Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przydomowy basen

Basen to nie tylko atrakcja w ogrodzie. Starannie i estetycznie wykonany dodaje prestiżu oraz zapewnia relaks i komfort. Miejsce, w którym wybudujemy basen musi być starannie wybrane. Przede wszystkim musi go być odpowiednio dużo (poza niecką potrzeba też miejsca na obrzeże, a jeśli basen będzie miał rynnę przelewową, także na zbiornik...

Basen to nie tylko atrakcja w ogrodzie. Starannie i estetycznie wykonany dodaje prestiżu oraz zapewnia relaks i komfort.

 

Miejsce, w którym wybudujemy basen musi być starannie wybrane. Przede wszystkim musi go być odpowiednio dużo (poza niecką potrzeba też miejsca na obrzeże, a jeśli basen będzie miał rynnę przelewową, także na zbiornik przelewowy), poza tym być dobrze nasłonecznione oraz z dala od drzew i krzewów, tak by nie zaciemniały niecki i nie zasypywały wody liśćmi.
A od czego zależeć będzie cena basenu? Najprostszy, naziemny basen, nadający się do rekreacji można mieć już za kilkanaście tysięcy złotych. Solidny basen z niecką wkopaną w ziemię może kosztować aż kilkaset tysięcy złotych. Na cenę wpływa wiele czynników – rodzaj basenu, jego wielkość, miejsce usytuowania i przeznaczenie (rekreacja, pływanie). Doliczyć trzeba jeszcze koszt przygotowania miejsca pod nieckę i zakup instalacji basenowej. Przygotowanie dołu i osadzenie niecki to koszt 5-10 tys. zł, a zależy to od: sposobu kopania (ręcznie lub koparką), sposobu izolacji, a także miejsca usytuowania basenu i warunków hydrogeologicznych gruntu. Trzeba też będzie wykończyć nawierzchnię wokół basenu – możliwości materiałowe są różne, dlatego takie przedsięwzięcie będzie mniej lub bardziej kosztowne. Można skorzystać z oferty firmy basenowej i kupić specjalnie produkowane do tego celu płytki lub kostki (nawet 10 tys. zł). Taniej będzie kupić kostkę granitową, drewnianą czy ułożyć antypoślizgowe, mrozoodporne płytki ceramiczne. Jeśli basen ma być użytkowany całorocznie, trzeba będzie podgrzewać w nim wodę i wykonać zadaszenie. Taka inwestycja jest wówczas, niestety, dwukrotnie droższa. Kolejnego wyboru trzeba dokonać określając sposób odprowadzania wody – za pomocą skimera lub rynny przelewowej. Pierwsze rozwiązanie jest wybierane częściej, ponieważ jest tańsze. Poza tym zajmuje mniej miejsca i nie potrzebuje zbiornika przelewowego.

 

Koszty budowy basenu można rozłożyć w czasie, odkładając na później montaż takich elementów, jak maszyny pływackie, urządzenia do masażu, podgrzewania wody, prysznice strumieniowe, zadaszenie i trampoliny. Niższe dzięki temu będą koszty początkowe i co najważniejsze – unikniemy późniejszych rozkopów wokół basenu. O ile niektóre urządzenia można zamontować w każdej chwili, to standardowe wyposażenie (filtr, skimer, dysze napływowe czy pompa) trzeba obowiązkowo kupić od razu. Dlatego przed zakupem warto się poważnie zastanowić i wybrać te dla nas najlepsze. Późniejsza ich wymiana będzie oznaczała naruszenie basenu. Jeśli chcemy, aby dno basenu było podświetlone, trzeba się na to zdecydować już na etapie wyboru podstawowej instalacji.

 

Planując basen w ogrodzie pamiętajmy nie tylko o koszcie jego budowy. Uwzględnić trzeba też koszty eksploatacyjne. Wpływają na nie cena energii elektrycznej (zużywana jest do filtrowania, ogrzewania, podświetlania wody w basenie), koszty oczyszczania basenu (chemikalia do uzdatniania wody) oraz koszty uzupełniania wody. Dobierając wielkość basenu pod uwagę należy wziąć rzeczywiste potrzeby osób, które będą z niego korzystały. Każda nadwyżka będzie kosztować.

Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Przydomowy basen
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".