Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolory w naszym domu

Kolory to dobry nastrój, pozytywna energia, klimat nostalgii lub egzotyki, przytulność albo przestrzeń... Wystarczy wałek, pędzel, wzornik barw i wyobraźnia.

Kolory w naszym domu
 (fot. Dekoria)
Wprowadzając kolor do wnętrza, wzbogacamy je o dodatkowy wymiar. Barwy mogą ożywiać lub uspokajać, przywoływać wspomnienia, pobudzać fantazję. Potrafią też dokonywać cudów jeśli chodzi o przestrzeń: zmniejszyć lub powiększyć pokój, skrócić go albo wydłużyć, obniżyć wizualnie lub dodać wnętrzu wysokości. Dlatego posługiwanie się kolorami wymaga znajomości tematu, a czasem porady eksperta. Warto wykorzystać ich siłę, wypróbować zdolności do kamuflażu i mistyfikacji. Efekty mogą nas mile zaskoczyć.

Jasno ciemno

Ciemny kolor ścian to gwarancja nastroju. Ale jaki będzie ten nastrój? To zależy od pozostałych elementów aranżacji – odcieni mebli, tekstyliów, podłogi – a także od wielkości okien i usytuowania pomieszczenia względem stron świata. Duży przeszklony pokój od południa (np. sąsiadujący z ogrodem zimowym) „poradzi sobie” nawet z głęboką czernią. Efekt będzie bardzo teatralny, szczególnie jeśli uzupełnimy wystrój detalami ze szkła, kryształów, barwnych jedwabi, chromowanej czy złoconej stali. Czerń jest jednak kolorem niebezpiecznym; może pobudzać depresję, skłaniać do izolacji, dlatego rzadko jest wykorzystywana w czystej „niezłamanej” postaci.

Bezpieczniejsze są odcienie brązu, zgaszonego fioletu czy grafitowej szarości lub marengo. Warto wtedy wprowadzić do wnętrza białe meble, ozdoby czy zasłony: biel w ciemnym otoczeniu zyska na świeżości i sterylności. Równie dobrze w ciemnej scenografii poczuje się drewno, pod warunkiem, że wybierzemy jasne gatunki: brzozę, jesion, bielony dąb czy klon.

Czerń i pokrewne jej odcienie to kolory kontrastu. Jeśli chcemy wyeksponować jasne elementy o ciekawej formie – piękne meble, obraz w bladej tonacji czy białą lampę – nic lepiej nie odda ich urody, niż jednolite ciemne tło.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010Zamów ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Jak uzyskać wnętrze stylowe, harmonijne, wygodne i „nasze”, a nie żurnalowe. Z pomocą może nam przyjść dobry architekt wnętrz. Jednak nawet więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe