Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Jaki gatunek drewna będzie najlepszy do budowy sauny?

Podstawowym materiałem konstrukcyjnym sauny jest drewno. Ściany wewnętrzne najczęściej wykłada się panelami grubości przynajmniej 1,2 cm. Frontowa część także może zostać wykonana z drewna, ale coraz częściej wykorzystuje się na ten fragment aluminium lub szkło. Jaki gatunek drewna będzie najlepszy do budowy sauny?

Do zaizolowania termicznego sauny stosuje się wełnę mineralną (grubości 4,5–10 cm).

Uwaga! Nie należy wprowadzać dodatkowej izolacji z folii aluminiowej (powoduje ona nadmierne nagrzewanie się drewna), ani izolacji przeciwwilgociowej.

Jaki gatunek drewna będzie najlepszy do budowy sauny?

  • Do budowy ścian kabin wybiera się najczęściej odżywiczone gatunki wolno rosnących drzew iglastych (świerk skandynawski, skandynawska sosna bezsęczna, jodła lub cedr kanadyjski).
  • Elementy pozakonstrukcyjne (siedziska, oparcia, zagłówki, osłony pieca i oświetlenia) wykonuje się z gatunków drzew liściastych (osika palona, abachi), poddanych obróbce termicznej.
  • Podstawę konstrukcji sauny stanowią oleiste gatunki drewna (np. iroko) lub aluminium.
fot. Wandex fot. Wellnessland
Świerk skandynawski, jodła kanadyjska i cedr to najczęściej wykorzystywane gatunki drewna do budowy sauny. Cedr dodatkowo wypełnia saunę oryginalnym aromatem, który ma działanie uspokajające

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-07-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka

Najkorzystniej zaplanować pomieszczenie na saunę na etapie projektu. Nie musimy od razu inwestować w jego wyposażenie, może ono pozostać puste i czekać na lepszy moment. Ważne jednak, aby miało własną wentylację i doprowadzone zasilanie elektryczne.

Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x