Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Farby do elewacji

Przygotowując się do malowania elewacji powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale i na jej własności. Dobry wybór zapewni zarówno ładny wygląd jak i trwałość pomalowanej powierzchni. Ocena stanu podłoża Od tego powinno się zaczynać wszelkie prace malarskie i wybieranie odpowiednich materiałów. Wytrzymałość tynku. Tynku nie warto malować, jeśli się osypuje po zarysowaniu...

Przygotowując się do malowania elewacji powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale i na jej własności. Dobry wybór zapewni zarówno ładny wygląd jak i trwałość pomalowanej powierzchni.

Ocena stanu podłoża

Od tego powinno się zaczynać wszelkie prace malarskie i wybieranie odpowiednich materiałów.

 

Wytrzymałość tynku. Tynku nie warto malować, jeśli się osypuje po zarysowaniu gwoździem. Dotyczy to zwłaszcza tynków wapiennych, choć w podobny sposób niszczeją niekiedy tynki cementowo-wapienne. Słaby tynk trzeba będzie usunąć, a następnie ściany wyrównać zaprawą tynkarską.

 

Przyczepność tynku. Utrata przyczepności, czyli odspajanie się od ściany objawia się wybrzuszeniami na jego powierzchni, głuchym odgłosem przy opukiwaniu, miejscami też – odpadaniem tynku całymi płatami. Taka elewacja nie nadaje się do malowania i należy skuć tynk w całości i otynkować na nowo.

 

Stare powłoki malarskie. Nie zawsze wiemy, czym poprzednio była malowana elewacja, ale na powłoki z najczęściej stosowanych dawniej farb mineralnych – jeśli tylko mocno przylegają one do podłoża – można nakładać dowolne rodzaje farb.

 

W razie wątpliwości warto na próbę pomalować nową farbą fragment ściany i po 7-10 dniach sprawdzić, czy się nie łuszczy, czy nie występują przebarwienia i czy jest odporna na ścieranie.

 

Zacieki i wykwity. Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę ich powstania.
  • biały nalot świadczy o krystalizacji soli zawartych w wodzie i może być spowodowany zawilgoceniem wynikającym z podciągania wody wskutek uszkodzenia izolacji lub nieszczelności rynien albo rur spustowych. W takich miejscach najczęściej tynk trzeba skuć, gdyż wykrystalizowane w nim sole znacznie zmniejszają jego spoistość.
  • zielony nalot to efekt rozwoju porostów w zacienionych miejscach. Przed malowaniem porosty należy usunąć przez szczotkowanie i pokrycie odpowiednim preparatem.
  • brunatne plamy wzdłuż komina świadczą o przenikaniu produktów spalania przez jego ścianki. W tych miejscach tynk należy skuć, a do komina wstawić wkład ze stali kwasoodpornej.

Cezary Jankowski, Katarzyna Olędzka

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Farby do elewacji
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".