Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Decyzję o kupnie lub budowie domu trzeba podejmować rozważnie, bo jeśli nowa siedziba szybko przestanie się nam podobać, to jej zbycie będzie trudniejsze od sprzedaży mieszkania. O sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Marcinem Jańczukiem z agencji Metrohouse.

Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Budujemy Dom: Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Marcin Jańczuk Metrohouse: Średni czas sprzedaży mieszkania to 3-4 miesiące. Są takie, które sprzedają się znacznie dłużej, ale jeżeli mówimy o mieszkaniach z popularnego segmentu w rynkowych cenach, to sprzedaż w 3 miesiące jest jak najbardziej realna. Przy domu niczym nadzwyczajnym są przedziały czasowe dłuższe niż rok. Niektóre domy sprzedają się jeszcze dłużej.

BD: Czy da się ocenić, czy liczba sprzedających mieszkanie i przenoszących się na przedmieścia wzrosła/zmalała?

MJ: Przed 2008 r. był trend przenoszenia się na przedmieścia, kupowano i budowano domy. Stosunkowo niewysokie ceny gruntów i rosnące z kwartału na kwartał ceny mieszkań powodowały, że sprzedawaliśmy mieszkania w mieście i przenosiliśmy się na tereny podmiejskie, czasem dość oddalone od centrum (40-50 km). Obecnie wiele osób wraca do miast, bo codzienna logistyka okazuje się trudna, zwłaszcza gdy dowozimy dzieci do szkół i pracujemy poza miejscem zamieszkania.

BD: Czyli jest też ruch w drugą stronę - sprzedaję dom i wracam do miasta?

MJ: Takie transakcje też się zdarzają, tylko że nie jest łatwo sprzedać dom oddalony od aglomeracji. Jeżeli dojeżdża tam kolej podmiejska lub teren jest dobrze skomunikowany, np. obwodnicą, szanse na sprzedaż są większe, ale wielu nabywców działek budowlanych wybierało tereny mniej zurbanizowane, znacznie oddalone od miasta, co utrudnia zbycie nieruchomości. Sporo problemów ze sprzedażą mogą mieć właściciele domów o powierzchni mieszkalnej 300 m2, z dużą działką. Klienci szukają mniejszych, które będą niedrogie w utrzymaniu, z dobrym dojazdem do miasta. Szybciej wybiorą segment, niż obszerny dom.

BD: Czy mieliście klientów, którzy zdecydowali się na dom, a potem szybko chcieli go sprzedać?

MJ: Znam takie przypadki. Oprócz sytuacji losowych, takich jak choroba czy rozwód, istotną kwestią są problemy z komunikacją i logistyką. Młodzi ludzie, kupujący - najczęściej w dobrej cenie - dom za miastem, nie do końca zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy życiem w domu i w mieszkaniu. Przytłaczają ich problemy, których nie mają w budynku zarządzanym przez spółdzielnię czy administratora. Muszą zadbać o ogród, o porządek w domu i najbliższych okolicach, dokonywać bieżących remontów, odśnieżać podjazd zimą... Nie każdy to lubi i dla wielu są to dostateczne powody do powrotu do bloku.

Janusz Werner
fot. pixabay.com / WDnet

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zapraszamy na Budmę 2018 oraz na spotkanie z redakcją Budujemy Dom!
Zapraszamy na Budmę 2018 oraz na spotkanie z redakcją Budujemy Dom! Zapraszamy do Poznania w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2018 roku na Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA.
HomeKONCEPT 58 - inspirujący dom w nowoczesnym stylu
HomeKONCEPT 58 - inspirujący dom w nowoczesnym stylu W pracowni HomeKONCEPT odbyła się premiera wyjątkowego domu parterowego, należącego do cieszącej się coraz większym powodzeniem inwestorów ...
Najnowsze wydanie katalogu ARCHON+  Domy które kochacie
Najnowsze wydanie katalogu ARCHON+ Domy które kochacie Jak znaleźć najlepszy projekt domu? To pytanie zadaje sobie każdy Inwestor, który planuje budowę wymarzonego domu. Podpowiedzi czym kierować ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze