Renowacja drewnianego ogrodzenia: przywróć mu blask!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Renowacja drewnianego ogrodzenia: przywróć mu blask!

W tym artykule podpowiemy, jak dbać o drewniane ogrodzenie, aby służyło Ci latami. Poznasz tajniki impregnacji, renowacji i malowania drewna, a także dowiesz się, jakich produktów używać i jakich błędów unikać.

aktualizacja: 2024-04-03 07:47:50

W przypadku ogrodzeń produkowanych z drewna świerku, sosny, dębu, buka, jesionu, robinii czy olszy bardzo ważna jest regularna impregnacja, ponieważ naturalny budulec nie wykazuje zbyt dużej trwałości. Gdy nie jest odpowiednio zabezpieczony, niszczeje pod wpływem działania wilgoci i grzybów, w miejscach mocno zacienionych porasta glonami, mchem, natomiast pod wpływem promieni UV szarzeje. Należy go konserwować co 3-5 lat - nawet materiał zabezpieczony fabrycznie w sposób ciśnieniowy (bardzo głęboko). Odpowiednia impregnacja ogranicza wchłanianie wody przez budulec, a zatem zwiększa jego trwałość, zmniejsza podatność na zabrudzenie i podnosi walory wizualne.

W sprzedaży znajdziemy przęsła produkowane ze sztachet prostych bądź profilowanych oraz delikatniejsze od nich panele, które jednak bardziej nadają się do wykorzystania wewnątrz ogrodów, np. do osłaniania tarasów. Przęsła dostępne są w wielu wariantach - w zależności od potrzeb możemy wybrać wersje pełne albo mniej lub bardziej przezierne, o różnej wysokości. Płoty z bali lub surowych desek o tradycyjnym charakterze pasują przede wszystkim do działek wiejskich, leśnych, podmiejskich.

Bardzo uszkodzone części ogrodzenia (sztachety, listwy itd.) najlepiej wymienić, bo elementy mocujące, takie jak wkręty, gwoździe czy śruby można w miarę łatwo zdemontować (w przeciwieństwie do ogrodzenia metalowego, gdzie mamy spawy). Jeśli wystarczy renowacja powierzchni drewna, w pierwszej kolejności należy usunąć starą łuszczącą się farbę i zmurszałe fragmenty za pomocą papieru ściernego i twardej szczotki, szlifierki lub zmywacza do farb. Ewentualne ubytki wypełnia się później szpachlą do drewna. Po wykonaniu tych prac całość należy przeszlifować i oczyścić z kurzu, w razie konieczności odtłuścić, a potem zaimpregnować i pokryć lakierem albo farbą.

Podstawowym etapem konserwacji drewna jest zastosowanie impregnatu. Większość tego typu produktów nie tworzy powłoki, co ułatwia aplikację kolejnych preparatów. Impregnaty wnikają w drewno i dogłębnie go zabezpieczają. Część produktów zapewnia kompleksową ochronę - przed czynnikami pogodowymi, grzybami, owadami, ogniem itd. Niektóre mogą nawet usuwać niewielkie zagrzybienie. Lakiery i lakierobejce (tworzące transparentne powłoki w wybranym kolorze) są bardzo chętnie wykorzystywane, ponieważ podkreślają naturalny wygląd drewna. Emaliami (farbami kryjącymi) pokrywa się przede wszystkim płoty malowane nimi już wcześniej.

Nie zapominajmy, że do zabezpieczania ogrodzeń należy używać produktów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Jedne aplikuje się tylko raz, inne kilkakrotnie - zależnie od zaleceń producenta. Zawsze nakłada się cienką warstwę (inaczej mogłaby popękać), zgodnie z kierunkiem słojów. Przeważnie używa się w tym celu pędzla, ewentualnie wałka w obrębie dużych płaskich powierzchni. Podczas malowania i pewien czas po zakończeniu konserwacji materiał należy chronić przed zawilgoceniem.

Twoje drewniane ogrodzenie wymaga renowacji? Dowiedz się więcej z naszego artykułu: ➡️ Remont ogrodzenia drewnianego - jakie prace wykonać?

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenia drewniane należy raz na kilka lat zabezpieczać przed wpływem wilgoci. Można zastosować w tym celu impregnat i lakierobejcę bądź po prostu impregnat barwiący. Lakierobejce oraz impregnaty barwiące dają kolorową powłokę, która nie przesłania rysunku słojów drewna i podkreśla jego naturalny charakter. (fot. Bondex)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!