8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Montaż rolet można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go fachowcom. To drugie rozwiązanie jest zalecane w przypadku modeli instalowanych wraz z oknem.

aktualizacja: 2021-08-24 07:32:12

Przy wyborze ekipy najlepiej skorzystać z rekomendacji producenta rolet. Pozwoli to zachować gwarancję w razie problemów podczas eksploatacji.

8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Najpopularniejszy typ osłon - elewacyjny - można natomiast zamontować we własnym zakresie.

Nie jest to zbyt skomplikowane, a pomóc mogą poniższe wskazówki:

  1. Prace zaczynamy od przyłożenia kasety i prowadnic do ściany oraz wyznaczenia punktów mocowania.
  2. Po sprawdzeniu poziomicą prawidłowości położenia punktów, możemy przystąpić do wywiercenia otworów.
  3. Do mocowania trzeba dobrać odpowiednie kołki rozporowe. Pod uwagę należy wziąć materiał, z jakiego wykonane są ściany i wagę rolety. Łączniki należy zakotwić w warstwie nośnej muru na głębokość co najmniej 60 mm. Jak wspomniano, w przypadku ścian dwuwarstwowych należy zastosować specjalne kotwy chemiczne.
  4. W ścianie obok okna wykonujemy otwór na taśmę, przez który będzie ona przeciągnięta do wnętrza domu. Możemy umieścić w nim plastikową rurkę i poprowadzić przez nią taśmę.
  5. Kolejnym krokiem jest przykręcenie prowadnic, a następnie zamocowanie nad wnęką okienną wałka.
  6. Nad wałkiem przeprowadzamy pancerz, a następnie umieszczamy go w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy.
  7. Mocujemy kasetę - w taki sposób, aby był do niej dostęp w razie awarii. Szczeliny pomiędzy skrzynką a ścianą należy uszczelnić silikonem.
  8. Po wewnętrznej stronie ściany mocujemy zwijacz, na który nawija się taśmę przeprowadzoną przez przygotowany wcześniej otwór. Roleta jest gotowa do użycia.

Jak dbać o rolety elewacyjne?

Po zamontowaniu rolet warto pamiętać o ich regularnej konserwacji. Dzięki temu będą wyglądać estetycznie i służyć przez wiele lat.

Podstawowym zabiegiem jest czyszczenie pancerza. Osiadający na nim kurz i pył można usuwać np. wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Nie należy używać twardych szczotek, które mogłyby zarysować powierzchnię. Sprawdzi się za to miękka ścierka. Z kolei pasek lub linkę, a także uszczelki, trzeba regularnie smarować.

Może cię zainteresować
Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jak myć żaluzje fasadowe? Jak zasłonić okna na parterze? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Co to jest szkło ornamentowe? Jakie okna przesuwne wybrać? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Co daje anodowanie aluminium? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jak zamontować drzwi techniczne? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Okna na straży bezpieczeństwa Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jaka roleta na skośne okno? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych?
Zobacz więcej Zwiń

Aby wydłużyć żywotność rolet, trzeba też zwracać uwagę na ich prawidłową eksploatację. W momencie gdy opuszczany jest pancerz, w świetle otworu nie mogą znajdować się żadne przeszkody, np. donice z kwiatami. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno tego elementu, jak i mechanizmu nawijającego.

Ostrożne uruchamianie rolet zalecane jest zwłaszcza w zimie. Przed ich podniesieniem trzeba się upewnić, czy dolna listwa pancerza nie przymarzła do parapetu. Jeśli nie usuniemy szronu i nadmiaru lodu, listwa może się oderwać. Rolety nie należy też podnosić jeżeli jest oblodzona i lód blokuje połączenia między lamelami.

Roleta zewnętrzna elewacyjna
Przed uruchomieniem rolety trzeba sprawdzić, czy na parapecie nie ma żadnych przedmiotów, które utrudniałyby opuszczenie pancerza. (fot. Krispol)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Anwis

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!