Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2006

Dach na tip-top

Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber) Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających...
Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber)
Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)

Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających bezpieczne poruszanie się po nim.

Takie wykończenie dachu wydaje się nieco skomplikowane, ale nic bardziej mylnego – producenci pokryć i elementów dachowych oferują wszystkie niezbędne oraz uzupełniające akcesoria.

 

Najwięcej jest akcesoriów ceramicznych i cementowych, gdyż ze względu na specyfikę pokryć dachowych z tych materiałów, najtrudniej zastosować tu jakieś zastępcze rozwiązania. Dla każdego dachu można wyliczyć standardowe elementy do wykończenia i szczególnego zabezpieczenia – bez względu na rodzaj zastosowanego pokrycia. Oczywiście, na szczegółowy zakres tego przedsięwzięcia będzie rzutował materiał pokrycia, kształt dachu oraz oczekiwany efekt końcowy tego fragmentu domu.

 

Wszystkie akcesoria dachowe można zaszeregować właściwie do kilku grup: uszczelniające, wentylujące, wykańczające, zapewniające bezpieczeństwo oraz ozdobne.

 

Uszczelnianie

 

To grupa najbardziej popularnych obróbek. Potrzebne są do wykańczania krawędzi szczytowych połaci oraz uszczelniania przejścia komina przez dach lub okien połaciowych i wyłazów dachowych. Będą do tego potrzebne taśmy i listwy do obróbek wokół kominów oraz okien dachowych, wiatrownice, opierzenia wiatrownic oraz elementy chroniące ściany i okapy przed ewentualnymi zaciekami wody opadowej.

 

Taśmy i wywietrzniki kalenicowe chronią grzbiet kalenicy przed wilgocią.

 

Do uszczelniania miejsc przejścia komina przez połać oraz do odpowiedniego wykończenia lukarn i okien połaciowych również stosuje się taśmy oraz odpowiednio profilowane obróbki.

 

Kalenice można wykonać z gotowych elementów, wtedy możemy być pewni szczelności tego najwyższego punktu dachu. Natomiast opierzeniami dla wiatrownic uszczelnić można wykończone wcześniej krawędzie dachu.

 

Do zabezpieczania i uszczelniania koszy, czyli zagłębień na styku dwóch połaci dachowych, w których może zbierać się woda lub zalegać śnieg używa się rynien koszowych oraz pasów blachy.

 

Wietrzenie

 

Ocieplone poddasze użytkowe ma swoje wymagania. Tak jak musi być nad nim odpowiednio wentylowany dach, tak i samo pokrycie również wymaga wietrzenia, żeby nie zbierała się pod nim zabójcza wilgoć. W tym celu stosuje się taśmy do wentylacji kalenic i okapu, uszczelniające elementy wentylacji kalenic, elementy wentylacji okapu, dachówki wentylacyjne i wywietrzniki kalenicowe. Prawidłowo wykonany grzebień okapu powinien mieć kratkę wentylacyjną, która zapewni pod pokryciem wymagany dopływ powietrza i jednocześnie zabezpieczy ten otwór przed wizytami ptaków oraz gryzoni czy zagnieżdżaniem się owadów.

 

Taśmy uszczelniająco-wentylacyjne są metalowe, zaś profilowane wywietrzniki wyłącznie z tworzyw sztucznych (polipropylen lub PVC).

Karol Gawron

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dach na tip-top
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!