Domowe sposoby na czyszczenie ścian

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Domowe sposoby na czyszczenie ścian

Czy ściany w Twoim domu zdobią niechciane plamy, zacieki lub nieestetyczne wykwity pleśni? Nie martw się! W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak skutecznie usunąć zabrudzenia i zagrzybienie ze ścian, przywracając im piękny i zdrowy wygląd.

aktualizacja: 2024-04-03 07:52:49

Usuwanie zabrudzeń

Jeśli w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta, trudno uniknąć zaplamienia ścian. Gdy są one wykończone farbami zmywalnymi, niewielkie zabrudzenia można usunąć wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu. Jednak gdy obejmują one większą powierzchnię, najlepszym rozwiązaniem jest odmalowanie wnętrza.

Natomiast trudne do usunięcia rdzawe zacieki, plamy po sadzy lub przebarwienia od dymu papierosowego należy najpierw pokryć farbą izolującą. Zwykła emulsja nawet po wielokrotnym malowaniu nie zakryje przebarwień. Wyroby izolujące dają matową powłokę, którą po wyschnięciu maluje się dowolną farbą ścienną, uzyskując jednolitą powierzchnię. Można je też stosować jako ostateczną warstwę w miejscach narażonych na wilgoć i zabrudzenie.

Likwidacja zagrzybienia

W budynkach słabo zaizolowanych i pozbawionych skutecznej wentylacji, w okresie grzewczym na ścianach mogą pojawić się ciemne wykwity. Gdy powierzchnia przegrody staje się wilgotna i czuć zapach stęchlizny, świadczy to o obecności grzybów pleśniowych. Zagrzybienie może być też spowodowane awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, pralki czy przeciekaniem dachu. Nie zapominajmy, że długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach jest bardzo niezdrowe. W pierwszej kolejności trzeba usunąć przyczynę zawilgocenia, potem można przystąpić do renowacji przegród.

Zagrzybienie powierzchniowe usuwa się poprzez zeskrobanie go i wyszorowanie ściany twardą szczotką z wodą z dodatkiem preparatu zawierającego związki chloru (mają silne działanie dezynfekujące). Po spłukaniu i całkowitym wyschnięciu przegrody, nanosi się środek grzybobójczy - przynajmniej dwukrotnie, aby dobrze wniknął. Gdy wyschnie, miejsce to można wyrównać i wykończyć ścianę farbą.

Jeżeli zagrzybienie przenika tynk, ten kruszy się i ma zmienioną barwę. Należy go skuć w obszarze przynajmniej 50 cm większym (zdarza się, że zaatakowany jest także mur i trzeba usunąć jego fragment). Później przeprowadzić dezynfekcję w podobny sposób, jak na powierzchni tynku. Na koniec wyrównać podłoże przy użyciu systemowego tynku renowacyjnego z dodatkiem preparatu grzybobójczego, który tworzy środowisko utrudniające rozwój grzybów i ułatwia odprowadzenie resztek wilgoci z przegrody.

Też zmagasz się z brudnymi i zagrzybionymi ścianami? ➡️ Przeczytaj nasz poradnik: Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Wykwity na ścianie świadczą o obecności groźnych dla zdrowia grzybów pleśniowych - w takiej sytuacji oprócz odnowienia powierzchni ścian ważne jest wyeliminowanie przyczyny zagrzybienia. (fot. Fotolia)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!