Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Pozwolenie na budowę bez planu zagospodarowania przestrzennego?


Jak uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli dla obszaru, w którym znajduje się moja działka, nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego?


Odpowiedź eksperta: Podstawą do rozpoczęcia budowy jest pozwolenie na budowę. Pod pojęciem „pozwolenie na budowę”, (zgodnie z art. 3 pkt. 12 ustawy - Prawo budowlane) należy rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Pozwolenie na budowę jest wydawane m.in. na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego. W polskich realiach jest to jednak bardziej skomplikowane. Tam gdzie tych planów nie ma, bądź utraciły swoją ważność (większość utraciła ważność w 2004 r) „pozwolenie na budowę” jest poprzedzone koniecznością uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

aktualizacja: 2008-01-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Odebrałem z gminy warunki zabudowy działki i bardzo zdziwiły mnie narzucone ograniczenia, jakim powinien odpowiadać projektowany budynek. M.in. określony został kształt i spadek dachu oraz dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ingerować w formę domu, jeśli przepisy budowlane nie stawiają takich wymagań?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x