Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Kto czerpie wodę ze studni, ten wie, ile cierpliwości i pieniedzy wymaga doprowadzenie jej do odpowiedniej czystości. Także szczęśliwcy podłączeni do wodociągu oczyszczają wodę, bo taka prosto z kranu po prostu im nie smakuje... Problem uzdatniania wody jest zawsze aktualny. Lepsze zmywarki, super kotły, elektroniczne podgrzewacze wody – coraz nowocześniejsze i inteligentniejsze, są też coraz wrażliwsze na jakość wody. Gdy mamy...

Kto czerpie wodę ze studni, ten wie, ile cierpliwości i pieniedzy wymaga doprowadzenie jej do odpowiedniej czystości. Także szczęśliwcy podłączeni do wodociągu oczyszczają wodę, bo taka prosto z kranu po prostu im nie smakuje...

 

Problem uzdatniania wody jest zawsze aktualny. Lepsze zmywarki, super kotły, elektroniczne podgrzewacze wody – coraz nowocześniejsze i inteligentniejsze, są też coraz wrażliwsze na jakość wody. Gdy mamy własną studnię, wodę w niej może zanieczyścić nam sąsiad lub pobliskie gospodarstwo rolne. Utrapieniem mogą się okazać zostawiane przez wodę żółtobrązowe zacieki w wannie, umywalce i coraz bardziej zażółcone pranie. Woda z wodociągu zawiera często piasek, rdzę lub inne zanieczyszczenia, a jej smak i zapach też nie wszystkim odpowiadają. Dlatego każdego właściciela domu jednorodzinnego czeka podjęcie decyzji, czy powinien wodę uzdatniać, a jeżeli tak, to w jaki sposób.

Źródła wody i jej zanieczyszczenia

Woda z własnego ujęcia

 

Sposób oczyszczania wody z własnej studni zależy od jej zanieczyszczeń, a te – od głębokości, z jakiej wodę pobieramy.

 

Woda z płytkiej studni. Pochodzi z głębokości kilku metrów – nie ma nad nią warstwy nieprzepuszczalnej. Mogą się w niej znajdować bakterie, azotany i związki organiczne. Z wody takiej możemy korzystać pod warunkiem, że w okolicy nie ma źródła zanieczyszczeń, takiego jak: pola uprawne (do wód podziemnych mogą spływać środki ochrony roślin, nawozy sztuczne itp.), zakład przemysłowy, ferma kurza itp. Niestety, brak kanalizacji w okolicy również dyskwalifikuje pomysł korzystania z płytkich wód gruntowych – nigdy nie wiadomo, co sąsiedzi robią ze ściekami, czy ktoś nie ma dziurawego szamba albo przydomowej oczyszczalni. Wtedy bowiem uzdatnianie wody byłoby bardzo skomplikowane, a przez to – drogie.

 

Woda z głębokich studni, poniżej pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej. Jej jakość nie jest uzależniona od działalności sąsiadów, a skład nie zmienia się w sposób nieprzewidziany, bo ktoś uruchomił np. własny warsztat. Także taka woda nie jest wolna od zanieczyszczeń: zawiera zazwyczaj nadmierne ilości żelaza i manganu, może też być zbyt twarda, co szkodzi urządzeniom grzewczym. Mogą w niej także występować: amoniak, siarkowodór i chlorki.

Woda wodociągowa

Jeżeli pobierana jest z ujęcia głębinowego, mamy naprawdę dużo szczęścia. Tak bywa na terenach o niezbyt gęstej zabudowie – w małych miejscowościach lub na wsi. Jej jakość może być naprawdę dobra, jeżeli sieć wodociągowa jest nowa i nieskorodowana.

 

Gorzej, gdy uzdatniana woda pochodzi z rzeki i jest rozprowadzana na rozległym terenie. Zanim dotrze do naszych domów, może zostać wtórnie zanieczyszczona. Z powodu korozji starych rur lub z powodu remontów i modernizacji sieci wodociągowych: do środka rur może się dostać piasek, resztki uszczelnień itp., a to wszystko zanieczyszcza uzdatnioną wcześniej wodę i skłania nas do stosowania filtrów.

Monika Kuśnierczyk

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Uzdatnianie wody
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".