Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stereo i kino domowe w Twoim Domu

Wobec nawału problemów, jakie niesie za sobą budowanie domu, sprawy związane z instalacją audio i jakością odtwarzania dźwięku wydają się mniej ważne, a na pewno do odłożenia na później. Jeżeli i Ty tak uważasz, przeczytaj ten artykuł do samego końca. Być może inaczej spojrzysz na kwestie sprzętu audio i wcześniej podejmiesz pewne istotne działania. A przynajmniej nie podejmiesz decyzji nierozsądnych. Warto zauważyć, że budując dom dużą wagę przykładamy do...

Wobec nawału problemów, jakie niesie za sobą budowanie domu, sprawy związane z instalacją audio i jakością odtwarzania dźwięku wydają się mniej ważne, a na pewno do odłożenia na później. Jeżeli i Ty tak uważasz, przeczytaj ten artykuł do samego końca. Być może inaczej spojrzysz na kwestie sprzętu audio i wcześniej podejmiesz pewne istotne działania. A przynajmniej nie podejmiesz decyzji nierozsądnych.

 

Warto zauważyć, że budując dom dużą wagę przykładamy do szczegółów wykończenia. Żony godzinami, a może nawet tygodniami zastanawiają się nad wyborem płytek do łazienki, armatury, mebli czy koloru ścian. Wszystko po to, żeby dom był wyrazem dobrego smaku oraz odzwierciedleniem gustu właścicieli. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, to wyrazem tego smaku będzie duży telewizor LCD albo przyzwoita „plazma”. Do tego zestaw audio – oczywiście nowoczesny zestaw kina domowego…

Niestety, tu zaczyna się problem

Warto zwrócić uwagę, że dziś w każdym markecie można nabyć za niewygórowaną cenę „wspaniały” zestaw kina domowego. Duże kartonowe pudło zawiera odtwarzacz płyt DVD i CD wszelkiej maści, odbiornik radiowy, rzecz jasna „cyfrowy” i z RDS-em, cyfrowy dekoder z procesorem dźwięku wielokanałowego, wielokanałowy wzmacniacz i, oczywiście, komplet pięknie wyglądających kolumn, w tym może nawet subwoofer.

 

Rewelacja! A jaka przystępna cena za te wszystkie wytwory najnowszej techniki, cyfrowej oczywiście! I za te piękne kolumny!

 

Przez parę pierwszych dni, a może tygodni nabywca jest zadowolony. Jednak po niedługim czasie pojawia się niedosyt. Niby wszystko nowoczesne, cyfrowe, piękne, ale „coś jakby nie gra”. W zasadzie gra i to bardzo głośno, a przy oglądaniu filmów bas z subwoofera wręcz porusza wnętrzności.

 

Jednak jakby czegoś brak, zwłaszcza przy odtwarzaniu muzyki ze zbieranych od lat płyt CD. Pasmo przenoszenia w porządku, bo przecież bas jest, i to jaki, a szelesty perkusji wręcz świdrują w uszach, jednak dźwięk wydaje się jakiś mdły i niekonkretny. Włączanie kolejnych efektów w cyfrowym procesorze dźwięku wcale nie pomaga, a wręcz psuje muzykę.

 

Czyżby to wina „przestarzałych” płyt CD? Nie! Przypadkowa wizyta u znajomych, którzy poświęcili więcej uwagi tematyce audio udowadnia, że te „przestarzałe” płyty CD dają w ich salonie rewelacyjne wrażenia i człowiek by się godzinami rozkoszował słuchaniem…

 

Świeżo zakupiony „cyfrowy” zestaw kina domowego wydaje się rewelacją, ale i z czasem wychodzą na jaw wszelkie jego ułomności. Ponadto apetyt rośnie w miarę jedzenia, a w grę wchodzą także względy prestiżowe. Aby w nowo zbudowanym domu rozkoszować się muzyką wysokiej jakości i uniknąć grubych błędów, warto mieć przynajmniej trochę wiedzy o sprzęcie audio i problemie wiernej reprodukcji dźwięku, a także pozbyć się pewnych fałszywych wyobrażeń. Przy braku świadomości problemu można popełnić poważne błędy, wydać niemało pieniędzy, a potem żałować, a przynajmniej czuć niedosyt. Co istotne, nie jest to jedynie kwestia ceny sprzętu. W rzeczywistości problem jest złożony, a w grę wchodzą nie tylko parametry aparatury i głośników, ale też właściwości akustyczne pomieszczenia oraz kwestie marketingowe.

Piotr Górecki

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Stereo i kino domowe w Twoim Domu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".