Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Porady ekspertów

Jakie są sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian budowanych z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Ściany nadziemnej części budynku wykonane z betonu komórkowego lub z innych materiałów murowych musimy chronić przed zawilgoceniem ze względu na negatywny wpływ wilgoci na właściwości fizyko-mechaniczne przegród. Zawilgocenie powoduje obniżenie parametrów izolacyjności cieplnej oraz nośności ścian, a także pogarsza mikroklimat wnętrza domu, gdzie zaczynamy odczuwać nieprzyjemny zapach charakterystyczny dla zagrzybionych pomieszczeń.

Aby zapobiec takim skutkom ściany przyziemia zawsze muszą być oddzielone od ścian fundamentowych lub ścian piwnic poziomą izolacją przeciwwilgociową. Przenikająca z gruntu wilgoć może wnikać do ścian fundamentowych i na drodze kapilarnego podciągania przemieszczać się w górę powodując zawilgocenie ścian nadziemnych budynku. Oprócz izolacji przeciwwilgociowej poziomej niezbędnym elementem zabezpieczającym ściany jest izolacja przeciwwilgociowa pionowa, która chroni zarówno ściany fundamentowe i piwniczne w gruncie jak i części ścian znajdujących się powyżej poziomu terenu narażone na rozbryzgi i zawilgocenia od wody opadowej.

Najpopularniejszym sposobem jej wykonania jest naniesienie na ściany dwóch warstw gotowych roztworów i emulsji asfaltowokauczukowych lub w przypadku niekorzystnych warunków hydrologicznych zastosowanie cięższych powłok bitumicznych o grubości powyżej 4 mm. Izolacja pionowa powinna być wyprowadzona na całą wysokość ściany fundamentowej lub piwnicznej i łączyć się z górną izolacją poziomą. Dodatkowo ściany przyziemia w części cokołowej do wysokości ok. 30-50 cm ponad poziom terenu powinny być wykończone specjalnym tynkiem cokołowym lub okładziną z płytek ceramicznych i klinkierowych, osłaniając ściany przed opadami atmosferycznymi.

Ściany z betonu komórkowego powyżej części cokołowej należy pokryć odpowiednim wodoodpornym tynkiem elewacyjnym, który zabezpieczy mury przed zawilgoceniem podczas intensywnych opadów deszczu. Wysoka dokładność wymiarowa bloczków z betonu komórkowego i murowanie na zaprawie klejowej pozwala na wykonanie równej i gładkiej powierzchni zewnętrznej muru, na którą bezpośrednio możemy nałożyć dekoracyjne tynki zewnętrzne o grubości 5-15mm.

Na ścianach z beton komórkowy możemy wykonać dowolny rodzaj tynku: tradycyjny cementowo-wapienny trójwarstwowy, dedykowany lekki tynk mineralny na bazie modyfikowanych gotowych mieszanek lub tynk cienkowarstwowy wykonywany na podkładach klejowych zbrojonych siatką podtynkową z włókna szklanego. Tynki elewacyjne wykańczamy poprzez malowanie farbami silikonowymi lub silikatowymi albo nakładamy warstwę szlachetnego tynku mineralnego w żądanym kolorze.

Jarosław Kwaśniak
Product Manager
BRUK-BET
aktualizacja: 2010-10-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy w ścianie trójwarstwowej z ociepleniem ze styropianu potrzebna jest szczelina wentylacyjna?

Czy w ścianie trójwarstwowej z ociepleniem ze styropianu potrzebna jest szczelina wentylacyjna? Jeśli tak, to jaka powinna być? Opinie są różne.

topowe produkty

Austrotherm: termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy różnego rodzaju decyzje, które mają być ekonomicznie przez nas uzasadnione. Zadajemy sobie również pytanie: czym ocieplić nasz dom, aby inwestycja z tym związana przyniosła nam korzyści, w tym również finansowe? Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni
Zwycięzcy konkursu Wienerberger Brick Award 2016 zostali oficjalnie ogłoszeni Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, ...
Nowy kalkulator materiałowy Leca
Nowy kalkulator materiałowy Leca Nowy kalkulator materiałowy w łatwy sposób pozwala obliczyć przybliżoną ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym ...
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector
Element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE w ofercie firmy Rector W ofercie firmy RECTOR pojawiły się nowe akcesoria: element szalunkowy wieńca i betonowe kształtki KZE i KWE.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe