Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Wybór ekipy budowlanej - gdzie szukać i czym się kierować?

Wybór ekipy budowlanej - gdzie szukać i czym się kierować?

Mając opracowany projekt domu, możemy przystąpić do wyboru ekipy budowlanej. Często okazuje się, że to najtrudniejszy moment całej inwestycji.

SYSTEM GOSPODARCZY LUB GENERALNY WYKONAWCA

Większość inwestorów wznosi domy systemem gospodarczym. Polega on na samodzielnym angażowaniu ekip, które wykonują poszczególne etapy budowy. To rozwiązanie tańsze od zatrudnienia jednej ekipy do wszystkich prac, ale znacznie bardziej obciążające dla inwestora. Trzeba bowiem koordynować pracę wielu osób, co może być trudne dla osób aktywnych zawodowo.

Dlatego część osób decyduje się na wybór jednej firmy jako generalnego wykonawcy, która jest odpowiedzialna za cały proces budowy.

W każdej umowie z wykonawcą trzeba określić sposób i termin przeprowadzenia poszczególnych etapów robót oraz związane z tym płatności. Najczęściej w takim dokumencie zawarte są też informacje o karach, na wypadek nie wywiązania się z podjętych zobowiązań.

WYBÓR EKIPY BUDOWLANEJ

Dobry fachowiec kosztuje, ale nie znaczy to, że płacąc słono za usługę, zyskamy pewność, że wszystko zostanie wykonane solidnie i na czas. Najlepiej zdecydować się na ekipę z polecenia, która pracowała u znajomego czy sąsiada i dobrze wywiązała się ze swoich zadań.

Warto też skorzystać z działu polecanych wykonawców na forum Budujemy Dom, na którym osoby z naszego Klubu Budujących Dom rekomendują sprawdzonych przez siebie budowlańców.

NADZÓR NAD BUDOWĄ

Każda budowa musi być nadzorowana przez kierownika budowy. Często zdarza się jednak, że osoba piastująca taką funkcję opiekuje się kilkoma budowami naraz i dla żadnej z nich nie ma wystarczająco dużo czasu. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego – osoby z uprawnieniami budowlanymi, która niezależnie od kierownika budowy będzie nadzorował poprawność prac na budowie i pomoże sprawdzać przedstawiane kosztorysy.

Norbert Skupiński
fot. Termalica

aktualizacja: 2015-02-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Polska premiera programu VECTORWORKS 2018
Polska premiera programu VECTORWORKS 2018 W środę, 22 listopada 2017 roku odbyła się polska premiera programu VECTORWORKS 2018 - jednego z najpopularniejszych na świecie narzędzi ...
Sterowanie oświetleniem choinkowym za pomoca smartfona
Sterowanie oświetleniem choinkowym za pomoca smartfona Oświetlenie choinkowe może być sterowane z poziomu smartfona. Taką możliwość daje nowe rozwiązanie firmy ZAMEL - przycisk nożny Wi-Fi ...
25-odcinkowy serial o współczesnej budowie domu
25-odcinkowy serial o współczesnej budowie domu Osobom przygotowującym się do realizacji jednego z największych i trudniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych Grupa PSB przygotowała filmy ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze