Czym jest podbitka dachowa i czy rzeczywiście jest niezbędna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym jest podbitka dachowa i czy rzeczywiście jest niezbędna?

Podbitka dachowa nazywana jest również podsufitką. Jest to nic innego jak element wykończenia dachu skośnego od spodu, na tych jego fragmentach wystających poza obrys ścian budynku. Podbitka dachowa jest widoczna na spodzie okapu dachowego.

aktualizacja: 2023-05-11 09:47:14

Po co wykonuje się podbitkę dachową?

Podbitkę dachową wykonuje się z kilku powodów. Chodzi o względy estetyczne o to aby okap dachu wyglądał ładnie i nie szpecił bryły budynku. Dodatkowo w ten sposób zabezpieczamy okap dachu i ukrywamy mało estetyczną konstrukcję dachu i ochronimy ją przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Ważne są również względy praktyczne. Wykonanie podbitki to bardzo praktyczny sposób na to aby uniknąć zagnieżdżenia się ptaków i owadów pod okapem dachu.

Jak i z czego wykonuje się podbitkę dachową?

Najczęściej elementy podbitki dachowej montuje się bezpośrednio do krokwi (w skosie). Czasami elementy podsufitki montuje się również prostopadle do ściany budynku. Wtedy potrzebna jest dodatkowa podkonstrukcja mocowana do krokwi. Wybór metody zależy tutaj od preferencji inwestora.

Dokumentacja architektoniczna projektu domu z poddaszem lub projektu domu piętrowego, dokładnie określa sposób wykonania podbitki dachowej.
Dokumentacja architektoniczna projektu domu z poddaszem lub projektu domu piętrowego, dokładnie określa sposób wykonania podbitki dachowej.

Podbitka z drewna

Najczęściej zabezpieczanie okapu wykonuje się z podbitki z drewna. Stosuje się wówczas drewno sosnowe, świerkowe bądź modrzewiowe, najlepiej o grubości od 17 do 22 mm. Zupełnie dowolna jest tutaj szerokość i długość desek. Deski na podbitkę dachową mogą mieć proste krawędzie, frezowanie na wpust i pióro lub wręby.

Ważne jest to aby przy montażu pozostawić szczeliny lub otwory wentylacyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, że trzeba je dokładnie zabezpieczyć siatką, tak aby owady i małe ptaki nie mogły uwić tam sobie gniazda.

Podbitki drewnopodobne

Do wykonani podbitki w materiału drewnopodobnego najczęściej wykorzystuje się płyty wytwarzane ze świeżych wiórów drzewnych połączonych naturalną żywicą. Atutem tego materiału jest jednorodna struktura materiału, dzięki czemu jest on odporny jest na działanie temperatury i wilgoci. Przed przystąpieniem do montowania podbitki z materiału drewnopochodnego, dobrze jest zewnętrzną stronę paneli pomalować. Stosuje się do tego farby akrylowe lub impregnaty.

Podbitka PCV

Na rynku materiałów budowlanych mamy również dostępne podbitki systemowe PCV. Możemy wybierać zarówno spośród kolorów jak również faktur materiału. Podbitki systemowe dostępne są w różnych kolorach i fakturze, a nawet o strukturze drewna.

Takie podbitki najczęściej występują w postaci paneli płaskich o grubości zaledwie 1 mm (siding), paneli komorowych oraz paneli pełnych ze spienionego PVC. Producenci podbitek dachowych systemowych zadbali o to, aby występowały w formie paneli pełnych i perforowane. Dzięki panelom perforowanym jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią wentylację dachu.

Może cię zainteresować
Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jaka papa na deskowanie? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Co to jest drewno klejone? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Podbitki z blachy stalowej lub aluminiowej

Podbitki dachowe wykonuje się również z blachy stalowej lub aluminium. Zastosowanie tego typu podbitki umożliwia ujednolicenie materiałowe i kolorystyczne wykończenia dachu. Do wykonania podbitki stalowej doskonale nadają się blachy płaskie o grubości 0,6-0,8 mm lub trapezowe o wysokości profilu 20 mm. Przy zastosowaniu tego typu podbitki zaleca się zastosowanie blach perforowanych w celu zapewnienie wentylacji dachu. Wszelkie docięcia, wygięcia i dopasowania blachy, wykonuje już dekarz bezpośrednio na budowie.

Podbitki tynkowane

Niekiedy wykończa się spodnią część dachu tynkiem. To rozwiązanie pozwala na idealnie dopasowanie okapu dachu do koloru i struktury ścian budynku. Aby wykonać podbitkę otynkowaną do konstrukcji drewnianej, mocowanej do krokwi, przykręca się płyty OSB, a następnie styropian zabezpieczony siatką z włókna szklanego. Na tak przygotowane podłoże układa się cienkowarstwowy tynk silikonowy. Oczywiście należy pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu poprzez pozostawienie szczelin bądź montaż kratek wentylacyjnych.

Marcin Śniegowski
Projekty domów nowoczesnych HOMEKONCEPT
https://www.homekoncept.com.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!