Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi

Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa... - mówi Ania, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie stawiała w 2014 r.

aktualizacja: 2022-01-21 11:05:20

Ogrodzenie:

  • Od frontu - z gabionów ocynkowanych ogniowo (drut o gr. 5 mm) i wypełnionych polnymi kamieniami oraz przęsłami ze stali ocynkowanej i drewna (krajowy modrzew), wys. 1,5 m. 
  • Fundament - o gł. 0,8 m. 
  • Furtka - o szer. 1,34 m. 
  • Brama - o szer. 4,2 m, dwuskrzydłowa, z napędem. 
  • Reszta ogrodzenia - z prefabrykowaną podmurówką z betonu oraz z gotowych paneli, wykonanych z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm, pomalowanego farbą proszkową.

Decyzja: podczas podróży po krajach śródziemnomorskich zwróciłam uwagę na kosze gabionowe wypełnione kamieniami. Podobały mi się zarówno w ogrodzeniach, jak i na obrzeżach dróg. Sięgnęłam po nie, kiedy przyszła pora zamknięcia mojej działki. Lubię połączenia naturalnych materiałów, dlatego do kamienia i stali dodałam jeszcze drewno. Jest takie samo, jak na elewacjach domu i ma za zadanie wizualnie ocieplić "techniczne" ogrodzenie.

W ustaleniu rozmiarów i proporcji elementów na frontowej granicy działki pomogła mi wizualizacja komputerowa. Zrobiłam na własny użytek kilka wersji i wybrałam najlepszą. Gabiony z nowoczesnym wyglądem górowały nad tradycyjnymi rozwiązaniami.

Frontowe ogrodzenie tworzą gabiony z kamieniami polnymi oraz przęsła ze stali i drewna
Frontowe ogrodzenie tworzą gabiony z kamieniami polnymi oraz przęsła ze stali i drewna.
Resztę działki zamknięto systemowoą technologią z prefabrykowanym fundamentem i przęsłami z drutu
Resztę działki zamknięto systemowoą technologią z prefabrykowanym fundamentem i przęsłami z drutu.

Ogrodzenie z gabionów - rady i przestrogi:

  • Stawianie ogrodzenia nadzorował mój tato, który dowodził budową całego domu. Pod przęsła z drewnem i pod gabiony wylał fundament z betonu i osadził w nim stalowe słupki o wym. 40 x 60 mm. Po związaniu betonu postawił kosze, dobrze mocując je do słupków.

    Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa...

    Aby nie rozepchnęły drucianych koszy, przeciwległe ścianki ściągałam obejmami z nierdzewnego drutu. Założyłam ich wiele co 25 cm na całej wysokości koszy. Mam teraz satysfakcję z wykonanej pracy, doboru materiałów i wyglądu ogrodzenia. Kamień okazuje się wdzięcznym budulcem - wygląda ładnie i naturalnie, nie wymaga konserwacji. Podobnie, jak stalowe kosze, z kurzu myje go deszcz. Jeśli gabiony z wkładem obrosną glony, użyję myjki ciśnieniowej.

    Deski modrzewiowe ułożyłam w poziomie na stalowych przęsłach, celowo zachowując spore odległości. Nie chciałam szczelnego ogrodzenia, bo wygląda masywnie. Drewno zabejcowałam na kolor identyczny, jak na elewacjach i tarasie. Nie obawiam się konserwacji desek co kilka lat. Naturalny materiał ma swoje wymagania, za to odpłaca się szlachetnym wyglądem. Coś za coś!

  • Tato doradził mi, żeby resztę ogrodzenia wykonać z gotowych elementów. Panele z drutu razem z kompatybilną systemową podmurówką są bardzo łatwe do zamontowania, praktyczne, estetyczne, pasują do nowoczesnej architektury, no i mają przystępną cenę. Kosztują około 95 zł/m.b., czyli kilkakrotnie mniej, niż inne rodzaje materiałów ogrodzeniowych.

    Tato nie wybrał najtańszych wyrobów z tej grupy, tylko panele z najgrubszego drutu o śr. 5 mm, który fabrycznie ocynkowano i pomalowano proszkowo farbą na szary kolor. Jestem zadowolona z uzyskanego efektu! Ogrodzenie z drucianych przęseł optycznie rozciąga przestrzeń działki, jest mało widoczne, co mi bardzo odpowiada.
Gabiony stoją na solidnym fundamencie z betonu i są umocowane do stalowych słupków
Gabiony stoją na solidnym fundamencie z betonu i są umocowane do stalowych słupków.
Furtka o szer. 1,34 m
Furtka o szer. 1,34 m jest bardzo wygodna.

Koszty wykonania ogrodzenia z gabionów:

  • materiały ze stali, betonu i drewna 15 000 zł, 
  • kamień 7000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!