Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Nieszczelność budynku a straty ciepła

Przyczyną zwiększonych strat ciepła mogą być nie tylko mostki termiczne, ale również nieszczelność przegród budynku. Efektem nieszczelności jest np. przewiewanie, ponadto nieszczelność izolacji może powodować zawilgocenie budynku w wyniku przenikania pary wodnej, wód opadowych oraz podciągania wilgoci gruntowej.

Strata ciepła w nieszczelnie osadzonych oknach i drzwiach zewnętrznych

Bywa, że okno jest osadzone tak niestarannie, że stojąc przy nim, czujemy przeciąg. Wszelkie tego rodzaju nieszczelności są przyczyną niekontrolowanej wentylacji, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku domów z wentylacją nawiewno-wywiewną, bo stawia pod znakiem zapytania sens budowy takiej instalacji wentylacyjnej, szczególnie z odzyskiem ciepła.

Strata ciepła w wyniku wadliwej paroizolacji przegród budynku

Paroizolacja musi być układana na zakład, a zakłady starannie sklejone
Paroizolacja musi być układana na zakład, a zakłady starannie sklejone (fot. Dörken)
Barierę, w postaci folii, ograniczającą przenikanie pary wodnej stosuje się najczęściej na poddaszach użytkowych, by chronić izolację z wełny mineralnej oraz drewnianą konstrukcję dachu przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczeń.

By paroizolacja była skuteczna, musi tworzyć ciągłą warstwę, dlatego powinno się układać ją na zakład i sklejać arkusze. Wymaga to oczywiście staranności od wykonawcy.

Nieskuteczna izolacja od wilgoci i wody gruntowej

Tego rodzaju izolacje muszą być zawsze dobrane do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce oraz tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie. Rozwiązanie dobre w jednym budynku może się okazać nieskuteczne w innym.

Nieskuteczność izolacji grozi trwałym zawilgoceniem, co wpływa niszcząco na elementy konstrukcyjne, sprzyja zagrzybieniu, a ponadto zawilgocona termoizolacja traci swe właściwości.

W najważniejsza jest izolacja pozioma fundamentu oraz podłogi na gruncie, która chroni przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Najczęściej izolację fundamentu układa się z 2–3 warstw papy na lepiku albo ze specjalnej folii. Natomiast podłogę na gruncie zwykle izoluje się warstwą folii budowlanej układanej na zakład, wielu specjalistów uważa jednak, że jest to mało skuteczne rozwiązanie, bo zakłady nie są szczelne, a samą folię bardzo łatwo uszkodzić, chodząc po niej.

Jeśli dom jest podpiwniczony, to konieczna jest także izolacja pionowa ścian piwnicy.

Gdy warunki gruntowo-wodne są trudne, to nawet w domu bez piwnic lepiej zlecić wykonanie indywidualnego projekty izolacji przeciwwilgociowej – chodzi przede wszystkim o izolację podłogi na gruncie, jeśli ulegnie zawilgoceniu jej osuszenie będzie bardzo trudne. Wybór materiałów izolacyjnych jest bardzo duży (np. zapraw hydroizolacyjnych nazywanych szlamami) i tylko specjalista dobierze je właściwie.

W domu z piwnicą projekt izolacji powinno się w zasadzie wykonać zawsze. Niezbędny jest też fachowy nadzór, w zasadzie przez cały czas, gdy wykonywane są roboty hydroizolacyjne. Wystarczy drobny błąd, by izolacja straciła szczelność, a jej naprawa w gotowym budynku jest trudna i kosztowna.

Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolację trzeba wykonać jako szczelną „wannę” obejmującą całą podziemną część budynku
Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolację trzeba wykonać jako szczelną „wannę” obejmującą całą podziemną część budynku

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-04-01

Zdaniem naszych Czytelników

Tylko rysunek pokazuje ukłąd fundamentów dla obciążenia wilgocią a nie wodą

Gość maciek

03 Mar 2014, 21:16

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

3 błędy wykonawcze a mostki termiczne

Niejednokrotnie zdarza się, że mostki termiczne pojawiają się w wyniku błędów na etapie realizacji, bo wykonawcy pracują niestarannie, albo rozwiązania przyjęte w projekcie zastępują innymi – gorszymi, ale ułatwiającymi im pracę.

topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, 3 marca 2017 roku, odbyła się uroczysta gala z udziałem kluczowych Partnerów ...
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex to szare płyty styropianowe powleczone ultranowoczesną powłoką ochronną, która ułatwia proces realizacji ...
Schöck zaprasza na targi BAU 2017!
Schöck zaprasza na targi BAU 2017! Od 16 do 21 stycznia 2017 w Monachium odbywać się będą targi BAU – największa światowa impreza targowa z branży architektury, materiałów ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x