Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Pozwolenie na budowę bez planu zagospodarowania przestrzennego?


Jak uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli dla obszaru, w którym znajduje się moja działka, nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego?


Odpowiedź eksperta: Podstawą do rozpoczęcia budowy jest pozwolenie na budowę. Pod pojęciem „pozwolenie na budowę”, (zgodnie z art. 3 pkt. 12 ustawy - Prawo budowlane) należy rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Pozwolenie na budowę jest wydawane m.in. na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego. W polskich realiach jest to jednak bardziej skomplikowane. Tam gdzie tych planów nie ma, bądź utraciły swoją ważność (większość utraciła ważność w 2004 r) „pozwolenie na budowę” jest poprzedzone koniecznością uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

aktualizacja: 2008-01-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze