Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę nie przeprowadzić odbioru wykonanej elewacji?

Buduję dom. Niestety, nie jestem zadowolony z estetyki wykonania elewacji przez ekipę budowlaną. Czy mogę nie przeprowadzić z tego powodu odbioru robót?

Czy mogę nie przeprowadzić odbioru wykonanej elewacji?

Odpowiedź eksperta: Gdy wykonawca zgłosi zakończenie robót zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, inwestor jest zobowiązany do ich odbioru. W protokole odbioru powinien Pan zawrzeć ustalenia co do jakości wykonanych robót, w tym wykaz wszystkich ujawnionych wad z terminami ich usunięcia albo oświadczeniem o wyborze innego uprawnienia, przysługującego Panu z tytułu odpowiedzialności wykonawcy na podstawie rękojmi.

Odmowa odbioru przez inwestora może nastąpić jedynie w przypadku, gdy prace zostały wykonane niezgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, lub wady będą na tyle istotne, że obiekt nie nadaje się do użytkowania. Niestarannie wykończona elewacja raczej do takich wad się nie zalicza. Ponadto, jeżeli od sporządzenia protokołu odbioru uzależniona jest wypłacenie wynagrodzenia, to dopuszcza się sporządzenie jednostronnego protokołu odbioru prac budowlanych przez wykonawcę. Ma to na celu zablokowanie możliwości szantażu ze strony podmiotu zobowiązanego do zapłaty.

Aleksandra Korczak
fot. Antranias / pixabay.com

aktualizacja: 2017-03-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Planuję wycinkę młodego dębu i krzewu jaśminowca. Czy muszę uzyskać na to pozwolenie?

W moim ogrodzie rośnie piękny młody dąb. Niestety, zasłania on widok z okna i zacienia pomieszczenie. Zaczynam poważnie zastanawiać się nad jego wycięciem. Dodatkowo chciałabym wyciąć krzew jaśminowca z drugiej strony domu, ponieważ planuję w tym miejscu postawić huśtawkę dla dziecka. Czy muszę uzyskać zezwolenie w starostwie?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x