Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Aranżacja gabinetu

Nawet jeśli zawodowo nie pracujemy w domu warto przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na gabinet. Przyda się nie tylko jako miejsce do buszowania po Internecie, ale również jako domowa biblioteczka i czytelnia.

Wygodne miejsce

Pokój nie tylko komputerowy 
 (fot. Vox)

Ulokowanie gabinetu zależy od specyfiki pracy. Jeśli przyjmujemy pacjentów lub interesantów – gabinet warto urządzić w pobliżu wejścia do domu lub zorganizować osobne wejście – wizyty nie naruszą wówczas prywatności domowników.

Gabinet położony w pobliżu miejsca, gdzie toczy się życie rodzinne, np. sąsiadujący z salonem lub kuchnią , będzie wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie pracują zawodowo w domu, korzystają z komputera jedynie prywatnie i przez krótki okres czasu, i podczas pracy chcą np. mieć na oku bawiące się w salonie dzieci.

Pokój odseparowany od reszty domu sprzyja skupieniu i koncentracji, idealny jest więc do pracy twórczej dla grafika, pisarza, programisty lub architekta. Gabinet taki można zorganizować na poddaszu lub w zaadaptowanej na ten cel piwnicy.

Pokój do pracy nie zawsze musi kojarzyć się z ciężkimi, stylowymi meblami i klasycznym stylem. Dla młodego architekta lub grafika wygodny będzie szeroki blat na stabilnych nogach, mobilna szafka na drobiazgi i pojemne szafy na książki i projekty (fot. IKEA)
Pokój do pracy 

Modern czy classic

Styl i wyposażenie pokoju do pracy zależy głównie od tego, kto będzie w nim pracował i czy będzie przyjmował tu gości (interesantów, pacjentów).

Młody architekt czy grafik swoje miejsce pracy urządzi zapewne w nowoczesnym stylu – prosto i dynamicznie. Tak, by „ciężar” mebli nie ograniczał swobody pracy a inspirował do kreatywnego myślenia.

Pokój do pracy Nie każdy może przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na gabinet. Czasem ograniczona przestrzeń zmusza nas do zaaranżowania kącika do pracy np. w salonie. Komputer i biurowe akcesoria można zamknąć w sekretarzyku, dodatkowo oddzielonym od przedpokoju
i reszty salony kolorową ścianką z płyt g-k (fot. IKEA)

Gabinet prawnika, biznesmena czy polityka powinien być urządzony prestiżowo, najlepiej w klasycznym stylu. Jeśli gospodarz przyjmuje służbowo gości, gabinet będzie jego pierwszą wizytówką. Dlatego warto zainwestować w meble wysokiej jakości i „z charakterem”, podkreślającym styl wnętrza i profesjonalizm właściciela.

To co niezbędne

Czyli biurko, krzesło, komputer, przeszklone witryny, półki na książki i dokumenty. Ponieważ w domu trudniej jest zmobilizować się do pracy, gabinet powinien być urządzony praktycznie i „biurowo”, by nam to zadanie maksymalnie ułatwić.

Masywne, drewniane biurko, komoda, przeszklone witryny na książki i stylowa lampka to idealny gabinet dla dystyngowanego prawnika (fot. Matkowski) Gabinet dla prawnika

Najważniejsze jest biurko. Jeśli pracujemy przy komputerze, musi być na tyle duże by swobodnie zmieścił się na nim monitor i klawiatura. Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego siedziska. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo przesuwać się. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedzenia i kąta nachylenia podpórki pod plecy. Koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze. Monitor ustawiamy tyłem lub bokiem do okna .

Akcesoria na biurko Nie tylko wystój wnętrza ma znaczenie, liczy się również to co na biurku. Skórzane podkładki, przybornik na pióra, kalendarz to niezbędne akcesoria, w dodatku bardzo eleganckie (fot. Vox)

W gabinecie niezbędne też będą przeszklone witryny na książki, regały i szuflady, które pozwolą na odpowiednie posegregowanie dokumentów.

Jeżeli pokój do pracy ma być jednocześnie domową biblioteką, przyda się wygodny fotel z podnóżkiem, na którym będzie można wygodnie oprzeć nogi podczas czytania oraz stojąca lampa. Jeśli pracując lubimy słuchać muzyki warto wygospodarować również miejsce na sprzęt hi-fi.

Zdrowo i wygodnie

  • Biurko komputerowe – powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na blacie biurka. Głębokość blatu biurka powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, warto kupić biurko z regulowaną wysokością blatu.

  • Monitor – najlepiej ustawić na blacie lub niewiele powyżej niego, w odległości 40-75 cm od naszych oczu.

  • Krzesło – powinno mieć miękkie oparcie o regulowanej wysokości i wychyleniu, wyściełane siedzenie z regulacją wysokości i pochylenia, mechanizm obrotowy pozwalający na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem, podłokietniki z regulowanym położeniem oraz kółka z możliwością blokady. Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Ważne jest, by krzesło było ustawione tyłem do ściany a nie do okna.

  • Oświetlenie – biurko z komputerem powinno być oświetlane z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Aby światło nie odbijało się od powierzchni ekranu i męczyło wzroku, monitor ustawmy tyłem lub bokiem do okna, albo zamontujmy w oknie żaluzje.


Joanna Dąbrowska, Katarzyna Olędzka, Emilia Rosłaniec

 

aktualizacja: 2008-11-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Światło w pomieszczeniach

Światło w pomieszczeniu może być kreatorem przestrzeni – powiększać ją, zmieniać jej kształt i budować nastroje, ale przede wszystkim powinno dobrze pełnić funkcję użytkową. Lampy i ich rozmieszczenie należy więc dobierać nie tylko według ich walorów estetycznych, lecz uwzględniać też charakter pomieszczeń i funkcje oświetlenia.
topowe produkty

Dekoria.pl: Jak zrobić szybką i udaną metamorfozę wnętrza

Jeżeli czujesz potrzebę wprowadzenia zmian w swoim życiu, zacznij od mieszkania! Odśwież wystrój wnętrza, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu z zupełnie nową dawką energii spojrzysz na wszystkie inne sprawy. Przede wszystkim uporządkuj wnętrze a następnie zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i dąż do niego!
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl Przytulność, otaczające ciepło zieleni i styl glamour - a wszystkiego… w sam raz. Najbliższe miesiące będą mijać pod znakiem właśnie ...
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku Dla 25% mężczyzn i 19% kobiet zieleń to ulubiony kolor – wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland. W tym roku te liczby ...
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl Co jest potrzebne do urządzenia stylowego domu? Wysokiej jakości tkaniny, rolety i modne dekoracje. Salon, sypialnia, kuchnia czy pokój dziecka ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x