W jaki sposób docieplić bramę garażową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób docieplić bramę garażową?

Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, brama powinna być zaizolowana - w przeciwnym razie będziemy tracić dużo energii cieplnej.

aktualizacja: 2021-09-17 07:25:07

Docieplenie istniejącej bramy segmentowej

Istniejące bramy segmentowe ociepla się materiałem termoizolacyjnym, oferowanym przez producenta bramy. Zazwyczaj są to płyty izolacyjne dostosowane do konkretnego modelu. Mocuje się je na każdym z segmentów za pomocą listew z tworzywa sztucznego.

Docieplenie istniejącej bramy uchylnej i rozwieralnej

Do ocieplenia skrzydeł bram uchylnych i rozwieralnych można użyć styropianu (wypełniając nim szczelnie całe skrzydło) lub wielowarstwowej folii refleksyjnej. Folię przycina się pod wymiar skrzydła i mocuje:

  • do bram drewnianych - za pomocą 20-milimetrowych zszywek nierdzewnych;
  • do bram metalowych i PVC - za pomocą taśmy dwustronnie klejącej.

Wcześniej powierzchnie należy dokładnie oczyścić, aby zapewnić dobrą przyczepność. Warstwy izolacji muszą nachodzić na siebie z 50-milimetrowym zakładem. Złącza sąsiadujących ze sobą pasów łączy się taśmą aluminiową lub metalizowaną.

Bramy garażowe z ociepleniem - kiedy ją wybrać?

Izolacyjność termiczna jest najważniejsza w przypadku modeli zamontowanych w garażach ogrzewanych. Zakłada się w nich bramy uszczelnione różnorodnymi uszczelkami i wypełnione materiałem izolacyjnym. Produkty nieizolowane termicznie wstawia się tylko w nieogrzewanych budynkach.

Ocieplenie to najczęściej pianka poliuretanowa albo styropian (w odmianach uchylnych). Dzięki tej warstwie brama jest sztywniejsza i mniej podatna na powstawanie wgnieceń. Poza tym unika się kondensacji pary wodnej na całej konstrukcji. Na szczelność wrót wpływa też stan połączeń między segmentami oraz między nimi i ościeżnicą. Istotne jest, by wszystkie uszczelki były dobrze spasowane, a sama brama prawidłowo osadzona.

Przy kupowaniu wersji z ociepleniem, trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U całej bramy, który (zgodnie z przepisami) nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2·K).

Brama garażowa
Przy kupowaniu bramy z ociepleniem, trzeba zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U całej bramy. Wymaganą izolację producenci uzyskują poprzez wypełnienie wrót płytami styropianu lub pianką poliuretanową oraz zastosowanie uszczelek na styku z ościeżnicą i posadzką. (fot. Gerda)

Redaktor: Emilia Rosłaniec, Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Hörmann

Zdaniem naszych Czytelników

Gość spid

12 Dec 2017, 21:13

witam mam brame gerdy miała byc ciepła i szczelna jednak mimo montażu fachowców i pozornie szczelnosci czuc chłod przy bramie.Jestem w trakcie testowania kurtyny chwilowo ze zwykłej plandeki foliowej rozciągnietej nalince poniżej lini załamania sie segmentu.Jak narazie sie sprawdza ...

Gość BaDol

27 Nov 2014, 16:37

Chodzi mi o ciepłotę.

27 Nov 2014, 16:16

I tak i nie - lepsze, jest w tym przypadku, pojęciem względnym.

Gość BaDol

27 Nov 2014, 16:09

Czy to jest lepsze od steropianu?

27 Nov 2014, 15:59

Alufox jest prawie o 1/2 tańszy.

27 Nov 2014, 15:50

Cytat A co to jest ta folia wielorefleksyjna warstwowa i gdzie to kupić można? Znalazłem produkt firmy Onduline http://pl.onduline.com/onduterm-xl-kit

Gość BaDol

27 Nov 2014, 15:37

A co to jest ta folia wielorefleksyjna warstwowa i gdzie to kupić można?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!