Przy wyborze ogrodzenia i bramy zależało nam na prostocie

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przy wyborze ogrodzenia i bramy zależało nam na prostocie

Nie zamierzaliśmy wydawać na ogrodzenie wielkich pieniędzy. Zależało nam na prostocie i materiałach bezobsługowych. Wydaje nam się, że nic lepszego nie mogliśmy wybrać - mówią Eliza i Arek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2018 r.

aktualizacja: 2022-02-15 08:30:20

Ogrodzenie:

  • Od frontu - długość 35 m, wysokość 1,60 m.
  • Fundament - o głębokości 1,20 m, monolityczny, zbrojony.
  • Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych imitujących kamień, wykończone gotowymi czapami.
  • Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo.
  • Furtka - o szerokości 1 m z domofonem i elektrozaczepem.
  • Brama - 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna z napędem.
  • Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki (już istniała).

Decyzja: Eliza - Umówiliśmy się z wykonawcą, który stawiał nasz dom, że w ramach budowy wyleje również od frontu działki fundament pod ogrodzenie oraz zbuduje podmurówkę i słupki. Wspólnie uzgodniliśmy kolorystykę materiałów, szerokość bramy i furtki oraz zastosowanie gotowych kształtek z betonu. Resztę ogrodzenia zorganizowaliśmy sami - zamówiliśmy przęsła z systemowych stalowych elementów, a u innego specjalisty - napęd do przesuwnej bramy. Nie zamierzaliśmy wydawać na ogrodzenie wielkich pieniędzy. Zależało nam na prostocie i materiałach bezobsługowych. Wydaje nam się, że nic lepszego nie mogliśmy wybrać.

Ogrodzenie i brama wjazdowa
Frontowe ogrodzenie z gotowych betonowych kształtek i sztachet ze stali. Jednoskrzydłowa przesuwna samonośna brama z napędem.

Ogrodzenie i brama wjazdowa - rady i przestrogi:

  • Arek: Podmurówka i słupki mają szerokość kształtki, tylko słupki końcowe oraz przy furtce i bramie są solidniejsze. Elementy stanęły na monolitycznym fundamencie o głębokości 1,20 m, dobrze zbrojonym prętami stalowymi. W miejscach, w których wykonawca zaplanował słupki, najpierw zatopił w fundamencie po kilka prętów pionowych. Potem nakładał na nie kształtki betonowe. Kiedy suche murki były gotowe, w otwory wlał beton i zamontował czapy, pasujące do kształtek. Wszystko jest sztywne i solidne oraz bezobsługowe. Elektryk doprowadził wcześniej przewody do domofonu i napędu, a murarze zostawili na nie w słupkach otwór.

  • Wybraliśmy pionowe sztachety stalowe, ponieważ były znacznie tańsze od przęseł z poprzeczkami zamontowanymi poziomo. Podobało mi się, że producent dwukrotnie przyjechał na pomiary, oraz że nie nitował każdej sztachety do ramy u nas na miejscu, tylko zrobił to w fabryce, na końcu całe wypełnione przęsło "wykąpał" w kadzi z ocynkiem, następnie z farbą proszkową. Dzięki temu monter później nie ingerował w stal i powłoki ochronne wiertarką i innymi narzędziami.

    Kolejna udana rzecz - przesuwną bramę osadził na trzech stalowych słupkach, zamiast na dwóch. Po jednej stronie wjazdu słup jest pojedynczy, natomiast po drugiej - są dwa w odległości 0,50 m. Takie mocowanie długiego i ciężkiego skrzydła sprawia, że pracuje ono stabilnie i płynnie, bez dużych drgań. Napęd działa bezusterkowo i reaguje na impuls pilota z odległości 80 m. Zanim dojadę do bramy, skrzydło jest już otwarte.

Koszty wykonania ogrodzenia i bramy wjazdowej:

  • Fundament i kształtki z betonu w cenie budowy domu;
  • Elementy stalowe z firmowym montażem 9900 zł;
  • Napęd z montażem 1300 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!