Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Termomodernizacja domu - okna i wentylacja

Prace termomodernizacyjne obejmują także wymianę okien. Ocieplony dom ze szczelnymi oknami i drzwiami wymaga także sprawnej instalacji wentylacyjnej

Okno

 
 Nowe okna warto wstawić wówczas, gdy stare zaczynają sprawiać kłopoty w użytkowaniu (fot. Thermoplast)

Warto pamiętać, że nawet przez bardzo energooszczędne okna „ucieka” trzy, cztery razy więcej ciepła niż przez dobrze ocieplony mur (w przeliczeniu na m²). Ponieważ powierzchnia szyb to w przeciętnym domu około 15% powierzchni ścian zewnętrznych. W przybliżeniu można więc oszacować, że przez okna ulatnia się 50% energii cieplnej traconej przez całą elewację.

A wszystko to przy optymistycznym założeniu, iż ramy do okien są szczelne i niewypaczone. Jeżeli stare okna są w dobrym stanie, to należy dobrze rozważyć sens ich wymiany. Wprawdzie nowoczesne produkty wyposażone są w szyby termofloat i inne rozwiązania gwarantujące niski współczynnik przenikania ciepła, ale i tak najważniejszym czynnikiem decydującym o oszczędnościach energii cieplnej jest szczelność okien! Wniosek jest prosty – nie należy spodziewać się dużych oszczędności, jeżeli stare okna były wystarczająco szczelne.

Warto również uwzględnić fakt, że wysoka szczelność produktów firm wytwarzających stolarkę otworową pociąga za sobą konieczność zapewnienia właściwej wentylacji pomieszczeń. Zmuszeni będziemy wobec tego do zmiany systemu przewietrzania pomieszczeń np. na mechaniczny nawiewno-wywiewny (co podniesie koszt inwestycji), albo też do częstego rozszczelniania okien.

Drugie z tych rozwiązań, podobnie jak zamontowanie nawiewników (ręcznych bądź higrosterowanych), zniweczymy częściowo efekt dużej szczelności nowych okien. Warto zatem poważnie rozważyć możliwość renowacji starych okien jeśli są w dobrym stanie technicznym.

Należy pamiętać, że koszt wymiany okna w przeliczeniu na m² jest pięciokrotnie wyższy niż ocieplenia ściany. W domach o dużej powierzchni przeszklenia warto pomyśleć o zamurowaniu części otworów oraz dostosowaniu pozostałych do standardowych wielkości okien (są znacznie tańsze niż wykonywane na wymiar).

Nawet przez bardzo energooszczędne okna „ucieka” trzy, cztery razy więcej ciepła niż przez dobrze ocieplony mur (w przeliczeniu na m²)
Podczas wymiany okien należy także przeanalizować, czy wszystkie z nich muszą być otwierane. Koszt okien stałych jest niższy, a jednocześnie zapewniają one lepszą ciepłochronność. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze na parterze (łatwy dostęp w przypadku mycia).

Z punktu widzenia ciepłochronności nie ma żadnego znaczenia, czy w domu zamontowane zostaną okna drewniane, czy też plastikowe. Zarówno jedne, jak i drugie są szczelne i wyposażone w szyby zespolone o przenikalności cieplnej na poziomie 1,1 W/(m²K). W domach jednorodzinnych montowanie okien z szybami o niższym współczynniku ma niewielkie uzasadnienie ekonomiczne. Ich wysoka cena jest trudna do zrównoważenia przez oszczędności uzyskane na paliwie. Dodatkowe zwiększenie ciepłochronności można natomiast uzyskać montując rolety zewnętrzne. Stanowią one przy okazji doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe oraz chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem.

WENTYLACJA

Ocieplony dom ze szczelnymi oknami i drzwiami wymaga sprawnej instalacji wentylacyjnej. W przeciwnym razie bardzo szybko w pomieszczeniach zapanuje zaduch, pojawi się wilgoć oraz zagrzybienie ścian. Warto pamiętać, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa w sposób niekontrolowany, a ilość wymienianego przez nią powietrza jest uzależniona od takich czynników jak: temperatura zewnętrzna oraz siła wiatru. Wadą wentylacji grawitacyjnej jest również to, że ciepło z wymienianego powietrza jest bezpowrotnie tracone.

Wentylacja - schemat

Sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach, niezależnie od warunków pogodowych zapewnia wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Dzięki rekuperacji straty ciepła można zmniejszyć przeciętnie o 50-60% (niektóre firmy deklarują wyższe wartości, ale za urządzenia takie trzeba odpowiednio dużo zapłacić). Ważną zaletą wentylacji mechanicznej jest również możliwość filtrowania napływającego powietrza, co jest szczególnie ważne np. dla alergików.

Termomodernizacja okien i wentylacji
 (fot. Wienerberger)

Zamontowanie instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem wiąże się jednak z poważnymi przeróbkami w domu. Trzeba bowiem rozprowadzić w budynku rury wentylacyjne o dużej średnicy i ukryć je np. pod sufitami podwieszanymi. Kanały istniejącej instalacji grawitacyjnej można wykorzystać, ale tylko w sprzyjających okolicznościach.

Zadecydować powinien o tym zawsze specjalista. Centrala obsługująca wentylację mechaniczną w domku jednorodzinnym (do 150 m²) jest stosunkowo niewielka (zajmuje mniej więcej tyle miejsca co szafka kuchenna).

Wentylacja mechaniczna zużywa oczywiście energię elektryczną, ale jest inwestycją opłacalną z ekonomicznego punktu widzenia. Wystarczy uświadomić sobie jak dużo energii cieplnej (za wytworzenie, której musieliśmy wcześniej zapłacić) jest bezpowrotnie wywiewane z mieszkania przez wentylację grawitacyjną, aby stać się zwolennikiem jej odzyskiwania w rekuperatorach.

KREDYT

Przedsięwzięcia o charakterze termomodernizacyjnym są wspierane przez Państwo na mocy ustawy „o wspieraniu przedsięwzięć modernizacyjnych”. Każdy kto zaciągnął kredyt na inwestycje o charakterze termomodernizacyjnym i spełnił zalecenia audytu energetycznego może starać się o umorzenie 25% jego wysokości. Intencją ustawodawcy było to, aby spłata kredytu nie obciążała inwestora, a płacone raty miały pokrycie w rzeczywistych oszczędnościach wynikających z prac termomodernizacyjnych.

 

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2009-05-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dom bez mostków termicznych

Jednym z podstawowych warunków budownictwa energooszczędnego jest budowa przegród zewnętrznych bez mostków termicznych. Wydaje się, że jest to łatwe do spełnienia. Jednak praktyka wykazuje, że to nieprawda. Można się o tym przekonać, wykonując zdjęcia termowizyjne nowych domów jednorodzinnych. Niemal w każdym jest od kilku do kilkudziesięciu mostków termicznych.
topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie Badacze alarmują, że degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zmiany klimatyczne – postępują w zatrważającym tempie. ...
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, 3 marca 2017 roku, odbyła się uroczysta gala z udziałem kluczowych Partnerów ...
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex to szare płyty styropianowe powleczone ultranowoczesną powłoką ochronną, która ułatwia proces realizacji ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x