Gonty bitumiczne - budowa i montaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gonty bitumiczne - budowa i montaż

Gonty zbudowane są z włókna szklanego, pokrytego masą bitumiczną modyfikowaną elastomerem i posypką mineralną lub ceramiczną w różnych kolorach.

aktualizacja: 2021-09-24 10:52:30

1 m2 pokrycia z gontów bitumicznych waży 9-12 kg. Elementy mogą być układane na dachach o nachyleniu połaci od 12° do 90°. Spodnia płaszczyzna jest cała samoprzylepna, a spoina trwale elastyczna.

Modułowa struktura gontów sprawia, że pokrycie jest niewrażliwe na ruchy podłoża, nie pęka.

Chociaż mają cieniowaną powierzchnię, normy dopuszczają niewielkie różnice w ich odcieniach. Aby zminimalizować te rozbieżności, przy układaniu należy wybierać arkusze na przemian z kilku paczek.

Wyroby te są elastyczne, dlatego nadają się do krycia skomplikowanych połaci. Ich niewielki format sprawia, że przy pracy na dachach z wieloma załamaniami - nie powstanie dużo odpadów. Odcięte kawałki można wykorzystać w innym miejscu.

Bardzo dobrze tłumią hałas np. podczas deszczu.

Układanie gontu bitumicznego - schemat
Układanie gontu bitumicznego.

Przyklejanie gontów bitumicznych

Gonty układa się na sztywnym poszyciu z wodoodpornych płyt drewnopochodnych o grubości 18-22 mm, zaimpregnowanych desek lub sklejki. Obecnie pod to pokrycie zaleca się też użycie specjalnych cienkich membran bitumicznych, modyfikowanych tworzywem SBS.

Układanie sztywnego poszycia na dachu
Gonty układa się na sztywnym poszyciu np. z wodoodpornych płyt drewnopochodnych. (fot. Pfleiderer)

Najpierw, w otworach wykonanych w sztywnym poszyciu, osadza się wywietrzniki połaciowe i kalenicowe. Potem przycina się pasy (bryty), odpowiednie do długości połaci. Mocuje się je gwoździami z płaską główką, zwanymi papiakami. Pasy gontów układa się na zakład (jego szerokość jest wskazana linią na każdym elemencie) i przybija gwoździami papowymi ocynkowanymi w wyznaczonych miejscach. Ważne jest, by główki gwoździ były przykrywane zakładkami następnych gontów, a łepek gwoździa znajdował się w jednej płaszczyźnie z górną powierzchnią wyrobu i jej nie uszkadzał.

Można też kupić papy samoprzylepne. Warstwa z klejem na spodniej części łączy gonty ze sobą, formując jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać.

Dokładną liczbę gwoździ dobiera się na podstawie zaleceń producenta. Przy nachyleniu dachu 15-60°, każdy pas przybija się 4 lub 5 gwoździami o długości 20-25 mm. Powinny one być umieszczone nad wcięciami modułowymi. Przy większym nachyleniu połaci 60-85°, należy je zagęścić do 6-8 szt. na pas.

Po ułożeniu na sztywnym poszyciu krytym papą, gonty ulegają samowulkanizacji. Na ich spodniej stronie są pola kleju, zabezpieczone folią. Im większe, tym większa szczelność i odporność pokrycia na porywisty wiatr i deszcz. Na samowulkanizację potrzeba kilku godzin podgrzania dachu przez słońce. Z tego względu układanie pokrycia przeprowadza się w czasie ciepłych, słonecznych miesięcy.

Może cię zainteresować
Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co to jest drewno klejone? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka papa na deskowanie? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak obrobić komin z blachy trapezowej?
Zobacz więcej Zwiń

Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Gonty bitumiczne są elastyczne, dlatego nadają się do krycia skomplikowanych połaci. (fot. Technonicol)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!