Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Czysta woda

Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym,...

Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym, czy woda jest zdrowa, ale także zmieniają jej wygląd i smak.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do uzdatniania wody. Są to zarówno filtry o małej wydajności, przeznaczone do montażu przy baterii kuchennej, jak i duże filtry automatyczne, uzdatniające całą wodę dopływającą do domu. Dysponując odpowiednimi funduszami możemy usunąć z wody wszystkie zanieczyszczenia. Jednak podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na zakup filtra, jest obecność w wodzie zanieczyszczeń niekorzystnych dla zdrowia albo powodujących niszczenie urządzeń grzewczych. Rodzaj tych zanieczyszczeń zależy przede wszystkim od tego, skąd pochodzi woda – z własnej studni czy z wodociągu.

 

Źródła zanieczyszczenia wody w kranie

 

Woda z własnego ujęcia. Jej jakość zależy od głębokości, z jakiej jest pobierana, od okolicy, w której mieszkamy (czy w pobliżu są pola uprawne, zakłady przemysłowe itp.), od rodzaju gleby, przez którą woda się przesącza. Woda z własnej studni może zawierać zanieczyszczenia mechaniczne, jak piasek i muł, azotany, żelazo, mangan, jony wapnia i magnezu (odpowiadające za twardość wody) a także bakterie. Do oczyszczania wody z własnej studni stosuje się najczęściej filtry wstępne (mechaniczne), odżelaziacze, filtry z węglem aktywnym, zmiękczacze wody, filtry z odwróconą osmozą.

 

Woda wodociągowa
pochodzi zazwyczaj z bardzo zanieczyszczonych wód powierzchniowych. Jest odpowiednio oczyszczana w stacjach uzdatniania wody, a następnie dezynfekowana chlorem lub jego związkami, albo ozonem. Dezynfekcja jest niezbędna, żeby uzyskać wodę czystą bakteriologicznie. Ale woda, chociaż jest uzdatniona, często zawiera związki, które nadają jej nieprzyjemny zapach i smak, mimo że nie są one szkodliwe. Woda wypływająca ze stacji uzdatniania spełnia wszystkie stawiane jej wymagania, ale jest często ponownie zanieczyszczana w instalacji wodociągowej. Przyczyną może być korodowanie starych rur oraz remonty i modernizacje sieci wodociągowej, w czasie których do wody dostają się np. piasek i resztki materiałów uszczelniających. Woda wodociągowa może zawierać ponadto, mimo uzdatniania, substancje szkodliwe dla zdrowia, w tym również rakotwórcze. Mogą po 0,06 mg/l). Rury miedziane nie powinny być stosowane do przesyłania wody miękkiej, ani też wody o pH<7. Powoduje to bowiem wypłukiwanie jonów miedzi do wody oraz korodowanie rur. Do wody o niekorzystnym dla miedzi składzie chemicznym można zastosować rury miedziane z powłoką cynową grubości 1–2 µm.

 

Po dłuższym czasie niespuszczania wody z instalacji (powyżej 16 godzin) woda taka nie nadaje się do picia i pierwszych kilka litrów należy zużyć do celów innych niż spożywcze.


Pobierz wersję pdf: Czysta woda
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".