Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogród na poziomie

Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed)
Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol)
Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)

Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu.

Największa jest oferta urządzeń ogrodowych z drewna. Jednak mniejsze elementy często są produkowane również z tworzywa. Niektóre konstrukcje są z rurek stalowych, lakierowanych proszkowo najczęściej na zielono lub granatowo.

 

Z kolei duże i ciężkie, „stacjonarne” donice są wytwarzane z betonu. A gdyby tak zbudować z nich mur, który osłoni kącik wypoczynkowy? Ten pomysł jest jak najbardziej realny, tylko donice muszą być niezwykłe...

 

Świątynia dumania

 

Altany mogą być na planie kwadratu lub wielokąta i mieć ściany pełne z przeszkleniami lub ażurowe. Często ścianka jest tylko do połowy wysokości altany, a dach podtrzymują słupy lub wąskie, ażurowe panele. Tworzące je listewki mogą być ułożone diagonalnie albo pod kątem prostym.

 

Dach kryje się najczęściej gontem drewnianym bądź bitumicznym. Można też położyć strzechę, ale wymaga to mocniejszej konstrukcji nośnej. Strzecha jest bowiem efektowna i trwała, ale bardzo ciężka.

 

Altany wykonuje się prawie wyłącznie z drewna, które musi być zaimpregnowane przed pleśnią, grzybami i owadami.

 

Szczególnego rodzaju altany są robione ze stalowych, lakierowanych prętów. Nie mają one dachu, ani ścian. Są to konstrukcje ażurowe, ale bardzo wytrzymałe i niekiedy efektownie zdobione. Służą do obsadzenia pnączami. Dopiero gdy się one rozrosną powstaje piękna, zielona, choć przeciekająca w czasie deszczu altana.

 

Ochroni przed deszczem

 

Pawilon jest oszczędniejszą formą altany – ma dach, ale jest pozbawiony bocznych ścian i podłogi. Najprostsze są konstrukcje z lakierowanych proszkowo rurek stalowych, które podtrzymują dach z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. Pawilon o konstrukcji stalowej łatwo jest przestawić w inne miejsce i schować na zimę.

 

Pawilony mogą być też na stelażu drewnianym. W wielu przypadkach konstrukcja podtrzymująca dach opiera się na kratownicach, umocowanych do drewnianych donic. Takiego pawilonu nie schowamy na zimę, dlatego dach może być wykonany z trwałego materiału. Stąd już tylko krok do altany...

 

Do szczególnie małych ogrodów są przeznaczone pawilony na planie trójkąta. Można je ustawić w narożniku posesji.

 

Dla kwiatów

 

Donice – możemy ustawić np. na tarasie, balkonie, czy przy wejściu do domu. Jest bardzo dużo wyrobów z PVC. Tworzywo to łatwo przyjmuje kolor i daje się formować, dlatego oferta, przede wszystkim kształtów, jest ogromna. Są więc kwadratowe donice gładkie i wytłaczane w poprzecznie ułożone listwy, są rozmaitej wielkości gładkie i zdobione skrzynki oraz stylizowane wazy ogrodowe na niskich lub wysokich podstawach. Skrzynia może być połączona z pergolą lub ławeczką. Kolory to biały – tych wyrobów jest najwięcej, zielony oraz terakota. Jeśli kupimy np. wazę w kolorze terakoty i o chropowatej fakturze, do złudzenia będzie przypominała wypalaną z gliny.

 

Jeśli chcemy rośliny posadzić bezpośrednio w naczyniu z tworzywa, trzeba w jego dnie wywiercić otworki służące do odprowadzenia nadmiaru wody.

 

W tym miejscu warto wspomnieć o możliwości samodzielnego zrobienia donic. Wymaga to co prawda nieco wysiłku, ale efekt może się opłacić. Donice możemy wylać z betonu i obłożyć płytkami dekoracyjnymi, albo np. w całości wymurować z kamienia.

 

Z drewna robi się przede wszystkim skrzynie – kwadratowe, prostokątne i wielokątne różnej wielkości. Skrzynie mogą być wolno stojące lub połączone z pergolą, ławeczką bądź konstrukcją pawilonu ogrodowego.

 

Niektórzy producenci wyściełają skrzynie specjalnym foliowanym płótnem, żeby nie szkodziła im woda. Jeśli tak nie jest, powinniśmy wnętrze wyłożyć folią ogrodniczą. Konieczne jest wtedy umieszczenie na dnie drenażu ze żwiru, aby woda nie zalegała w ziemi.

 

Pergola – są to złączone u góry, najczęściej dwie, podpory, po których mogą piąć się rośliny. Są produkowane z PVC – dominuje kolor biały, drewna oraz stalowych lakierowanych prętów. Drewniane i z tworzywa mogą być połączone z donicami na kwiaty.

 

Trejaż – to jakby okrojona forma pergoli, ponieważ nie jest połączony u góry w bramkę. Również może być zespolony z donicą lub ławeczką. Tak jak pergola, służy do obsadzania pnącymi roślinami.

Anna Grocholska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogród na poziomie
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".