Remontuję stary dom. Jak zrobić lukarny w dachu o konstrukcji płatwiowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remontuję stary dom. Jak zrobić lukarny w dachu o konstrukcji płatwiowej?

Remontuję stary dom. Z dawnego strychu chcę zrobić pomieszczenia mieszkalne. W dachu chciałbym zrobić lukarny. Dość duże, aby nie tylko doświetlić wnętrza, ale i nieco je powiększyć. Majster określił więźbę jako płatwiową. Jak bardzo można ingerować w taką konstrukcję bez obawy jej nadwyrężenia?

aktualizacja: 2022-12-19 11:21:08

Odpowiedź eksperta: Dokładnej odpowiedzi na to pytanie może udzielić tylko konstruktor, po przeanalizowaniu budowy więźby jej stanu i przewidywanych nowych obciążeń. Bez tych danych można udzielić tylko pewnych ogólnych wskazówek. 

Podstawowym elementem nośnym w takiej konstrukcji są płatwie, czyli belki równoległe do kalenicy, na których opierają się krokwie (zaznaczone liniami przerywanymi). Dolne płatwie spoczywają na stropie lub ściance kolankowej, pozostałe zaś są podparte słupami. Obciążenia są przekazywane za pośrednictwem płatwi na ściany nośne oraz przez słupy na strop. Najczęściej elementem wiązarów są też kleszcze - umieszczone poniżej płatwi pary belek lub desek obejmujących obustronnie krokwie i słupy. Natomiast miecze pozwalają zwiększyć odległości pomiędzy słupami.

Słupy i kleszcze rozmieszcza się tylko co 3-4 pary krokwi (wiązarów), reszta wiązarów składa się z samych krokwi - to tzw. wiązary puste.

Elementy konstrukcji płatwiowej - schemat budowy
Elementy konstrukcji płatwiowej

Lukarny najlepiej jest umieścić w rejonie, gdzie występują tylko wiązary puste. Jeśli wytniemy wówczas tylko fragmenty krokwi, nie naruszając płatwi, to nie naruszymy najważniejszych elementów konstrukcyjnych.

Może cię zainteresować
Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka papa na deskowanie? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co to jest drewno klejone? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji?
Zobacz więcej Zwiń

Nie będą nam również przeszkadzać słupy i kleszcze. Nie wolno ich zaś usuwać bez zgody konstruktora, bo w tym typie więźby przenoszą bardzo duże obciążenia.

Budowa lukarny wymaga przede wszystkim wykonania tzw. wymianów. To poziome belki łączące przecięte krokwie oraz te nienaruszone, na krawędziach otworu. Wymiany przenoszą zwiększone obciążenia na skrajne krokwie, dlatego krokwie te wymagają wzmocnienia, np. przez przybicie do nich desek lub równoległe dostawienie drugiej belki. Połączenia w takim dachu najlepiej wykonać wykorzystując stalowe kątowniki i gwoździe lub wkręty, bo tradycyjne wręby zmniejszają wytrzymałość elementów.

Konstrukcja lukarny - schemat budowy
Konstrukcja lukarny

Redakcja BD
fot. otwierająca: Peggy_Marco / pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!