Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na płycie z betonu wykonany samodzielnie

Zdecydowaliśmy się wybudować taras tradycyjnie, na płycie z betonu. Postanowiłem samodzielnie ułożyć płytki. Chcę się przekonać, czy można uniknąć odpadania płytek - mówi Janusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od 4 lat.

Powierzchnia: tarasu 24 m2 (wymiary 8 x3 m); domu 180 m2; działki 3062 m2. Taras w nieforemnym kształcie, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu.

Zadaszenie: ¾ tarasu we wnęce pod dachem domu. Dodatkowe zadaszenie markizą z elektrycznym napędem i czujnikiem wiatrowym, wymiary 570 x 350 cm.

Położenie: od południowego-zachodu, przy salonie i kuchni.

Decyzja: na tarasie spędzamy z żoną połowę życia. Tu od wiosny do jesieni jemy, wypoczywamy, przyjmujemy gości. Projektując dom dla dwojga, celowo umieściliśmy taras blisko kuchni, we wnęce pod dachem. Zwróciliśmy go na południe i zachód, by cieszyć się słońcem o każdej prze roku. Już w lutym i marcu, ciepło ubrani, grzejemy się w jego promieniach. Późną jesienią też nam służy. Kupiliśmy komplet mebli z technorattanu, żeby wytrzymywały słotę i mróz, i nie trzeba ich było sprzątać na zimę.

Zdecydowaliśmy się wybudować taras tradycyjnie, na płycie z betonu. Trzy lata niczym nie wykańczaliśmy płyty tarasu. Dopiero teraz zająłem się układaniem na niej mrozoodpornych płytek gresu. Dopasowaliśmy je kolorystycznie do budynku. Postanowiłem samodzielnie ułożyć płytki, z zachowaniem wszelkich rygorów technologicznych, bo wiem że tarasy budowane na płycie z betonu zwykle wymagają po kilku latach remontu. Chcę się przekonać, czy można uniknąć odpadania płytek, restrykcyjnie stosując się do zaleceń producentów zapraw klejowych i fug.

Jasne płytki mrozoodpornego gresu 30 x 30 cm mają fakturę worka jutowego, ciemne – desek 15 x 60 cm Markiza z elektrycznym napędem zacienia całą płytę tarasu

Taras wykonany samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Wylałem grubą solidną płytę z betonu ze szczelinami dylatacyjnymi co 80 cm i spadkiem 3 cm na 1 m. Płyta nie popękała i nie osiadła. Miałem szczęście, bo mogłem oprzeć ją na naturalnym podłożu z piasku, bez konieczności wybierania gruntu, wsypywania piasku i zagęszczania go. Zaoszczędziłem sporo czasu, pieniędzy i wysiłku. Na prośbę żony wylałem obrzeże w kształcie fali. Pomogły mi w tym szalunki z blachy.

  Obecnie kończę układanie płytek, ale trwało to kilka miesięcy. Fale nie ułatwiły mi zadania, bo miałem więcej mierzenia i cięcia płytek, ale jesteśmy oboje zadowoleni z efektu końcowego. Zastosowałem mrozoodporne i wodoodporne produkty: zaprawę klejową, fugę, utrwalacz. Na tym elemencie wykończenia nie oszczędzałem! Prace przeciągnęły się, ponieważ układam płytki tylko wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura wskazana przez producenta zaprawy i fugi.

  Jestem bardzo dokładny podczas prac. Kupiłem nawet plandeki, żeby klej i fugi za szybko nie wysychały, kiedy zaświeci słońce. Słupy na tarasie, podpierające dach, wykończę matą szklaną i mozaiką. To prawda, że wykonanie tarasu w takiej technologii trwa długo i jest drogie, jednak liczę że przy tak dużej staranności będzie trwałe. Ceramiczna posadzka nawiązuje do wystroju wnętrza domu i jest przytulna. Na tarasie czujemy się jak w pokoju. I o to nam głównie chodziło.

  Płytki z fakturą worka jutowego rzeczywiście są antypoślizgowe, ale nabija się w nie brud. Odkurzamy je na razie odkurzaczem przemysłowym, potem umyjemy szczotką ryżową.

 • Markiza z elektrycznym napędem przydaje się w upalne dni. Bez niej nie mogliśmy wysiedzieć na tarasie między godziną 14 a 16. Zamontowaliśmy ją w 2008 r. i wkrótce musieliśmy naprawiać napęd, bo spalił się podczas burzy. Monterzy zrobili to w ramach gwarancji. Radzimy zamontować czujnik wiatrowy.

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z mebli ze sztucznego rattanu. Znakomity zakup pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Warto poszukać ich po sezonie, kiedy cena spada.

Taras wykonany samodzielnie - koszty:

 • Tarasowe płytki gresu 3800 zł. 
 • Klej, fugi, utrwalacz 800 zł. 
 • Robocizna własna. 
 • Markiza 6300 zł. 
 • Meble 1900 zł, zakupione po sezonie (cena przed upustem 3900 zł).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Czy balkon przyczynia się do powstania potężnego mostka cieplnego?

Spotkałem się z opinią, że balkon przyczynia się do powstania potężnego mostka cieplnego w miejscu jego osadzenia w ścianie. Czy rzeczywiście jest to groźne zjawisko i w jaki sposób można tego uniknąć?

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze