Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

GWC zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem

GWC zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem

Schłodzenie domu energooszczędnego to duży problem, a na pewno energochłonny. Rozwiązaniem tego problemu w domach wyposażonych w system wentylacji mechanicznej jest montaż gruntowego wymiennika ciepła (GWC).

Schłodzenie domu bardziej energochłonne niż jego ogrzanie

Łatwo wskazać istotną słabość mechanizmu odzyskiwania energii w drodze rekuperacji ciepła. Wystarczy zauważyć, że skupiamy się na odzyskiwaniu energii zużywanej na ogrzewanie domu. Tymczasem ogrzanie współczesnego budynku w czasie mrozów wymaga mocy grzewczej rzędu 50 W/m2 (w domu energooszczędnym nawet mniejszej), natomiast jego schłodzenie w czasie upałów mocy chłodniczej na poziomie co najmniej 100–120 W/m2. W domach o dużych przeszkleniach skierowanych na południe i południowy zachód wskaźnik ten może sięgać nawet 300 W/m2.

Ta swoista "letnia pułapka energetyczna" jest ogromnym wyzwaniem dla domów teoretycznie bardzo energooszczędnych, tym bardziej, że w celach grzewczych można skorzystać z wielu rozmaitych nośników energii, natomiast do chłodzenia używa się tylko najdroższej energii elektrycznej. Rekuperacja nic tu nie pomoże, bo nie da się przecież wychłodzić ciepłego powietrza zewnętrznego powietrzem z wnętrza budynku (choć użycie rekuperatora może mieć sens, gdy pomieszczenia są chłodzone klimatyzatorem – dla większości wymienników ciepła nie ma znaczenia, czy podgrzewają czy też chłodzą zasysane powietrze).

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła (GWC)?

Rozwiązaniem, które w domach wyposażonych w system wentylacji mechanicznej pomaga choć częściowo uporać się z tym problemem jest gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Jego działanie wykorzystuje fakt, że temperatura gruntu na głębokości 1,5–2 m jest dość stabilna niezależnie od pory roku i warunków pogodowych, a co więcej – nawet zimą przekracza 0°C. W okresie zimowym powietrze przechodzące przez wymiennik gruntowy jest więc podgrzewane, a latem schładzane. Efektywność tego procesu zależy od konstrukcji GWC.

Najczęściej spotykane są wymienniki rurowe, zbudowane z plastikowych rur o średnicy 15–20 cm zakopanych w ziemi – długość takiego wymiennika w przypadku domu jednorodzinnego przekracza zwykle 50 m. GWC tego typu najlepiej sprawdza się w przypadku gruntów wilgotnych, które dobrze przewodzą ciepło.

Rurowe gruntowe wymienniki ciepła najlepiej sprawdzają się w przypadku gruntów wilgotnych, które dobrze przewodzą ciepło. W tym przypadku wysoki poziom wód gruntowych jest wręcz wskazany. Wymienniki tego rodzaju można układać zarówno na zewnątrz domu, jak i pod budynkiem w obrysie fundamentów (fot. Global-Tech)

Wysoki poziom wód gruntowych jest więc wręcz wskazany. Z kolei tam, gdzie wody gruntowe są nisko, buduje się wymienniki żwirowe. GWC tego typu to umieszczone w wykopie złoże z płukanego żwiru o objętości 10–12 m2, zabezpieczone od góry przegrodą termoizolacyjną.

GWC redukuje koszty

GWC zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem, zabezpiecza też wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej przed zamarzaniem, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Trzeba jednak pamiętać, że w porach przejściowych – jesienią i zimą – temperatura powietrza często bywa wyższa od temperatury gruntu, bezwzględnie konieczne jest więc zapewnienie możliwości jego bezpośredniego czerpania (z pominięciem GWC). Instalacja musi też przewidywać opcję obejścia wymiennika ciepła w rekuperatorze (gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona, rekuperator tylko niepotrzebnie zwiększa opory przepływu). Nie należy przy tym przeceniać skuteczności działania GWC, szczególnie jeśli chodzi o chłodzenie domu.

Firmy oferujące wymienniki sugerują często, że GWC rozwiązuje problem dopływu chłodnego powietrza do domu w okresie upałów. Tymczasem ze względu na wydajność centrali wentylacyjnej rzeczywista moc chłodnicza instalacji z GWC nie przekracza 1–1,5 kW, co oznacza, że nie można traktować jej jako zamiennika klimatyzacji, a jedynie jako wspomagający system chłodzenia domu.

Nie zmienia to jednak faktu, że GWC poprawia komfort w budynku, także z tego względu, że w naturalny sposób stabilizuje wilgotność powietrza (nawilża je zimą, a osusza podczas upałów, gdy wilgoć zawarta w powietrzu powoduje uczucie duszności). Z drugiej jednak strony zastosowanie GWC zwiększa opory przepływu powietrza w instalacji wentylacyjnej, konieczne jest więc zastosowanie wentylatorów o większej mocy (co zwiększa koszty energii elektrycznej).

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2014-09-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Rekuperator z katalogu - na jakie parametry zwracać uwagę?

Przeglądając katalogi w poszukiwaniu rekuperatora dla własnego domu, należy być ostrożnym. Sprawność odzyskiwania ciepła w wymienniku mierzona w warunkach laboratoryjnych to jedno, a rzeczywista sprawność energetyczna centrali w całym sezonie grzewczym to zupełnie co innego.

topowe produkty

Niewielkie rekuperatory o wielkich możliwościach firmy Alnor Systemy Wentylacji

Wiemy dobrze, jak trudno znaleźć odpowiednie urządzenie w rozsądnej cenie. Jak wybrać najlepsze spośród wielu dostępnych na rynku? Przede wszystkim należy dopasować je do indywidualnych potrzeb.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Rekuperator NIBE ERS stworzony do współpracy z pompą ciepła
Rekuperator NIBE ERS stworzony do współpracy z pompą ciepła W 2017 r. ofertę pomp ciepła NIBE wzbogaciły dwa typoszeregi rekuperatorów: NIBE ERS, sterowany za pomocą sterownika pompy ciepła oraz ...
Nowe logo KLIMA-THERM
Nowe logo KLIMA-THERM Firma KLIMA-THERM zmieniła identyfikację wizualną. Wdrożenie nowego logo jest podkreśleniem wypracowanej przez tę firmę pozycji lidera ...
Rekuperator NIBE ERS do współpracy z pompą ciepła
Rekuperator NIBE ERS do współpracy z pompą ciepła Inwestorzy indywidualni, decydując się na rozwiązania energooszczędne, coraz częściej myślą o nich jako o sieci współpracujących urządzeń ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x