Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Farby do elewacji

Przygotowując się do malowania elewacji powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale i na jej własności. Dobry wybór zapewni zarówno ładny wygląd jak i trwałość pomalowanej powierzchni. Ocena stanu podłoża Od tego powinno się zaczynać wszelkie prace malarskie i wybieranie odpowiednich materiałów. Wytrzymałość tynku. Tynku nie warto malować, jeśli się osypuje po zarysowaniu...

Przygotowując się do malowania elewacji powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale i na jej własności. Dobry wybór zapewni zarówno ładny wygląd jak i trwałość pomalowanej powierzchni.

Ocena stanu podłoża

Od tego powinno się zaczynać wszelkie prace malarskie i wybieranie odpowiednich materiałów.

 

Wytrzymałość tynku. Tynku nie warto malować, jeśli się osypuje po zarysowaniu gwoździem. Dotyczy to zwłaszcza tynków wapiennych, choć w podobny sposób niszczeją niekiedy tynki cementowo-wapienne. Słaby tynk trzeba będzie usunąć, a następnie ściany wyrównać zaprawą tynkarską.

 

Przyczepność tynku. Utrata przyczepności, czyli odspajanie się od ściany objawia się wybrzuszeniami na jego powierzchni, głuchym odgłosem przy opukiwaniu, miejscami też – odpadaniem tynku całymi płatami. Taka elewacja nie nadaje się do malowania i należy skuć tynk w całości i otynkować na nowo.

 

Stare powłoki malarskie. Nie zawsze wiemy, czym poprzednio była malowana elewacja, ale na powłoki z najczęściej stosowanych dawniej farb mineralnych – jeśli tylko mocno przylegają one do podłoża – można nakładać dowolne rodzaje farb.

 

W razie wątpliwości warto na próbę pomalować nową farbą fragment ściany i po 7-10 dniach sprawdzić, czy się nie łuszczy, czy nie występują przebarwienia i czy jest odporna na ścieranie.

 

Zacieki i wykwity. Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę ich powstania.
  • biały nalot świadczy o krystalizacji soli zawartych w wodzie i może być spowodowany zawilgoceniem wynikającym z podciągania wody wskutek uszkodzenia izolacji lub nieszczelności rynien albo rur spustowych. W takich miejscach najczęściej tynk trzeba skuć, gdyż wykrystalizowane w nim sole znacznie zmniejszają jego spoistość.
  • zielony nalot to efekt rozwoju porostów w zacienionych miejscach. Przed malowaniem porosty należy usunąć przez szczotkowanie i pokrycie odpowiednim preparatem.
  • brunatne plamy wzdłuż komina świadczą o przenikaniu produktów spalania przez jego ścianki. W tych miejscach tynk należy skuć, a do komina wstawić wkład ze stali kwasoodpornej.

Cezary Jankowski, Katarzyna Olędzka

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Farby do elewacji
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".