiać się zmianom.

W praktyce może to być np. zmiana sposobu posadowienie budynku, wynikająca z warunków gruntowych działki. W przypadku projektów katalogowych, autorzy najczęściej dołączają listę zmian, na które godzą się bez dodatkowego potwierdzenia.

Redakcja BD

aktualizacja: 2015-09-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Własna studnia a pozwolenie wodnoprawne i opłaty

Chciałbym wybudować studnię. Czy potrzebuję pozwolenia wodnoprawnego? Czy korzystanie z wody z własnego ujęcia jest zwolnione z opłat?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x